To musí být chyba, šílí NHL. Rozjetý Hertlův parťák udivil podpisem za babku

jzp jzp
16. 7. 2019 6:41
Zřejmě nikdo netušil, že jedním z nejdiskutovanějších podpisů léta v hokejové NHL bude skromná roční smlouva na milion dolarů. Po životním ročníku na ni překvapivě kývl Kevin Labanc, parťák Tomáše Hertla ze San Jose.
Tomáš Hertl (vlevo) a Kevin Labanc v dresu San Jose.
Tomáš Hertl (vlevo) a Kevin Labanc v dresu San Jose. | Foto: Reuters

"Nejdřív jsem si myslel, že někdo při vypuštění zprávy udělal chybu," okomentoval dohodu z minulého týdne Travis Yost ze stanice TSN. "Pak mě napadlo, že tímhle si Doug Wilson ještě upevnil pozici nejlepšího generálního manažera v lize. Nakonec jsem ale došel k závěru, že musí jít o chybu."

Nešlo. Třiadvacetiletý Labanc, který v poslední základní části nastřádal 56 bodů (17+36), skutečně souhlasil s milionovým platem.

Sociálními sítěmi tak proudily vtípky, že manažer San Jose Wilson dělá Labancovi agenta. Nebo že hokejistu vydíral choulostivými informacemi.

Pro srovnání: 27letý Kevin Hayes, jenž letos na své poměry zazářil 55 body, podepsal ve Philadelphii sedmiletý kontrakt s ročním platem přes sedm milionů. Rozdíl je v tom, že Hayes teoreticky mohl okusit volný trh, zatímco Labanc byl chráněným volným hráčem, kvůli čemuž měl horší vyjednávací pozici.

Přesto nemusel jít tak nízko. Například 24letý křídelník Zach Sanford si ve stejném postavení prodloužil pobyt v St. Louis o dva roky s průměrným platem 1,5 milionu. Část ročníku přitom strávil na farmě a nakonec nasbíral jen 20 bodů.

Stejnou smlouvu jako Labanc podepsal ve Vegas 26letý Tomáš Nosek, dříč ze čtvrté lajny.

"Úplně vidím Douga Wilsona na golfu v Kalifornii nebo Arizoně, jak se baví tím, že jsou všichni vzteky bez sebe," glosoval zprávu o Labancovi Elliotte Friedman ze stanice Sportsnet. "Lidé úplně šíleli, když se o tom dozvěděli." Nejásali třeba agenti, kteří teď od klubů můžou slyšet, že i forvard s 50bodovým ročníkem může podepsat za pouhý milion.

Otázkou je, proč Labanc souhlasil s třikrát až čtyřikrát nižším platem, než jaký měl podle odhadů dostat.

Podle všeho není hvězdičkou, která může brzy zhasnout. Před pěti lety sice prošel draftem až v šestém kole, tedy bez fanfár, ovšem v dalších dvou letech si vybudoval jméno tím, že mezi juniory bodově explodoval. Ukázal naplno svůj vytříbený cit pro hru, jímž vynahrazuje drobnou postavu.

Přechod do profesionální NHL zvládl, hned ve druhé sezoně dal dohromady 40 bodů, teď dokonce 56. Stejně jako hvězdný parťák Evander Kane, který bere sedm milionů.

"Se svým kontraktem jsem spokojený," prohlásil Labanc. "Mám radost z toho, jak tady hraju, a myslím si, že naše lajna (s Joem Thorntonem a Marcusem Sörensenem, pozn. red.) klapala ke konci ročníku výborně."

Labancovi roční smlouva zřejmě vyhovuje, protože po jejím konci může poprvé jít k arbitráži, kde mu spravedlivý plat přiřkne soudce. Pokud navíc ještě zvýší výkonnost, bude vyloženě v záviděníhodné pozici. Zároveň ale riskuje, že může přijít o formu či prodělat vážnější zranění.

V podstatě si na sebe vsadil. Věří, že po odchodech kapitána Joea Pavelskiho a Gustava Nyquista dostane ještě víc prostoru na ofenzivní manévry.

Labancův zkušený parťák Thornton ještě končit nehodlá. V minulé sezoně nasbíral 51 bodů.
Labancův zkušený parťák Thornton ještě končit nehodlá. V minulé sezoně nasbíral 51 bodů. | Foto: Reuters

"Kombinace téhle sázky a faktu, že si prostě věří, je pro nás vzrušující," řekl o tahu mladého Američana manažer Wilson.

Ačkoliv roční kontrakt smysl dává, jeho milionová výše už ne. Možným vysvětlením je, že Labanc klubu zkrátka poskytl slevu. Snad s vidinou Stanleyova poháru.

San Jose má pod platovým stropem rezervu 4,7 milionu a chce prodloužit spolupráci se 40letým veteránem Thorntonem. Ten naposledy bral pět milionů a stále si drží solidní výkonnost. K tomu má zájem o návrat další matador Patrick Marleau, jehož Carolina po výměně z Toronta vyplatila ze smlouvy. Ročně bral přes šest milionů.

Pro oba na první pohled není místo. Leda by slevili podobně jako Labanc.

 

Právě se děje

před 51 minutami

U Prostějova se zřítilo ultralehké letadlo, pilot na místě zemřel

U Olšan u Prostějova se ve čtvrtek dopoledne zřítilo ultralehké letadlo. Pilot na místě zemřel, řekl prostějovský policejní mluvčí František Kořínek. O tom, že by byl v letadle ještě někdo jiný, nemluvil.

Okolnosti havárie se vyšetřují. Nehoda se stala před 10:30. Na místě zasahují také hasiči, potvrdila jejich mluvčí Lucie Balážová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy