Boule na žebrech nebyla suvenýr. Švéd poráží rakovinu i díky pohotové přítelkyni

jzp jzp
10. 8. 2020 6:08
Takhle příznivý vývoj zřejmě nikdo nečekal. Hokejista Oskar Lindblom prozatím vyhrál boj s rakovinou a mohl by Philadelphii pomoct v play off.
Oskar Lindblom v pražském utkání NHL mezi Philadelphií a Chicagem.
Oskar Lindblom v pražském utkání NHL mezi Philadelphií a Chicagem. | Foto: Reuters

Mladému Švédovi přišlo vhod, že NHL letos kvůli dlouhé koronavirové pauze skončí až na přelomu září a října, tedy v době, kdy sezona obvykle začíná.

Především ale Lindblom úspěšně dokončil léčbu. V červenci, kdy se tak stalo, dokonce podepsal novou tříletou smlouvu na devět milionů dolarů. V budoucnu má být tahounem Flyers.

Obří potenciál naznačil ve stávajícím ročníku, kdy spolu s Travisem Konecnym vedl týmovou tabulku střelců. Jenže pak přišla zdrcující zpráva. Lékaři křídelníkovi diagnostikovali Ewingův sarkom, což je vzácná forma rakoviny kostí. A také nebezpečná, protože může brzy metastázovat například do plic.

Lindblom měl štěstí. Když si nahmatal menší bouli na žebrech, myslel si, že jde jen o "suvenýr" ze zápasu, ovšem dal na rady přítelkyně a pro jistotu zašel za doktory.

Ti ho prohlédli na konci listopadu po výhře nad Detroitem a poslali ho na rentgen. Po něm ovšem nemohli říct, že je všechno v pořádku, a tak pokračovali magnetickou rezonancí a biopsií. 

Mezitím Lindblom odehrál čtyři zápasy, v nichž jednou skóroval. Díky 11 gólům ve 30 kláních měl zaděláno na nejlepší základní část v kariéře. Ačkoliv nemohl přestat myslet na stále přítomnou bouli, pokračoval v práci a s týmem odletěl na venkovní trip. Moc dlouho se však nezdržel. Už na hotelu uslyšel od doktora zdrcující diagnózu.

"Přišli jsme na to brzy, což bylo pozitivní," řekl později Lindblom časopisu Sports Illustrated. "Řekli mi, že nádor by měl jít odstranit a že moje tělo snad dobře zareaguje na chemoterapii. Ze všeho nejdřív mě ale napadlo: ‘Budu pak moct hrát hokej? Nejsem si jistý, jestli vůbec můžu dělat něco jiného.‘ Pak jsem si ale uvědomil, že tohle už není o hokeji. Chtěl jsem jen žít jako normální člověk."

Díky duchapřítomnosti přítelkyně a včasné diagnóze zvýšil 23letý Švéd svou šanci na přežití asi na 80 procent.

Při boji mohl čerpat sílu i od hokejové komunity - spoluhráčů včetně Jakuba Voráčka, fanoušků, protivníků. "Soupeři na ledě, ale parťáci, když na tom záleží nejvíc," napsal na sociální síti P. K. Subban, který stejně jako jiné hvězdy oblékl tričko a nápisem "Oskar Strong", jehož koupí mohl každý přispět na výzkum rakoviny.

Nejhůř se Lindblom cítil po první chemoterapii. "Vůbec jsem nečekal, že to bude takhle zlé," přiznal. "Vědět, že se budu cítit takhle špatně po tak dlouhou dobu, to bylo asi nejhorší."

Urostlý hokejista během šestiměsíční léčby přišel o vlasy, ochably mu svaly, ale na rozdíl od jiných pacientů s Ewingovým sarkomem příliš nezhubl. Zůstal zhruba na 90 kilogramech, což mu ulehčilo návrat k tréninku. 

Koronavirová přestávka pak otevřela nečekanou možnost. Muž, který měl mít po sezoně, by mohl naskočit v play off. V minulém týdnu švédskému deníku Gefle Dagblad řekl, že plánuje odletět do Toronta, aby se připojil k Flyers. "Uvidíme, jak to půjde," doplnil. "Cítím, že moje kondice je každým dnem lepší a lepší."

Daří se také Philadelphii. Přestože v konferenci skončila "až" čtvrtá, v zápasech o umístění neztratila ani bod a do osmifinále jde z nejlepší možné výchozí pozice. Narazí na Montreal, který překvapivě vyřadil Pittsburgh.

Je nepravděpodobné, že se Lindblom zapojí už do této série. Zcela jistě nestihne její začátek, neboť po příletu do Toronta musí dodržet čtyřdenní karanténu.

"Když Oskarovi diagnostikovali rakovinu, několikrát jsem se doktorů ptal, jestli existuje šance, že by se mohl vrátit na play off. Samozřejmě odpovídali, že ne," prozradil před pár dny trenér Philadelphie Alain Vigneault.

"Na tréninkový kemp v září už ale zpátky být měl, pokud by šlo všechno podle plánu, což se splnilo. Také víme, že letošní sezona je kvůli covidu roztažená a do září zbývá necelý měsíc. Takže aby Oskar nastoupil, musíme vydržet v play off do září."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy