Český útočník trumfl McDavida, bruslil nejrychleji v NHL. Přesto mu hrozí výměna

jzp jzp
6. 7. 2022 18:01
Nejlepší bruslařský výkon v ostrých zápasech předvedl v uplynulé sezoně hokejové NHL Martin Nečas. Jinak ale v Carolině nehrál podle svých představ, a tak mu hrozí výměna.
Martin Nečas v dresu Caroliny.
Martin Nečas v dresu Caroliny. | Foto: Reuters

Nečas v jednu chvíli dosáhl rychlosti téměř 40,1 kilometru za hodinu, čímž předčil Kanaďany Alexe Formentona (39,8) a Connora McDavida (39,6), který je obecně považován za nejlepšího bruslaře.

Mezi deset nejlepších se vešli ještě Nathan MacKinnon a Bowen Byram z Colorada, ale také třeba slovenský obránce Christián Jaroš, kterému naměřili nejvyšší rychlost 38,9 kilometru za hodinu.

Žebříček mohl vzniknout díky pokročilým technologiím. Možná překvapivě se v něm neobjevil Jordan Kyrou ze St. Louis, který při posledním All Star víkendu vyhrál soutěž o nejrychlejšího bruslaře a pokořil hlavního favorita McDavida, jenž kraloval v letech 2017 a 2019.

Do této disciplíny nicméně nastoupí jen hrstka hráčů a nerozhoduje nejvyšší dosažená rychlost, nýbrž čas, za který hráč obkrouží celé kluziště.

Prvenství českého forvarda není až tak překvapivé. Deník The News & Observer už před více než rokem přišel s myšlenkou, že Nečas je možná nejrychlejším bruslařem v celé lize.

V jiných disciplínách však v minulé sezoně až tak neohromil. V 78 kláních nastřádal 40 bodů (14+26) a play off mu nevyšlo vůbec - ze 14 startů vydoloval jen pět asistencí.

Oproti předminulému ročníku, v němž posbíral 41 bodů v pouhých 53 zápasech, se evidentně zhoršil. Ice time mu poklesl o minutu na 16:11.

Sám byl nespokojený. "Samozřejmě je to zklamání, krok zpátky," vykládal médiím. "Prostě jsem se do toho nemohl dostat. Musím pomáhat týmu víc, sbírat víc bodů. Všichni to ode mě tak nějak čekají."

Nepříliš povedená sezona musí 23letého Nečase mrzet i z pohledu peněz. Končí mu totiž smlouva a brzy se stane chráněným volným hráčem Caroliny. Oproti skromnému nováčkovskému kontraktu dostane přidáno, ale příliš velké nároky mít nemůže.

Navíc není jisté, jestli vůbec bude pokračovat u Hurricanes, kteří z něj před pěti lety udělali dvanáctku draftu.  

Podle zámořských médií je Nečas kandidátem na výměnu, případně takzvaný offer sheet, který se označuje také jako krádež. Českému útočníkovi by v takovém případě nabídl smlouvu cizí klub a Carolina by promýšlela, jestli nabídku dorovnat, nebo přijmout kompenzaci v podobě výběrů v draftu.

Hurricanes nejsou v jednoduché pozici, neboť vedle Nečase končí kontrakt také obránci Tonymu DeAngelovi a hlavně útočníkům Vincentu Trocheckovi a Ninu Niederreiterovi, kteří můžou okusit volný trh. Pod platovým stropem má klub polštář v hodnotě 19 milionů dolarů, což nemusí stačit.

Sám Nečas by se stěhoval nerad. "O trejd určitě žádat nechci, takže když mě Carolina bude chtít, budu tam i pokračovat," prohlásil. "Když se něco změní a klub mě nebude chtít, půjdu jinam. Co se stane, to se stane. Nijak zvlášť o tom nepřemýšlím."

Když se server The Athletic ptal fanoušků Hurricanes, jak s Nečasem naložit, přes 62 procent bylo pro podpis krátkodobé smlouvy, po níž by se ukázalo, jestli má smysl dlouhodobá spolupráce. Necelých 34 procent respondentů hlasovalo pro výměnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Antimonopolní úřad oslovil kvůli vyšetřování růstu cen potravin 200 firem

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se zabývá 40 podněty ohledně nepřiměřeného růstu cen potravin. Kromě toho vede vlastní vyšetřování, které má zmapovat strukturu trhu a cenový vývoj v celém řetězci od zemědělce až po prodej konečnému zákazníkovi. V souvislosti s tímto vyšetřováním už úřad oslovil 200 firem ze všech částí výrobního, zpracovatelského a prodejního řetězce. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

"Úřad provádí zrychlené šetření týkající se konkrétně mouky, másla, mléka, vajec a kuřecího masa, a to v celém vertikálním řetězci od prvovýrobců přes zpracovatele až po maloobchodní prodejce. V této souvislosti už si úřad vyžádal informace od téměř dvou set podnikatelských subjektů, v současné době pak oslovuje profesní a oborová sdružení v zemědělském a potravinářském sektoru," uvedl ve zprávě předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Smyslem tohoto vyšetřování je zjistit, v které části výroby a prodeje potravin se ceny zvyšovaly cen a zda u některých firem nešlo o protisoutěžní jednání. Úřad konstatoval, že po narušení dodavatelských řetězců v době pandemie covidu a po začátku války na Ukrajině se skokové zvýšení nákladů přelévá postupně od prvovýrobců, tedy zemědělců přes zpracovatele až na koncového spotřebitele.

"Přestože ve většině případů je zdražení nejspíše výsledkem navýšení cen vstupů ve všech stupních výrobně-zpracovatelského a odbytového řetězce, v některých případech nelze vyloučit, že na růstu cen se mohly podepsat i zakázané dohody nebo zneužití dominantního postavení některých podniků, případně zneužití takzvané významné tržní síly," uvedl Mlsna.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil padesát tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50 tisíc, oznámily v pondělí turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí.

Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP. Evropská komise přislíbila poskytnout na rekonstrukci Turecka jednu miliardu eur (zhruba 24 miliard Kč).

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Pošta by mohla propustit až 4000 lidí, tvrdí odboráři

Česká pošta by podle odhadu odborářů mohla v polovině roku propustit až 4000 z celkem 25 000 lidí. Většinou půjde o zaměstnance z 300 rušených poboček, ale i další profese. Uvedl to předseda Odborového hnutí zaměstnanců České pošty Evžen Dvorský. Hnutí, které patří k menším odborovým centrálám na poště, zároveň ode dneška zahájilo stávkovou pohotovost. Další odborové organizace se k vyhlášení stávkové pohotovosti podle informací ČTK nepřipojily.

"Ke stávkové pohotovosti vyhlášené panem Dvorským se nepřipojujeme. Situaci České pošty, pošťáků a podmínky pro poskytování veřejných poštovních služeb řešíme dlouhodobě, vynakládáme velké úsilí pro změnu systému financování veřejných poštovních služeb ze strany státu. Nesouhlasíme s připravovaným rušením pracovních pozic, máme obavy z přetěžování zaměstnanců a ze zhoršení dostupnosti a kvality poštovních služeb," řekla předsedkyně největší odborové centrály, Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb, Jindřiška Budweiserová.

Odboráři již v lednu podle Budweiserové předali poslancům i ministrům petici s 27 500 podpisy, aby se situací na poště zabývali. Tuto středu se má podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) situací na poště a její plánovanou transformací zabývat vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy