Místo české lajny "atomovka". Pastrňáka povýšili a Boston nepřestává udivovat

jzp jzp
17. 11. 2022 6:56
Začínal v lajně se dvěma českými parťáky, později mu zbyl jeden a v posledním klání už neměl žádného. David Pastrňák totiž kvůli zádrhelu v jinak šlapající ofenzivě hokejového Bostonu zamířil do staronové formace k Bergeronovi a Marchandovi.
David Pastrňák v dresu Bostonu
David Pastrňák v dresu Bostonu | Foto: Reuters

Bostonští Bruins nepřestávají v aktuální sezoně NHL udivovat. Kvůli několika zraněným oporám se měli rozjíždět pomalu, ale místo toho zvítězili 14krát ze 16 pokusů.

Nejvíce překvapují v domácí hale TD Garden, kde vyhráli všech devět úvodních zápasů, což se jim nikdy předtím nepovedlo. Jejich historie přitom sahá až do roku 1924. Jestliže doma uspějí i v následujících třech duelech, vytvoří ligový rekord.

Momentálně jim takřka všechno klape. Třeba brankář Linus Ullmark, na kterého kvůli zranění kolegy Jeremyho Swaymana padl hlavní díl zodpovědnosti, chytá v životní formě. Obránce Hampus Lindholm zase sbírá tolik bodů, že mužstvo ani tolik nepostrádalo (nyní již uzdravenou) defenzivní hvězdu Charlieho McAvoye.

Jeden zádrhel ale v poslední době přece jen vznikl. Mužstvo se gólově moc neprosazovalo při hře pět na pět.

Nový trenér klubu Jim Montgomery tak před posledním utkáním proti Vancouveru zamíchal lajnami a zvolil řešení, k němuž se dosud uchyloval, jen když nutně potřeboval vstřelit gól. Pastrňáka odtrhl od Davida Krejčího s Taylorem Hallem a posunul ho k Patrici Bergeronovi a Bradu Marchandovi místo Jakea DeBruska.

Dal tak "natvrdo" dohromady tři nejlepší útočníky Bruins. Dřív spolu hráli běžně a byli pravidelně označováni za nejlepší formaci v NHL, ale Montgomeryho předchůdce Bruce Cassidy se postupem času přikláněl k tomu, že je lepší Pastrňáka posunout jinam a lépe rozložit útočnou sílu mužstva.

Montgomery se tohoto dělení zprvu držel. Českou superhvězdu na úvod základní části postavil vedle krajanů Krejčího a Pavla Zachy, později Zachu na levém křídle nahradil Hallem.

Nakonec však neodolal prověřené variantě Marchand - Bergeron - Pastrňák. "Jeho tým se gólově trochu trápí při hře pět na pět, a tak se Montgomery rozhodl použít svou atomovku," napsal k elitní lajně deník Boston Globe.

Bruins poté porazili Vancouver relativně snadno 5:2 s tím, že Bergeron i Marchand skórovali a Pastrňák posbíral dvě asistence. Ironií je, že oba góly padly v přesilovce.

Podle pokročilých statistik však elitní lajna při hře pět na pět dominovala a není pochyb, že Montgomery ji v budoucnu ještě využije.

Třiapadesátiletého kouče může těšit, že ofenziva Bostonu až na zmíněný zádrhel šlape. Minimálně jednu branku dalo 20 (!) různých hráčů včetně šesti Čechů. Vedle Pastrňáka, Krejčího a Zachy to jsou Jakub Zbořil, Jakub Lauko a Tomáš Nosek.

"Nevěděl jsem, že jsme až takhle dobří," žasl Montgomery. "Přišel jsem a všichni jsou lepší, než jsem předpokládal - obránci, útočníci, brankáři. Mám pocit, že pracovat se sestavou, kterou mi Don Sweeney (generální manažer Bruins) připravil, je vážně požehnání."

Sympatie jsou oboustranné. Bostonští hokejisté Montgomeryho soustavně vychvalují. "Myslím, že nás spojil dohromady. Vyzařuje z něj pozitivita a je hrozně chytrý. Má skvělé poznámky k hokeji a k systému, který po nás chce," řekl o šéfovi střídačky Pastrňák, který má po 16 zápasech 25 bodů (9+16) a patří k nejproduktivnějším hráčům celé ligy.

Montgomery podle hráčů razí podobný systém jako jeho předchůdce, jen o něco agresivnější. Zejména obránce nabádá, aby co nejvíce podporovali útok. Zatím to funguje, jak dokládá nejlepší rozjezd v historii klubu.

 

Právě se děje

Další zprávy