Při draftu před pěti roky byl první volbou Montrealu. Doufal, že ve frankofonní metropoli našlápne k hvězdné kariéře. Ščerbak ale zářil jenom na farmě a nyní chce restartovat kariéru v ruském Omsku.
Mrzí ho, že v Kanadě neuspěl, ale zároveň naznačuje, že neměl ideální podmínky k růstu. Kritiku spojuje s rusofobií, o níž se spekulovalo zejména kolem léta 2017.
Canadiens tehdy dohráli ročník se šesti Rusy. Spoléhali třeba na hvězdy Alexandra Radulova a Andreje Markova nebo nadějného Michaila Sergačjova. V létě však téměř všichni zmizeli, zbyl akorát Ščerbak.
"Věřím tomu, že Marc Bergevin (generální manažer Montrealu, pozn. red.) chtěl změnit vedení, respektive chemii týmu. Cítil, že je v něm příliš mnoho Rusů," napsal na Twitter bývalý skaut Grant McCagg, jenž pracoval také pro Montreal.
Novinář Michael Farber měl stejný názor. "Můžete rozebírat jednotlivé případy, ale když si je sečtete, zdá se, že někdo opravdu rozhodl o jakési čistce," řekl pro stanici TSN. Změnu kurzu spojil s příchodem respektovaného kouče Claudea Juliena, který za éry v Bostonu sázel na minimum ruských hokejistů.
Později z Montrealu odešel také Alex Galchenyuk, Američan s ruským pasem. Výměna postihla rovněž Ščerbaka.
Teď jsou jedinými Rusy v organizaci Canadiens mladíci Alexandr Romanov a Arsen Chisamutdinov, kteří si na NHL ještě musí počkat.
"Myslím, že kroky Montrealu hovoří samy za sebe," prohlásil 23letý Ščerbak v rozhovoru pro Sport24.ru.
Poté vylíčil své zkušenosti s manažerem Bergevinem. "Nevím, jaký ke mně měl vztah, ale zaznamenal jsem pár divných momentů," spustil. "Vedení klubu mě například donutilo trénovat celé léto v Montrealu a bydlet u cizí rodiny za městem, přestože mi bylo už 19 let. Ve všední dny jsem musel být doma v deset večer, o víkendech v jedenáct. Jako v nějaké školce. Proč jsem si jako dospělý člověk nemohl někam zajít? Nechápu."
"Takový přístup měl Bergevin ke mně, myslím, že k ostatním mladým klukům ne," dodal Ščerbak.
Zakázaná ruština
Když později dobýval sestavu hlavního mužstva, dostával cenné rady od krajanů Markova či Alexeje Jemelina. V šatně s nimi ale podle svých slov nemohl diskutovat rusky.
"Přitom frankofonní hráči - myslím tím kluky z Québecu - v kabině klidně mluvili francouzsky. O angličtinu se ani nesnažili. Proč je to s ruštinou jiné?" ptal se. Zároveň vysvětloval, že s krajany v rodné řeči nikoho nepomlouvali. Ani se ostatních nestranili.
Ščerbak nakonec odehrál za Canadiens 29 zápasů, v nichž bodoval sedmkrát (5+2).
"Nevytáhl jsem se ve správný čas," litoval. "V prvních kempech mě srážela dolů nervozita, nevěřil jsem si. Neřekl bych ale, že jsem se flákal. Nejsem člověk, který chodí na tréninky deset minut před jejich začátkem. Vždycky se snažím být na ledě jako jeden z prvních a dělat něco navíc."
Minulou sezonu dokončil Ščerbak v Los Angeles, kde ale také nezazářil. Pevné místo pod koučem Williem Desjardinsem, jenž na lavičce později skončil, mimochodem neměl ani hvězdný Ilja Kovalčuk, což někteří novináři nechápali.
Montreal pravděpodobně odehraje příští sezonu opět bez Rusů. Výhledově je nejblíž hlavnímu týmu Romanov, kterého Canadiens draftovali před rokem ve druhém kole.
Nadaný zadák, momentálně ve službách CSKA, má zatím z frankofonního klubu jiné pocity než Ščerbak. "Chovali se ke mně hezky," prohlásil pro Sport24.ru. "Žádné rusofobie jsem si nevšiml, obecně tam nic takového neexistuje. Někdo si myslí, že ano, ale je to úplná hloupost. Dokonce i lidé na ulicích mě poznávali a fotili se se mnou."