Hledali doping, odhalili rakovinu. Byl jsem vyděšený, líčí hvězda útrapy po MS

jzp jzp
18. 9. 2019 6:27
Po zisku stříbrné medaile na hokejovém mistrovství světa v Bratislavě a Košicích už myslel na zaslouženou dovolenou, místo ní však zažil nejtěžší životní zkoušku. Hvězdný bek Shea Theodore zápasil s rakovinou varlat, kterou odhalil dopingový test.
Shea Theodore v dresu Kanady na mistrovství světa 2019.
Shea Theodore v dresu Kanady na mistrovství světa 2019. | Foto: Reuters

"Kdykoliv přemýšlím o tom, co se mohlo stát, kdybych neodletěl na Slovensko, přemůžou mě emoce," líčí 24letý Kanaďan pro server The Players' Tribune.

V minulé sezoně NHL dosáhl na 37 bodů, své maximum. Jakmile s Vegas Golden Knights vypadl v prvním kole play-off, zamířil na svůj první světový šampionát dospělých. Zlatou tečku mu po tuhé bitvě překazili až Finové. Teprve pak ale nastalo opravdové drama.

Když Theodore po zisku stříbra kráčel do šatny, odchytil si ho cizí chlapík v obleku, což zpravidla znamená jediné: dopingový test.

"Byl jsem ale docela překvapený, protože už mi jeden dělali několik zápasů zpátky," vypráví obránce. "Dva za jeden turnaj jsou dost neobvyklé. Ten chlápek mě odvedl do malé místnůstky, kde seděli další čtyři kravaťáci. V tu chvíli už jsem si říkal, že něco nehraje."

Nehrál výsledek původního testu, který vyšel pozitivně kvůli přítomnosti hormonu hCG. Ten je spojený se ženami v těhotenství. U mužů je problematický, protože může značit rakovinu varlat.

Zmatený, ale ještě ne vystrašený Theodore hned po návratu domů vyhledal lékaře, který pomocí krevních testů a ultrazvuku černý scénář potvrdil. Na varleti našel asi pětimilimetrový nádor.

"Můj doktor mi všechno vysvětlil hrozně klidně a napřímo, což mě asi mělo uklidnit, ale jakmile zjistíte, že máte rakovinu, nic vás na to nepřipraví. Byl jsem vyděšený. Navíc mě čekala ta nejtěžší část - zavolat přítelkyni a rodině, abych jim všechno pověděl," svěřuje se Theodore.

Pár dní před operací zažil zvláštně symbolický moment. V Las Vegas si šel zahrát golf a potkal Phila Kessela, hokejovou superhvězdu, která rakovinu varlat přemohla na prahu profesionální kariéry.

Phil Kessel překonal rakovinu varlat v 19 letech. Momentálně hraje za Arizonu, která ho získala výměnou z Pittsburghu.
Phil Kessel překonal rakovinu varlat v 19 letech. Momentálně hraje za Arizonu, která ho získala výměnou z Pittsburghu. | Foto: Reuters

"Asi byste si pomysleli, že jsem mu řekl, čím procházím, a položil mu milion otázek ohledně operace a rekonvalescence. Ale já tohle téma vůbec neotevřel," prozrazuje Theodore. "Prostě jsme jen trochu poklábosili. Z nějakého důvodu jsem mu nedokázal říct, co se děje."

A tak to udělal hráčův agent. Kessel hned další den poslal mladšímu kolegovi uklidňující zprávu.

Mimo jiné napsal, že všechno dopadne dobře, což se vyplnilo. Jen bylo zapotřebí zatnout zuby. "Po operaci mi doktoři řekli, že nádor úspěšně odstranili. Jediný problém spočíval v tom, že jsem při smíchu cítil strašnou bolest," líčí Kanaďan. "Po příjezdu domů jsem přitom myslel jenom na to, jak budu koukat na Superbad nebo jinou komedii. Jakékoliv zasmání mi ale připadalo jako bodání horkým nožem do boku."

Pozdější biopsie odhalila, že Theodore měl na varleti agresivní typ nádoru, a tak může děkovat onomu dopingovému testu: "Kdybych ho nepodstoupil a nikdo mi rakovinu neodhalil dalších pár let… Ani si nechci představit, jak odlišný by můj život mohl být. Upřímně, je zázrak, že se všechno takhle seběhlo."

Mladý obránce nyní může pokračovat v rozjeté kariéře. Také chce rozšířit povědomí o rakovině varlat, čemuž v nadcházejícím ročníku pomůže peněžní částkou podle počtu získaných bodů. Golden Knights přispějí stejnou měrou.

I to může přinést jedna cesta na mistrovství světa.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Útočník Teplý podepsal v NHL nováčkovskou smlouvu s Chicagem

Český hokejový útočník Michal Teplý podepsal nováčkovský kontrakt s Chicagem, které si ho vybralo ve čtvrtém kole loňského draftu NHL ze 105. místa. Osmnáctiletý rodák z Havlíčkova Brodu, který odehrál poslední sezonu za tým Winnipeg Ice v juniorské WHL, oznámil dohodu obou stran na svém instagramovém účtu.

"Jsem moc šťastný a cítím se poctěný, že jsem svůj první kontrakt v NHL podepsal s Blackhawks. Chci poděkovat všem lidem okolo sebe, kteří mi pomohli dostat se až sem. Nikdy bych to nedokázal bez mé rodiny, kamarádů a Winnipegu Ice. Také nemohu zapomenout na můj milovaný tým v Havlíčkově Brodu," okomentoval velký okamžik kariéry Teplý.

Účastník juniorského mistrovství světa na přelomu roku v Ostravě a Třinci, kde si za pět startů připsal stejný počet nahrávek, prošel postupně všemi mládežnickými výběry reprezentace. Během ročníku 2018/19 nastoupil v dresu Liberce do 15 extraligových utkání.

V poslední sezoně už Teplý zářil v barvách Ice. Za 53 zápasů si připsal 63 bodů díky 29 gólům a 34 nahrávkám, což znamenalo nejlepší produktivitu ze všech nováčků ve WHL.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Google a Apple se spojily v boji proti koronaviru, monitorovat by mohly až tři miliardy lidí

Technologické firmy Google a Apple uzavřely partnerství, aby pomohly bránit šíření koronaviru. Zájemcům chtějí umožnit dozvědět se pomocí zařízení v chytrém telefonu, zda se nedostali do blízkosti nakažených nemocí Covid-19. Své partnerství oznámily v pátek. Monitorovat by mohly až tři miliardy obyvatel planety, pokud se do systému přihlásí.

Smartphony s operačním systémem iOS od Applu nebo Androidem od Googlu si budou moci vyměňovat informace prostřednictvím rozhraní bluetooth. Pokud se majitel takto vybaveného telefonu dostane do kontaktu s infikovaným jedincem, pošle mu přístroj zprávu, že se má izolovat a zůstat v karanténě.

Google a Apple uvedly, že technologii začaly vyvíjet před 14 dny a dostupná by mohla být v půli května. Dodaly, že nebude sledovat polohu nebo identitu uživatelů, ale zaznamená pouze údaje o tom, kdy se k sobě jejich telefony přiblížily.

Další zprávy