Ovečkina vítali v Edmontonu ukrajinskými vlajkami, Jágra nepřekonal

10. 3. 2022 6:45
Edmonton Oilers v nočním utkání NHL porazili Washington Capitals 4:3 po prodloužení. Ruský forvard Alexandr Ovečkin tentokrát vyšel gólově naprázdno, a nepřekonal tak v historických tabulkách Jaromíra Jágra, na jehož 766 branek se dotáhl včera. Zápas se hrál ve znamení domácí podpory Ukrajiny, která se už více než dva týdny brání ruské agresi.
Fanoušci Edmontonu s vlajkami na podporu Ukrajiny
Fanoušci Edmontonu s vlajkami na podporu Ukrajiny | Foto: ČTK

Domácí fanoušci přivítali Washington množstvím ukrajinských vlajek, aby symbolicky podpořili Ukrajinu při obraně před Ruskem a také trochu popíchli Ovečkina za jeho dřívější podporu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Fanoušci Edmontonu s vlajkami na podporu Ukrajiny | Foto: Reuters

Ovečkin pár dní po útoku na Ukrajinu sice uvedl, že je proti válce, ale přímé kritice Putina se vyhnul. "Je to můj prezident, ale já nejsem politik, jsem sportovec," řekl ruský kanonýr, který si mimochodem na Instagramu jako profilovou fotografii stále nechává tu, na níž je společně s Putinem.

I proto si ruský forvard během dnešního zápasu častokrát vyslechl bučení fanoušků směrem ke své osobě. Stejně jako v předchozím zápase v Calgary.

Ohledně samotné války přitom má Ovečkin jasno. "Prosím, už žádné válčení. Je těžké to sledovat, snad to všechno brzy skončí," prohlásil již dříve šestatřicetiletý hokejista Capitals. "Nezáleží na tom, kdo je ve válce, Rusko, Ukrajina, jiné země. Tenhle svět musí žít v míru."

Edmonton se ale v dnešním utkání přihlásil k podpoře Ukrajiny nikoliv kvůli Ovečkinovi, ale především kvůli tomu, že přímo ve městě žije více než sto tisíc lidí ukrajinského původu a další statisíce v jeho okolí.

"Edmonton Oilers soucítí s lidem z Ukrajiny. V naší oblasti žije více než čtvrt milionu lidí ukrajinského původu a jejich kultura a tradice jsou neoddělitelnou součástí naší země," uvedl v tiskovém prohlášení viceprezident Oilers Tim Shipton.

Oilers také uvedli, že po zápase uspořádají charitativní dražbu výstroje a výtěžek společně se vstupným pošlou na podporu Ukrajiny.

Prodloužení rozhodl McDavid

Skóre samotného utkání otevřel na začátku druhé třetiny hostující Nicklas Bäckström. Oilers ale góly Kailera Yamamota a Codyho Ceciho do konce druhé dvacetiminutovky stav zápasu otočili. O vyrovnání se ve 47. minutě postaral T.J. Oshie, ale domácí zásluhou Brada Malonea opět odskočili do těsného vedení.

Podívejte se na sestřih zápasu. | Video: Associated Press

V závěru musel domácí brankář Mikko Koskinen řešit několik ošemetných situací, kterým až do poslední minuty odolával. Když už se zdálo, že dovede Oilers k těsnému vítězství, našel si puk mezi kruhy Oshie a dvě sekundy před sirénou svou druhou brankou v zápase srovnal.

Prodloužení po třech a půl minutách rozhodl McDavid, jenž po výborné práci Leona Draisaitla na obranné modré čáře zakončil únik dvou na jednoho rychlou střelou zápěstím. "Celou dobu jsem chtěl nahrát Leovi (Draisaitlovi), ale Eller to udělal šikovně. Nikdo z nás neměl rychlost, tak zůstal mezi námi a donutil mě ke střele. Naštěstí se mi povedlo to trefit," popsal rozhodující moment McDavid, vyhlášený první hvězdou zápasu.

Kanadský útočník vstřelil třicátý gól v sezoně a jako první hokejista v ročníku překonal hranici 80 bodů. Povedlo se mu to v šesté sezoně za sebou, což z něj dělá čtvrtého nejúspěšnějšího hráče v klubové historii. Vícekrát v dresu Oilers pokořily osmdesátibodovou metu pouze tři legendy: Jari Kurri s Waynem Gretzkým to dokázali devětkrát, Mark Messier osmkrát.

Významný kariérní milník překonal Bäckström, který k úvodní brance přidal asistenci u gólu na 2:2 a získal 1000. bod v NHL. Švédský centr si v 1037 duelech základní části připsal 263 gólů a 737 asistencí a je druhým nejproduktivnějším hráčem v historii klubu. Na vedoucího Ovečkina mu schází 390 bodů.

Ve druhém středečním zápase si Vancouver poradil s Montrealem 5:3. Čtyřmi body za gól a tři asistence zařídil vítězství Canucks J. T. Miller. Canadiens k osmé výhře z posledních devíti zápasů nestačil ani dvougólový příspěvek finského útočníka Artturiho Lehkonena.

Výsledky NHL:

Edmonton - Washington 4:3 v prodl. (0:0, 2:1, 1:2 - 1:0)

Branky: 33. Yamamoto, 39. Ceci, 51. B. Malone, 64. McDavid - 47. a 60. Oshie, 23. Bäckström. Střely na branku: 40:32. Diváci: 16.368. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. B. Malone (oba Edmonton), 3. Oshie (Washington).

Vancouver - Montreal 5:3 (1:1, 1:1, 3:1)

Branky: 14. Hamonic, 31. Boeser, 44. J. T. Miller, 49. Elias Pettersson, 60. Horvat - 13. a 35. Lehkonen, 56. R. Pitlick. Střely na branku: 33:25. Diváci: 18.654. Hvězdy zápasu: 1. J. T. Miller (Vancouver), 2. Lehkonen (Montreal), 3. Boeser (Vancouver).