Byl to šok, hodnotí Vrána pokažený vztah s Detroitem. V St. Louis pálí jako nikdo

jzp jzp
22. 3. 2023 11:26
Detroitští Red Wings ho vyměnili v podstatě za nic, dokonce ještě zaplatili. V St. Louis však křídelník Jakub Vrána ožil a dokazuje, že je jedním z nejnadanějších střelců hokejové NHL.
Jakub Vrána v dresu St. Louis
Jakub Vrána v dresu St. Louis | Foto: Reuters

"Věděli jsme, že umí dávat góly. Věděli jsme, že skvěle bruslí. Věděli jsme, že je šikovný. Už dřív to všechno prokázal," říká o bývalém parťákovi detroitský útočník Dominik Kubalík, překvapený tedy není. 

Sedmadvacetiletý Vrána posbíral v osmi utkáních za St. Louis Blues šest bodů (5+1) a vyslal 28 ran, což z něj s průměrem 3,5 dělá nejaktivnějšího střelce mančaftu.

Pod platovým stropem přitom zabírá jen 2,625 milionu dolarů, bude tomu tak i v příští sezoně, po níž kontrakt vyprší. Zbytek z roční gáže 5,25 milionu podle domluvy nadále platí Detroit, který jinak za českého kanonýra získal jen volbu v sedmém kole draftu 2025 a centra pro farmu Dylana McLaughlina, tedy téměř nic.

Výměna se upekla těsně před uzávěrkou přestupů na začátku března.

"Když ho vytrejdovali, nechci říct, že byl šťastný nebo něco takového, ale myslím, že cítil jistou úlevu," líčí Kubalík. "Znáte to, nový začátek, čistý stůl. Může ukázat, čeho je v téhle lize schopný."

Podle některých statistik patří Vrána k nejlepším kanonýrům NHL. Od půlky dubna, kdy ho vyměnili z Washingtonu do Detroitu, střílí 0,54 gólu na zápas. Jen devět hráčů si vede lépe.

V gólech při hře pět na pět za 60 minut hry, což je statistika, která nebere v potaz přesilovky a zohledňuje čas strávený na ledě, je pak Vrána s hodnotou 1,84 jedničkou soutěže (z hráčů, kteří odehráli alespoň 41 zápasů, půlku jedné základní části). Druhý je Auston Matthews, pátý David Pastrňák.

Také ale platí, že během této doby odehrál Vrána jen 50 zápasů, z toho 42 za Detroit. 

Hodně duelů zmeškal. Většinu minulé sezony chyběl kvůli zranění ramena a v té aktuální odehrál jen dvě utkání, než nastoupil do asistenčního programu NHL a hráčské asociace NHLPA, který hokejistům pomáhá v případě psychických problémů nebo závislostí.

V půlce prosince, tedy zhruba po dvou měsících, se Vrána vrátil a hned zamířil do farmářské AHL. Tam měl původně absolvovat jen kondiční pobyt, ale pak ho Red Wings - s cílem, aby mohl v nižší soutěži zůstat déle - umístili na listinu nechráněných hráčů. Nevadilo jim riskovat, že o něj přijdou bez náhrady.

Tou dobou už ze zákulisí proudily zprávy, že Vrána v Detroitu dohrál. Nakonec přeci jen povýšil do hlavního týmu, ale moc prostoru nedostal a ve třech utkáních nebodoval. 

"V kariéře se mi přihodily určité věci a Detroit je asi nepřijal moc dobře, jak můžete vidět," zhodnotil Vrána pošramocený vztah s Red Wings. "Když jsem opustil asistenční program, nedostal jsem žádnou šanci. Rozhodli se mě přes listinu nechráněných hráčů poslal do AHL bez jediného zápasu. Byl to pro mě šok," pokračoval s tím, že když ho později povolali do NHL a nejdřív ho nechávali jen mezi zdravými náhradníky, věděl, že už to mezi ním a klubem fungovat nebude.

Slavnou organizaci si jinak chválil, ale potom, co se - podle svých slov - vrátil jako nový člověk, čekal větší důvěru. "Byl jsem z toho trochu frustrovaný. Čekal jsem, že mi budou věřit o trochu víc a že mi dají šanci, abych se dal herně dohromady. Nevyšlo to. Nevím, co za tím je," dodal.

V St. Louis se každopádně chytil a šanci nepochybně dostává. Momentálně je na icetimu 15:01 a nastupuje v elitní lajně s kanadskými hvězdami týmu Robertem Thomasem a Jordanem Kyrouem.

V posledním utkání Vrána nebodoval, shodou okolností to bylo doma proti Detroitu. Další příležitost bude mít v noci na pátek opět proti Red Wings, tentokrát ale na jejich ledě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy