Pastrňák otevřel skóre, Boston ale opět padl a už nevede. Zadina odehrál životní duel

Aktualizováno 16. 2. 2024 8:38
Český útočník David Pastrňák dal po nahrávce krajana Pavla Zachy jediný gól Bostonu v zápase hokejové NHL se Seattlem. Bruins podlehli doma 1:4 a už nejsou nejlepším celkem Východní konference, předstihla je Florida díky výhře 4:0 nad Buffalem. Filip Zadina odehrál v soutěži životní zápas, když dvěma góly a stejným počtem asistencí řídil výhru San Jose 6:3 nad Calgary.
Sestřih utkání Boston - Seattle včetně gólu Davida Pastrňáka | Video: Asociated Press

Boston je ve výsledkové krizi, ztratil čtvrtý z posledních pěti zápasů. Do domácího střetnutí proti Kraken přitom Bruins vstoupili výborně.

V 5. minutě Pastrňák dorazil Zachovo nahození a poslal svůj tým do vedení. Ve zbytku duelu ovšem kraloval gólman Kraken Joey Daccord, jenž zlikvidoval 36 střel a výrazně se podepsal pod obrat výběru ze severozápadu USA.

Český kanonýr poražených se stal alespoň třetí hvězdou utkání.

Zadina poprvé v kariéře zaznamenal v jednom duelu NHL čtyři kanadské body. Ve druhé třetině připravil góly pro Mikaela Granlunda a Justina Baileyho.

"Naše lajna v posledních zápasech příliš nebodovala, ale dnes jsme byli odměněni za tvrdou práci. Je to pro nás velký večer. Jsme za něj šťastní," líčil čtyřiadvacetiletý hráč.

Ve třetí části se pak dvakrát prosadil sám. První branku po devíti zápasech dal pardubický rodák v čase 44:38. Akci rozjel ve vlastním obranném pásmu, na útočné modré čáře posunul puk k Nicovi Sturmovi a před brankou pak tečoval jeho nahození mimo dosah gólmana Dustina Wolfa..

Podruhé se Zadina zapsal do střelecké listiny jen o 37 vteřin později a opět to bylo po rychlém přechodu do útoku.

Ve střední třetině převzal Baileyho nahrávku, zavezl puk za modrou čáru a s ničím se příliš nerozpakoval. Střelou schovanou za obráncem nachytal gólmana a poprvé v sezoně dal dvě branky v jednom zápase.

"Myslím, že jsme dnes odvedli dobrou práci. Je pro nás těžké pravidelně bodovat, protože nedostáváme moc času na ledě," posteskl si Zadina.

"Když se nedaří, není to pak jednoduché ani psychicky. Musíme se s tím ale nějak vyrovnat," přiblížil pozici hráčů ve čtvrtém útoku Sharks.

Čtyřiadvacetiletý útočník, jehož si při draftu v roce 2018 vybral Detroit jako šestého v pořadí, si připsal dvě trefy v utkání téměř po třech letech a čtyři body získal vůbec poprvé v kariéře.

Jeho dosavadním maximem byl tříbodový zápas z prosince 2019, kdy ještě v dresu Detroitu gólem a dvěma nahrávkami pomohl k výhře 5:2 nad Winnipegem.

"Je to šikovný hráč. Myslím, že dnes ukázal, proč šel při draftu na řadu tak brzy," pochválil českého spoluhráče Bailey, po jehož akci mohl Zadina dokonce zkompletovat hattrick.

"Bylo by to hezké, ale jsem spokojený s tím, co jsem dnes předvedl. Kluci v závěru hráli trochu na mě, za to jim chci poděkovat," líčil Zadina, jenž si vylepšil sezonní bilanci na 17 bodů za sedm branek a deset nahrávek.

Brankář David Rittich dovedl 26 zákroky Los Angeles k výhře 2:1 nad New Jersey a byl vyhlášen druhou hvězdou střetnutí.

V zahajovací sestavě se představil popáté za sebou a skvělým výkonem odčinil nevydařený duel s Buffalem, v němž inkasoval pět branek během prvních dvou třetin a přenechal místo Cameronu Talbotovi.

V sezoně naskočil český gólman v brance Kings od první minuty podvanácté a slavil sedmou výhru. Celkem Rittich v tomto ročníku soutěže zasáhl do 14 zápasů a dostal v nich průměrnou úspěšnost zákroků na hranici 92,3 procenta. Mezi gólmany s více než deseti starty je jednatřicetiletý Čech pátý nejlepší.

"V brance se cítím výborně. Snažím se splácet příležitost, kterou jsem tady dostal, a kdykoliv na mě trenér ukáže, chci předvést co nejlepší výkon. Dnes jsem se snažil dokázat, že zápas v Buffalu byl jen náhoda," prohlásil Rittich.

Výborný výkon ve čtvrtečním programu předvedl také Lukáš Dostál. Brankář Anaheimu po druhé třetině zápasu s Ottawou nahradil zraněného Johna Gibbsona a během závěrečné dvacetiminutovky zlikvidoval osmnáct z 19 střel. Ducks i díky němu porazili Senators 5:1 a zvítězili po dvou porážkách.

Dallas deklasoval 9:2 domácí Nashville a v Západní konferenci si pojistil druhé místo za Vancouverem. Canucks porazili Detroit 4:1 a v čele celé ligy drží šestibodový náskok.

Již 45 branek nasázel v aktuálním ročníku útočník Toronta Auston Matthews. Americký kanonýr hattrickem pomohl Maple Leafs k výhře 4:3 v prodloužení nad Philadelphií, a pokud vydrží v nastoleném tempu, mohl by v této sezoně překonat hranici 70 branek. Jeho maximem je 60 gólů ze sezony 2021/22.

Výsledky NHL:

Boston - Seattle 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

Branky: 5. Pastrňák (Zacha) - 10. Eberle, 38. Tolvanen, 49. Beniers, 60. McCann. Střely na branku: 38:26. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Daccord, 2. Beniers (oba Seattle), 3. Pastrňák (Boston).

Calgary - San Jose 3:6 (1:0, 1:3, 1:3)

Branky: 5. Kadri, 40. Backlund, 57. Kuzmenko - 33. a 56. Kunin, 45. a 46. Zadina, 25. Granlund (Zadina), 28. Bailey (Zadina). Střely na branku: 34:30. Diváci: 16.852. Hvězdy zápasu: 1. Zadina, 2. Blackwood, 3. Kunin (všichni San Jose).

Buffalo - Florida 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)

Branky: 10. a 59. Verhaeghe, 38. Lundell, 60. Lomberg. Střely na branku: 45:31. Diváci: 14.277. Hvězdy zápasu: 1. Stolarz, 2. Verhaeghe, 3. Lundell (všichni Florida).

Toronto - Philadelphia 4:3 v prodl. (0:1, 3:0, 0:2 - 1:0)

Branky: 32., 35. a 39. Matthews, 61. W. Nylander - 8. Sanheim, 55. Hathaway, 56. Konecny. Střely na branku: 28:32. Diváci: 18.646. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. W. Nylander (oba Toronto), 3. Konecny (Philadelphia).

Ottawa - Anaheim 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)

Branky: 45. Giroux - 39. a 43. McTavish, 10. Mintjukov, 38. Vatrano, 50. Fowler. Střely na branku: 34:20. Dostál za Anaheim odchytal 20 minut, inkasoval jednu branku z 19 střel a úspěšnost zákroků měl 94,7 procenta. Diváci: 16.297. Hvězdy zápasu: 1. McTavish, 2. Vatrano, 3. Fowler (všichni Anaheim).

Tampa Bay - Colorado 6:3 (2:1, 0:1, 4:1)

Branky: 19. a 49. Kučerov, 18. Point, 44. Stamkos, 60. Cirelli, 60. Perbix - 16. a 36. Byram, 44. Lehkonen. Střely na branku: 39:31. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Stamkos, 3. Point (všichni Tampa Bay).

NY Rangers - Montreal 7:4 (0:1, 4:1, 3:2)

Branky: 32., 36. a 48. Kreider, 33. Cuylle, 35. Zibanejad, 45. Lafreniere, 50. Kakko - 47. a 52. Caufield, 15. J. Evans, 37. Slafkovský. Střely na branku: 31:35. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. Fox, 3. Zibanejad (všichni NY Rangers).

St. Louis - Edmonton 6:3 (1:2, 4:0, 1:1)

Branky: 11. Thomas, 22. Neighbours, 29. Krug, 36. Kyrou, 40. Bučněvič, 58. Saad - 14. Draisaitl, 20. Nugent-Hopkins, 52. Perry. Střely na branku: 30.39. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Thomas, 2. Neighbours, 3. Binnington (všichni St. Louis).

Chicago - Pittsburgh 1:4 (0:2, 1:0, 0:2)

Branky: 29. Kurashev - 1. a 46. Crosby, 13. R. Smith, 60. Rust. Střely na branku: 28:27. Diváci: 19.423. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Rakell (oba Pittsburgh), 3. Kurashev (Chicago).

Nashville - Dallas 2:9 (0:4, 2:3, 0:2)

Branky: 30. Cole Smith, 32. Novak - 5. a 40. Duchene, 16. a 49. W. Johnston, 1. Steel, 13. Craig Smith, 25. Heiskanen, 31. Seguin, 44. Dellandrea. Střely na branku: 29:41. Diváci: 17.159. Hvězdy zápasu: 1. Duchene, 2. W. Johnston, 3. Dellandrea (všichni Dallas).

New Jersey - Los Angeles 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Branky: 33. Toffoli - 29. Kopitar, 55. Byfield. Střely na branku: 27.29. Rittich odchytal za Los Angeles celý zápas, inkasoval jednu branku z 27 střel a úspěšnost zákroků měl 96,3 procenta. Diváci: 16.105. Hvězdy zápasu: 1. Byfield, 2. Rittich (oba Los Angeles), 3. Daws (New Jersey).

Vancouver - Detroit 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Branky: 10. a 53. E. Lindholm, 8. J. Miller, 33. Zadorov - 35. Compher. Střely na branku: 21:28. Diváci: 18.947. Hvězdy zápasu: 1. E. Pettersson, 2. Demko, 3: E. Lindholm (všichni Vancouver).

5. Nashville 54 27 2 25 162:177 56
6. Minnesota 53 25 5 23 162:173 55
7. Arizona 52 23 4 25 153:163 50
8. Chicago 54 14 3 37 112:191 31