Kraken do Seattlu nepatří. Nejhorší jméno v historii, kritizují nový klub NHL

jzp jzp
27. 7. 2020 20:15
Hokejový Seattle vypustil Krakena. Očekávané jméno nového klubu NHL přijala hokejová komunita poměrně vlídně, o čemž svědčí i prodeje fanouškovských předmětů. Některá zámořská média však rozhodnutí klubu kritizují.
Takhle bude vypadat aréna nového klubu NHL Seattle Kraken.
Takhle bude vypadat aréna nového klubu NHL Seattle Kraken. | Foto: ČTK

Že z nepřeberného množství návrhů nakonec vyhrál název Kraken, není až tak překvapivé. Hokejoví fanoušci ze Seattlu po něm často volali. Například podle ankety deníku The News Tribune si ho přálo 40 procent lidí. Následovaly varianty Sockeyes (27 procent hlasů), Totems (21) a Metropolitans (12). Další ankety vyšly podobně.

Logo Seattle Kraken.
Logo Seattle Kraken. | Foto: NHL.com

"Odvážné," reagoval na odhalení klubové identity novinář Larry Stone z deníku The Seattle Times. "Vedení odmítlo sázku na jistotu, což by byly názvy jako Steelheads, Sockeyes nebo Metropolitans."

"To ale neznamená, že se mi jméno Kraken musí líbit. Vlastně mi připadá hloupé," pokračoval Stone. "V Seattlu jsem nikdy nikoho neslyšel mluvit o Krakenovi, dokud nepřišla NHL. S tímhle regionem nemá nic společného," dodal a objasnil, že bájná mořská příšera je spojovaná se Skandinávií.

Podobně hovořili kritici ze stanice ESPN.

"Kraken? Když jsem se o tom dozvěděl, hned mi problesklo hlavou: Tohle je nejhloupější věc, kterou jsem kdy slyšel," spustil komentátor Michael Wilbon. "Probíral jsem si pak názvy všech týmů NHL, NBA, MLB a NFL. Žádný není tak špatný. Mohli si zvolit něco, co je stěžejní pro severozápad."

"Ano, tohle jméno je děsné," přidal se moderátor Tony Kornheiser, načež Seattlu, sídlícímu ve státě Washington, vzkázal: "V lize nebudete ještě rok, tak máte šanci se téhle hloupé přezdívky zbavit."

Kritici nejčastěji argumentují tím, že Kraken nemá se západním pobřežím Spojených států co do činění. "Když už se musíte jmenovat podle mořského tvora, tak raději Sockeyes (druh lososa, pozn. red.)," navrhují.

Názvy Totems a Metropolitans jsou zase spojené s historií hokeje ve Seattlu. Ten první ovšem čerpá z kultury původních obyvatel (nejen) Severní Ameriky, což by v současné společenské atmosféře v USA, plné debat o rasismu, mohlo vyvolat ještě větší kontroverze než Kraken.

"Prostě to řeknu - tohle jméno se mi nelíbí," zhodnotil reportér ESPN Brady Henderson identitu podle mořské příšery.

"Seattle Sockeyes by byli perfektní. Zní to dobře. Cítím v tom hokej. Je to spojené s regionem. A jen se podívejte na lososa nerku! Neříkejte, že tenhle vzhled by nedal základ úžasným klubovým barvám."

Seattle u jména Kraken vsadil na odstíny modré a červenou, jak jde vidět na domácím dresu:

I v ESPN však Kraken našel zastání. "Děláte si srandu? Tohle je jméno, které jsme všichni chtěli," prohlásil redaktor Arda Ocal. "A když říkám 'my', myslím internet. Vždycky bychom měli dát na internet. Ale vážně - je to perfektní název pro tuhle generaci hokejových fanoušků."

Prodeje dávají Ocalovi za pravdu.

První den po zveřejnění své klubové identity prodal Seattle o 50 procent více fanouškových předmětů než Las Vegas před čtyřmi roky. A jak ukazují různé ankety, lidem se název Kraken vesměs líbí.

Dalším milníkem 32. klubu NHL bude až červen 2021, kdy startuje rozšiřovací draft, v němž Seattle sebere nechráněné hráče ostatním týmům. Pár měsíců nato ostartuje svou první sezonu. Zamíří do Pacifické divize, z níž vypadne Arizona, která se přesune do té Centrální.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy