Pastrňák ukázal další parádní představení. K výhře Bostonu přispěl gólem a asistencí

26. 1. 2024 8:01
Český útočník David Pastrňák přispěl v NHL gólem a přihrávkou k výhře hokejistů Bostonu 3:2 v prodloužení na ledě Ottawy a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Jednou asistencí podpořil vítězství Bruins také jeho krajan Pavel Zacha.
Český útočník Bostonu David Pastrňák (vpravo) se přetlačuje u mantinelu s obráncem Jakem Sandersonem z Ottawy | Foto: Reuters

Boston vedl po Pastrňákových akcích 2:0. Havířovský rodák otevřel v závěru úvodní třetiny skóre, když využil po vyhraném vhazování střelou od modré čáry už po třech sekundách přesilovou hru.

Český útočník dal 31. gól v sezoně a v tabulce kanonýrů NHL je na čtvrtém místě.

Druhý gól Bostonu padl po české spolupráci. Pastrňák posunul puk ve středním pásmu Zachovi, po jehož přihrávce převzal puk na útočné modré čáře Trent Frederic a prosadil se střelou z mezikruží přes obránce. Ottawa vyrovnala trefami Thomase Chabota a Vladimira Tarasenka v přesilových hrách.

Zápas rozhodl z přečíslení dva na jednoho Brad Marchand. Kapitán Bostonu vstřelil 19. gól prodloužení v kariéře NHL, čímž vyrovnal v historické tabulce na třetím místě Jaromíra Jágra. Vede ji Alexandr Ovečkin (26) před Sidneym Crosbym (20).

"Tohle jsou zápasy, které se musíte naučit vyhrávat. Každý tým hraje dobře a (Ottawa) je lepší, než ukazuje jejich bilance," řekl Marchand k výhře na ledě nejhoršího týmu Východní konference. Vítězným gólem se také osamostatnil v historické tabulce střelců klubu na pátém místě, které před utkáním sdílel s Rayem Bourquem. Na kontě má 396 tref.

Petr Mrázek pustil dvě branky z 33 střel v Edmontonu, který porazil Chicago 3:0 a připsal si patnáctou výhru v řadě. Oilers vyrovnali třetí nejdelší sérii vítězství v historii soutěže.

Triumf Edmontonu řídil Connor McDavid, který vstřelil dvě branky a jednu připravil.

Kapitán Oilers zakončil v úvodu prostřední části souhru v početní převaze trefou do prázdné branky.

Po přihrávce McDavida překonal Mrázka ve 47. minutě zblízka Zach Hyman. Při risku Chicaga bez gólmana zpečetil výhru McDavid.

Nejlepším hráčem zápasu byl ale vyhlášen brankář Edmontonu Calvin Pickard, který zastavil 27 střel a z trestného střílení na něj nevyzrál MacKenzie Entwistle za stavu 1:0.

Mrázek, který prodloužil s Chicagem před pár dny smlouvu o další dva roky, pokračuje ve spolehlivých výkonech.

Český gólman si připsal úspěšnost zásahů alespoň 90 procent v šestém utkání za sebou a v Edmontonu jej i přes prohru zvolili třetí hvězdou utkání.

Jeho krajan Vítek Vaněček se dostal na ledě Caroliny do branky New Jersey ve 24. minutě za stavu 0:3.

Český gólman z jedenácti střel neinkasoval, ale jeho spoluhráči zápas jen zdramatizovali dvěma trefami na konečných 2:3.

V dresu domácích poprvé od návratu po zranění nebodoval Martin Nečas. Na straně poražených se vrátil do sestavy Ondřej Palát, který vynechal kvůli zranění v dolní části těla předchozích deset utkání.

Výsledky NHL:

Ottawa - Boston 2:3 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)

Branky: 40. Chabot, 57. Tarasenko - 19. Pastrňák, 29. Frederic (Zacha, Pastrňák), 62. Marchand. Střely na branku: 37:23. Diváci: 18.722. Hvězdy zápasu: 1. Swayman, 2. Pastrňák (oba Boston), 3. Chabot (Ottawa).

Montreal - NY Islanders 4:3 (3:0, 0:1, 1:2)

Branky: 13. a 58. Monahan, 8. Suzuki, 12. Caufield - 24. Horvat, 55. Barzal, 57. Palmieri. Střely na branku: 26:46. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Monahan (Montreal), 2. Barzal (NY Islanders), 3. Suzuki (Montreal).

Detroit - Philadelphia 3:0 (0:0, 3:0, 0:0)

Branky: 22. Larkin, 28. Seider, 31. Copp. Střely na branku: 17:30. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Lyon, 2. Larkin, 3. Raymond (všichni Detroit).

Tampa Bay - Arizona 6:3 (2:1, 3:1, 1:1)

Branky: 1. Raddysh, 20. Point, 28. Kučerov, 33. Stamkos, 36. Chaffee, 48. Glendening - 9. Keller, 37. Durzi, 52. Crouse. Střely na branku: 37:20. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Stamkos, 3. Chaffee (všichni Tampa Bay).

Carolina - New Jersey 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)

Branky: 2. Aho, 23. Teräväinen, 24. J. Staal - 36. Dowling, 60. Bratt. Střely na branku: 23:25. Vaněček odchytal za New Jersey 34:17 minuty a z 11 střel neinkasoval. Diváci: 18.792. Hvězdy zápasu: 1. Raanta, 2. Teräväinen, 3. J. Staal (všichni Carolina).

Dallas - Anaheim 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 3. Duchene, 27. C. Smith, 51. Heiskanen, 61. Harley - 16. Vaakanainen, 22. Terry, 41. Silfverberg. Střely na branku: 44:21. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Harley (Dallas), 2. Gibson (Anaheim), 3. Heiskanen (Dallas).

Minnesota - Nashville 2:3 (0:0, 1:0, 1:3)

Branky: 33. Eriksson Ek, 57. Boldy - 42. Carrier, 43. F. Forsberg, 52. Josi. Střely na branku: 24:28. Diváci: 18.254. Hvězdy zápasu: 1. Josi, 2. O´Reilly (oba Nashville), 3. Eriksson Ek (Minnesota).

Calgary - Columbus 2:5 (2:2, 0:1, 0:2)

Branky: 8. Weegar, 15. Zary - 3. Činachov, 12. Severson, 27. Texier, 54. Voronkov, 59. Fantilli. Střely na branku: 30:32. Diváci: 16.689. Hvězdy zápasu: 1. Činachov (Columbus), 2. Coronato (Calgary), 3. Severson (Columbus).

Edmonton - Chicago 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky: 22. a 59. McDavid, 47. Hyman. Střely na branku: 34:27. Mrázek odchytal za Chicago 59:15 minuty, inkasoval dvě branky z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 93,9 procenta. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Pickard, 2. McDavid (oba Edmonton), 3. Mrázek (Chicago).

6. Arizona 47 23 3 21 142:144 49
7. Minnesota 48 21 5 22 147:163 47
8. Chicago 49 14 2 33 105:176 30