Zhruba před rokem četl Krejčí na svém instagramovém účtu zprávy od fanoušků bostonských Bruins, aby zrušil klauzuli o nevyměnitelnosti a uvolnil místo pro Johna Tavarese. Hvězdný Kanaďan však nakonec zamířil do Toronta.
Krejčí v následných měsících až nečekaně zářil. Nakonec vyrovnal osobní bodový rekord ze základní části, když nastřádal 73 bodů (20+53). Během play off se ofenzivně zasekl až ve finále.
Přesto je opět v podobné situaci, rozhodně nenabyl status nedotknutelného lídra. "Bylo by férové zvážit, jestli nenastal správný čas na výměnu Krejčího s jeho platem 7,25 milionu dolarů," napsal Joe Haggerty ze stanice NBC.
Důvodů pro radikální krok je podle něj víc: český centr má díky vydařenému ročníku vysokou hodnotu, je mu už 33 let a po létě mu končí klauzule o absolutní nevyměnitelnosti. Díky ní mohl zatrhnout jakýkoliv svůj přesun (i na farmu), teď musí klubu předložit seznam poloviny ligových týmů, kam by byl ochotný odejít.
Roli ve spekulacích hraje rovněž lukrativní smlouva. Krejčí má ještě dva roky zabírat pod platovým stropem 7,25 milionu, tedy nejvíc ze všech hráčů Bostonu, což leckomu připadá příliš.
Matt Kalman z populárního sportovního rádia WEEI však s názorem, že je dlouholetý asistent kapitána přeplacený, zásadně nesouhlasí. "Přestaňte tweetovat tenhle směšný mýtus, jako kdybyste byli senilní sedmdesátníci s nepovedenou přehazovačkou," píše ve svém komentáři.
Argumentuje tím, že kvalitní centři s teoretickou možností odejít na volný trh dostávají podobné peníze a že Krejčí si drží solidní standard navzdory častým změnám ve druhé lajně, kterou vede.
"Spíš byste mohli vytvořit hypotézu, že Krejčí je finančně nedoceněný," pokračuje Kalman. "Přinejmenším ale musíte uznat, že za to, co odvádí, vždycky byl a nadále je adekvátně zaplacený."
Krejčí vs. Bergeron
Někoho může překvapit, že Krejčí má vyšší průměrný roční plat (7,25 milionu) než opěvovaný první centr Bostonu Patrice Bergeron (6,875 milionu).
Jenže i smlouvy jsou relativní. Když Bergeron v roce 2013 podepisoval tu svou, zabíral pod platovým stropem, který se neustále zvyšuje, 10,7 %. Krejčí o rok později ukrojil o něco méně - 10,5 %.
Proto by podle zkušeného novináře byla chyba českého forvarda vyměnit: "Boston by akorát vytvořil další díru v prvních dvou lajnách. Za Krejčího nemá ve vlastních zdrojích žádnou okamžitou náhradu a na trhu ji taky nesežene."
Aktuálně třetí centr Charlie Coyle sice zazářil v posledním play off, ale v základní části pokořil hranici 50 bodů jen jednou. Mladíci Jack Studnicka či Trent Frederic by mohli zocelit střed útoku v budoucnu, zatím nejsou připravení.
Generální manažer Bostonu Don Sweeney už prohlásil, že s Krejčím pro příští sezonu počítá.
Otázkou je, s kým bude zkušený centr nastupovat. Kdysi měl po ruce prověřené křídelníky Milana Lucice a Nathana Hortona, jenže v posledních letech vídá stále nové tváře. Sedl si s mladíkem Jakem DeBruskem, ovšem na třetího do party se pořádá permanentní konkurz, jehož součástí bývá i David Pastrňák, pokud si odskočí z elitní formace.
"Myslím, že David (Krejčí) stále dokáže vést druhou lajnu," řekl prezident Bruins Cam Neely. "Je to úžasný tvůrce hry, akorát k němu potřebujeme najít správného hráče. Někoho rychlého, kdo dokáže nebezpečně vystřelil."
"Z nějakého důvodu teď vidíte více kluků, kteří raději nahrají," pokračoval Neely. "To nechápu, protože já jsem byl střelec a všechny asistence jsem sbíral díky dorážkám spoluhráčů."
Boston přes léto nepřivedl žádného hvězdného křídelníka a na volném trhu už moc možností nemá. Jedinou lákavou variantou je veterán Justin Williams, jenže ten nejspíš zůstane v Carolině, nebo ukončí kariéru.
Rošády vedle Krejčího tak nejspíš budou pokračovat.