"Bude litovat." Panarin rozhořčil ruské legendy, kritika Putina může mít dohru

Daniel Poláček Daniel Poláček
22. 7. 2019 9:54
Za amerického agenta ho neoznačili, celkově si však hvězdný Artěmij Panarin v ruských hokejových kruzích pohoršil. Po překvapivě otevřené kritice prezidenta Vladimira Putina sbírá od slavných krajanů především nelichotivé reakce.
MS 2017, Česko-Rusko: Arťom Panarin
MS 2017, Česko-Rusko: Arťom Panarin | Foto: Michal Eger

Když 27letý Panarin ke konci minulého týdne v Petrohradu odkryl v hodinovém rozhovoru své politické názory, vyvolal poprask. Není zvykem, aby prominentní ruský hokejista veřejně kritizoval Putina a poměry ve vlastní zemi.

"Děláme chybu, když k současnému prezidentovi vzhlížíme jako k supermanovi. Je stejný jako my, vlastně se dá říct, že on má sloužit nám," prohlásil mimo jiné Panarin.

Ihned začal plnit titulky zámořských, ale i ruských médií, v nichž postupně naskakovaly zpravidla nesouhlasné reakce bývalých hokejistů.

"Myslím, že Artěmij bude svých výroků ještě litovat (ve smyslu, že si uvědomí jejich nesprávnost, pozn. red.)", řekl pro championat.com dvojnásobný olympijský vítěz Alexandr Koževnikov.

"Každý má právo na svůj názor, Artěmij není výjimkou, ale takovéhle výroky mu podle mě ubírají kredit," přidal legendární Boris Michajlov. "Jedna věc je, kdyby takhle mluvil o svém kamarádovi, ale u prezidenta, který má mezi občany nezpochybnitelný respekt, jde o něco úplně jiného. Kdyby Artěmij jakožto hokejista mluvil raději o šéfech svého klubu, bylo by to korektnější."

Panarin před třemi týdny přestoupil k newyorským Rangers, kde podepsal obří sedmiletý kontrakt. Díky průměrnému ročníku platu 11,6 milionu dolarů je nejlépe placeným Rusem v NHL.

Vjačeslav Bykov, jenž zhruba dekádu nazpět trénovat sbornou, byl k Panarinovi shovívavější. "Žijeme ve svobodné a demokratické zemi," sdělil serveru Sport24.ru. "Každý může vyjádřit svůj názor a stát si za ním. Pokud jde o ta konkrétní slova, řeknu jen to, že jsem volil Putina."

"Každý by měl nejdřív přemýšlet a až pak něco říct," přidal bývalý útočník German Titov, známý z olympiády v Naganu. "Proto by se měl Panarin nad svým chováním zamyslet. Pokud jen vtipkoval, musí pochopit, že ne vždy je to vhodné. Ve svých letech už by měl být moudřejší."

Někdejší ofenzivní hvězda a aktuálně funkcionář Kontinentální ligy Valerij Kamenskij dal v reakci na Panarinův výbušný rozhovor doporučení novinářům: "Ptejte se hokejistů na hokej a sport, ne na politiku. Tu nechme lidem, kteří ji mají jako povolání." 

Panarin v ruských hokejových kruzích evidentně narazil. Jistou podporu mu zdvihnutým palcem u instagramového příspěvku vyjádřil akorát obránce Colorada Nikita Zadorov. 

Bývalý tenista Jevgenij Kafelnikov, jenž Putina delší dobu kritizuje, zase napsal: "Čekám na plamenné komentáře ruských patriotů k rozhovoru 'agenta' Panarina."

Kdo rozhodne, co je fake news?

Panarin při kritice poměrů v Rusku zároveň vysvětloval, jak k ní dospěl. Částečně ho ovlivnila média, která jsou vůči vládě kritická, jako je například Echo Moskvy. "Nemusíte být génius, stačí být otevřený jiným názorům," řekl útočník. "Myslím, že kdybych celý den sledoval jenom První kanál (nejsledovanější stanice v Rusku, pozn. red.), musel bych si pak říkat, že všichni na světě kromě nás jsou zlí, což ale není možné. Normální lidé jsou všude."

Přestože Panarin svou otevřeností udivil, proti Putinovi a spol. se poprvé vymezil už v březnu. Skrze Instagram reagoval na zákon, který má například omezit kritiku vlády. "Vznikl proto, abyste k ní nebyli neuctiví a abyste nešířili fake news. Ale kdo rozhodne, co je fake news a co ne?" ptal se v rozhovoru.

"Je jasné, co se stane. Mě na internetu také urážejí, když prohraju. Není to nic strašného. Vláda vždycky nedělá to, co je správné. Proto existují novináři a svoboda slova, aby šlo poukázat na chyby. Kde není konkurence, není ani progres."

Panarin odešel do zámoří teprve před čtyřmi lety, kdy kývl na nabídku Chicaga. Kromě jiného hokeje poznal rovněž odlišné společenské poměry.

"V naší zemi mnozí věří, že nemůžete říkat špatné věci o vládě, nebo vás zabijí, případně otráví. To je špatně," pokračoval křídelník. "V Americe může sportovec říkat o prezidentovi, co chce, a nic se nestane. Může odřeknout pozvání do Bílého domu."

Někteří ruští novináři si teď pokládají otázku, zda výbušný rozhovor bude mít dohru.

"Panarin pronesl hodně silných výroků, které mu někteří možná neodpustí," napsal Lev Lukin ze serveru championat.com. "Samozřejmě je řeč o národním týmu. Jak víme, funkcionáři sborné mají výborné vztahy s nejvyššími představiteli státu, u nichž se hráčova odvážná slova nesetkají s pochopením."

Panarin naposledy reprezentoval Rusko na mistrovství světa 2017, kde ovládl produktivitu turnaje. Jak dlouho si počká na další šampionát, nemusí podle Lukina záviset jen na výsledcích Rangers.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy