Pan Nikdo. A hraje skvěle, chválí legenda českého dříče Bruins. Na buly je pátý v NHL

jzp jzp
14. 3. 2023 16:05
Není vidět ani zdaleka tolik jako Pastrňák, Krejčí a Zacha. I tak je ale Tomáš Nosek důležitou součástí bostonských Bruins. Ve své roli září natolik, že si vysloužil chválu od legendárního trenéra Scottyho Bowmana.
Tomáš Nosek v dresu Bostonu
Tomáš Nosek v dresu Bostonu | Foto: Reuters

Pokud Boston udrží nastolené tempo, zakončí základní část se 132 body a vyrovná rekord NHL.

Tato jízda nemohla uniknout Bowmanovi, který - dle počtu bodů - koučoval tři nejlepší týmy historie včetně Montrealu ze sezony 1976/77, kterému na 132 bodů stačila o dva zápasy kratší základní část oproti současnosti (čítala 80 duelů).

I tak by vyrovnání bodového rekordu bylo obřím úspěchem. Podle Bowmana na to Boston jednoznačně má.

"Je to strašně nabitý tým," řekl deníku Toronto Sun. "Nestojí jen na jednom nebo dvou hráčích. Dřív to bývalo tak, že pokud za to nevzali (Patrice) Bergeron a (Brad) Marchand, tak se úspěch nedostavil. V téhle sezoně to ale díky ostatním mají lehčí, z čehož profituje celý tým. (David) Pastrňák hraje skvěle, (Charlie) McAvoy hraje skvěle."

Bowman chválil také Pavla Zachu nebo Davida Krejčího a zastavil se i u Noska, na němž demonstroval, že Bruins nestrádají na žádném postu.

"Přivedli kluka, jako je Tomáš Nosek, tak trochu pan Nikdo. A on vyhrává vhazování a je skvělý v oslabení. Opravdu dobrá posila," prohlásil 89letý Kanaďan, který v roli trenéra devětkrát vyhrál Stanley Cup a ještě v minulém ročníku pracoval jako poradce Chicaga.

Při letmém pohledu na statistiky působí 30letý Nosek nenápadně. V 50 zápasech posbíral 12 bodů (5+7), drží si svůj standard.

Jako čtvrtý centr na ledě v průměru tráví něco málo přes 12 minut za zápas. V oslabení je však spolu s Charliem Coylem nejvytěžovanějším útočníkem týmu, oba mají v této situaci icetime kolem dvou a půl minuty.

Největší Noskovou specialitou jsou ovšem vhazování, kde drží procentuální úspěšnost 59,3, což ho řadí mezi nejlepší hokejisty v soutěži.

Konkrétně jsou v rozjetém ročníku lepší jen Jonathan Toews (63,3), parťák Bergeron (60,2), Michael McLeod (60,2) a Jamie Benn (59,9).

Jedničkou Bostonu je tedy stále Bergeron, který si bere na starost zhruba 40 procent všech vhazování týmu, ale Nosek ho alespoň v úspěšnosti nahání. "Na buly je strašně dobrý," vyzdvihl Čecha trenér Bruins Jim Montgomery.

Zbylí dva obvyklí centři Bostonu si vedou o poznání hůř - Krejčí jen lehce přesahuje 49procentní úspěšnost a Coyle je na čísle 52,5. Zacha, jenž občas sklouzne z levého křídla do středu útoku, pak vyhrává jen asi 41 procent buly.

Skvělá Noskova čísla nejsou překvapivá. Pardubický odchovanec patří ke specialistům na vhazování už delší dobu.

Momentálně má za celou kariéru v NHL procentuální úspěšnost 54,3, v historické tabulce Čechů je tak na třetím místě za Bobbym Holíkem (56,2) a Vladimírem Sobotkou (55,4).

I díky tomu se o práci ve slavné lize bát nemusí. Otázkou je, zda vydrží v Bostonu. Po sezoně mu totiž končí dvouletá smlouva s roční gáží 1,75 milionu dolarů a může se stát volným hráčem bez omezení.

Web The Athletic psal v únoru o tom, že Nosek v klubu kvůli napjatému platovému stropu pravděpodobně nezůstane.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do klubu primátora Ostravy Macury vstoupili všichni, kdo opustili klub ANO

Do nově vzniklého zastupitelského klubu ostravského primátora Tomáše Macury (dříve ANO) už vstoupili všichni zastupitelé, kteří opustili klub hnutí ANO. V krajské metropoli začala i první jednání o podobě nové koalice. Původní koalice tvořená hnutím ANO, uskupením Spolu a Piráty se rozpadla poté, kdy se začal štěpit klub ANO a koalice přišla o většinu hlasů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. Macura vidí možností řešení situace několik, vyjednávat nechce s SPD a Ostravskou levicí. První jednání má za sebou uskupení Spolu, druhý nejsilnější klub zastupitelstva Ostravy po hnutí ANO. ANO plánuje schůzky po středečním sněmu.

Problémy v ostravské buňce ANO odstartovala volba prezidenta. V ní Macura, podobně jako moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, veřejně podpořil Petra Pavla na úkor stranického šéfa Andreje Babiše. Oba moravskoslezští politici pak hnutí opustili. V případě Macury následovalo jeho vyloučení z klubu ostravských zastupitelů. Stejně tak klub vyloučil i náměstkyni primátora Zuzanu Bajgarovou. Následně klub opustili náměstkyně Kateřina Šebestová a zastupitelé Robert Čep, Ondřej Němeček a Maxim Pachomov. Počet členů klubu ANO tak klesl z 21 na 15.

Zdroj: ČTK
Další zprávy