Hledali doping, odhalili rakovinu. Byl jsem vyděšený, líčí hvězda útrapy po MS

jzp jzp
18. 9. 2019 6:27
Po zisku stříbrné medaile na hokejovém mistrovství světa v Bratislavě a Košicích už myslel na zaslouženou dovolenou, místo ní však zažil nejtěžší životní zkoušku. Hvězdný bek Shea Theodore zápasil s rakovinou varlat, kterou odhalil dopingový test.
Shea Theodore v dresu Kanady na mistrovství světa 2019.
Shea Theodore v dresu Kanady na mistrovství světa 2019. | Foto: Reuters

"Kdykoliv přemýšlím o tom, co se mohlo stát, kdybych neodletěl na Slovensko, přemůžou mě emoce," líčí 24letý Kanaďan pro server The Players' Tribune.

V minulé sezoně NHL dosáhl na 37 bodů, své maximum. Jakmile s Vegas Golden Knights vypadl v prvním kole play-off, zamířil na svůj první světový šampionát dospělých. Zlatou tečku mu po tuhé bitvě překazili až Finové. Teprve pak ale nastalo opravdové drama.

Když Theodore po zisku stříbra kráčel do šatny, odchytil si ho cizí chlapík v obleku, což zpravidla znamená jediné: dopingový test.

"Byl jsem ale docela překvapený, protože už mi jeden dělali několik zápasů zpátky," vypráví obránce. "Dva za jeden turnaj jsou dost neobvyklé. Ten chlápek mě odvedl do malé místnůstky, kde seděli další čtyři kravaťáci. V tu chvíli už jsem si říkal, že něco nehraje."

Nehrál výsledek původního testu, který vyšel pozitivně kvůli přítomnosti hormonu hCG. Ten je spojený se ženami v těhotenství. U mužů je problematický, protože může značit rakovinu varlat.

Zmatený, ale ještě ne vystrašený Theodore hned po návratu domů vyhledal lékaře, který pomocí krevních testů a ultrazvuku černý scénář potvrdil. Na varleti našel asi pětimilimetrový nádor.

"Můj doktor mi všechno vysvětlil hrozně klidně a napřímo, což mě asi mělo uklidnit, ale jakmile zjistíte, že máte rakovinu, nic vás na to nepřipraví. Byl jsem vyděšený. Navíc mě čekala ta nejtěžší část - zavolat přítelkyni a rodině, abych jim všechno pověděl," svěřuje se Theodore.

Pár dní před operací zažil zvláštně symbolický moment. V Las Vegas si šel zahrát golf a potkal Phila Kessela, hokejovou superhvězdu, která rakovinu varlat přemohla na prahu profesionální kariéry.

Phil Kessel překonal rakovinu varlat v 19 letech. Momentálně hraje za Arizonu, která ho získala výměnou z Pittsburghu.
Phil Kessel překonal rakovinu varlat v 19 letech. Momentálně hraje za Arizonu, která ho získala výměnou z Pittsburghu. | Foto: Reuters

"Asi byste si pomysleli, že jsem mu řekl, čím procházím, a položil mu milion otázek ohledně operace a rekonvalescence. Ale já tohle téma vůbec neotevřel," prozrazuje Theodore. "Prostě jsme jen trochu poklábosili. Z nějakého důvodu jsem mu nedokázal říct, co se děje."

A tak to udělal hráčův agent. Kessel hned další den poslal mladšímu kolegovi uklidňující zprávu.

Mimo jiné napsal, že všechno dopadne dobře, což se vyplnilo. Jen bylo zapotřebí zatnout zuby. "Po operaci mi doktoři řekli, že nádor úspěšně odstranili. Jediný problém spočíval v tom, že jsem při smíchu cítil strašnou bolest," líčí Kanaďan. "Po příjezdu domů jsem přitom myslel jenom na to, jak budu koukat na Superbad nebo jinou komedii. Jakékoliv zasmání mi ale připadalo jako bodání horkým nožem do boku."

Pozdější biopsie odhalila, že Theodore měl na varleti agresivní typ nádoru, a tak může děkovat onomu dopingovému testu: "Kdybych ho nepodstoupil a nikdo mi rakovinu neodhalil dalších pár let… Ani si nechci představit, jak odlišný by můj život mohl být. Upřímně, je zázrak, že se všechno takhle seběhlo."

Mladý obránce nyní může pokračovat v rozjeté kariéře. Také chce rozšířit povědomí o rakovině varlat, čemuž v nadcházejícím ročníku pomůže peněžní částkou podle počtu získaných bodů. Golden Knights přispějí stejnou měrou.

I to může přinést jedna cesta na mistrovství světa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Ministerstvo zdravotnictví nechystá na začátek školního roku kvůli covidu žádná nařízení pro školy

Na začátek nadcházejícího nového školního roku se ve školách nechystají žádná protiepidemická opatření proti covidu-19. Jejich případné zavedení později bude záležet na dalším vývoji epidemie. V pátek to oznámil ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Nevyloučil zpřísnění v případě výrazného zhoršení situace, například zavírání škol by podle něj ale ministerstvo školství nepodporovalo. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že v současné situaci nejsou opatření nutná, vývoj chce sledovat.

"Nepředpokládá se, že bychom plošně testovali, že bychom školy zavírali, ale samozřejmě může nastat situace, že na přechodnou dobu nebude žádné zbytí," uvedl Balaš. Současný vývoj epidemie podle něj nenasvědčuje tomu, že by kvůli epidemii měly nastat vážné problémy. Ministerstvo podle něj bude situaci sledovat a radikálněji by se řešila jen v případě, že by například vážně onemocnělo větší množství učitelů. "Věřím, že to zvládneme. Budu muset vycházet z toho, co nám řekne ministerstvo zdravotnictví a krajské hygienické stanice," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stanjura prověří postup Finanční správy v reklamní větvi Čapího hnízda

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) prověří postup Finanční správy v reklamní větvi kauzy Čapí hnízdo. V pátek řekl, že bude zkoumat, zda nedošlo k pochybení a připomněl, že kauza ještě není uzavřená, protože odložení případu policií a dozorujícím státním zástupcem nyní prověřuje pražské vrchní státní zastupitelství.

Kauza se týká podezření na daňové úniky u plateb od firem z holdingu Agrofert za reklamu konferenčnímu centru Čapí hnízdo. Agrofert patří do svěřenských fondů předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše.

"Jediné, co mohu, a to určitě udělám: posoudím, zda splnili zákonné limity. Zda ta spolupráce byla, zda nedošlo k nějakému pochybení - třeba, že propásli nějaké lhůty v okamžiku, kdy nereagovali a reagovat mohli," řekl k úloze finanční správy ministr a doplnil, že o dohledu vrchního státního zastupitelství ví z veřejných zdrojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy