"Bude litovat." Panarin rozhořčil ruské legendy, kritika Putina může mít dohru

Daniel Poláček Daniel Poláček
22. 7. 2019 9:54
Za amerického agenta ho neoznačili, celkově si však hvězdný Artěmij Panarin v ruských hokejových kruzích pohoršil. Po překvapivě otevřené kritice prezidenta Vladimira Putina sbírá od slavných krajanů především nelichotivé reakce.
MS 2017, Česko-Rusko: Arťom Panarin
MS 2017, Česko-Rusko: Arťom Panarin | Foto: Michal Eger

Když 27letý Panarin ke konci minulého týdne v Petrohradu odkryl v hodinovém rozhovoru své politické názory, vyvolal poprask. Není zvykem, aby prominentní ruský hokejista veřejně kritizoval Putina a poměry ve vlastní zemi.

"Děláme chybu, když k současnému prezidentovi vzhlížíme jako k supermanovi. Je stejný jako my, vlastně se dá říct, že on má sloužit nám," prohlásil mimo jiné Panarin.

Ihned začal plnit titulky zámořských, ale i ruských médií, v nichž postupně naskakovaly zpravidla nesouhlasné reakce bývalých hokejistů.

"Myslím, že Artěmij bude svých výroků ještě litovat (ve smyslu, že si uvědomí jejich nesprávnost, pozn. red.)", řekl pro championat.com dvojnásobný olympijský vítěz Alexandr Koževnikov.

"Každý má právo na svůj názor, Artěmij není výjimkou, ale takovéhle výroky mu podle mě ubírají kredit," přidal legendární Boris Michajlov. "Jedna věc je, kdyby takhle mluvil o svém kamarádovi, ale u prezidenta, který má mezi občany nezpochybnitelný respekt, jde o něco úplně jiného. Kdyby Artěmij jakožto hokejista mluvil raději o šéfech svého klubu, bylo by to korektnější."

Panarin před třemi týdny přestoupil k newyorským Rangers, kde podepsal obří sedmiletý kontrakt. Díky průměrnému ročníku platu 11,6 milionu dolarů je nejlépe placeným Rusem v NHL.

Vjačeslav Bykov, jenž zhruba dekádu nazpět trénovat sbornou, byl k Panarinovi shovívavější. "Žijeme ve svobodné a demokratické zemi," sdělil serveru Sport24.ru. "Každý může vyjádřit svůj názor a stát si za ním. Pokud jde o ta konkrétní slova, řeknu jen to, že jsem volil Putina."

"Každý by měl nejdřív přemýšlet a až pak něco říct," přidal bývalý útočník German Titov, známý z olympiády v Naganu. "Proto by se měl Panarin nad svým chováním zamyslet. Pokud jen vtipkoval, musí pochopit, že ne vždy je to vhodné. Ve svých letech už by měl být moudřejší."

Někdejší ofenzivní hvězda a aktuálně funkcionář Kontinentální ligy Valerij Kamenskij dal v reakci na Panarinův výbušný rozhovor doporučení novinářům: "Ptejte se hokejistů na hokej a sport, ne na politiku. Tu nechme lidem, kteří ji mají jako povolání." 

Panarin v ruských hokejových kruzích evidentně narazil. Jistou podporu mu zdvihnutým palcem u instagramového příspěvku vyjádřil akorát obránce Colorada Nikita Zadorov. 

Bývalý tenista Jevgenij Kafelnikov, jenž Putina delší dobu kritizuje, zase napsal: "Čekám na plamenné komentáře ruských patriotů k rozhovoru 'agenta' Panarina."

Kdo rozhodne, co je fake news?

Panarin při kritice poměrů v Rusku zároveň vysvětloval, jak k ní dospěl. Částečně ho ovlivnila média, která jsou vůči vládě kritická, jako je například Echo Moskvy. "Nemusíte být génius, stačí být otevřený jiným názorům," řekl útočník. "Myslím, že kdybych celý den sledoval jenom První kanál (nejsledovanější stanice v Rusku, pozn. red.), musel bych si pak říkat, že všichni na světě kromě nás jsou zlí, což ale není možné. Normální lidé jsou všude."

Přestože Panarin svou otevřeností udivil, proti Putinovi a spol. se poprvé vymezil už v březnu. Skrze Instagram reagoval na zákon, který má například omezit kritiku vlády. "Vznikl proto, abyste k ní nebyli neuctiví a abyste nešířili fake news. Ale kdo rozhodne, co je fake news a co ne?" ptal se v rozhovoru.

"Je jasné, co se stane. Mě na internetu také urážejí, když prohraju. Není to nic strašného. Vláda vždycky nedělá to, co je správné. Proto existují novináři a svoboda slova, aby šlo poukázat na chyby. Kde není konkurence, není ani progres."

Panarin odešel do zámoří teprve před čtyřmi lety, kdy kývl na nabídku Chicaga. Kromě jiného hokeje poznal rovněž odlišné společenské poměry.

"V naší zemi mnozí věří, že nemůžete říkat špatné věci o vládě, nebo vás zabijí, případně otráví. To je špatně," pokračoval křídelník. "V Americe může sportovec říkat o prezidentovi, co chce, a nic se nestane. Může odřeknout pozvání do Bílého domu."

Někteří ruští novináři si teď pokládají otázku, zda výbušný rozhovor bude mít dohru.

"Panarin pronesl hodně silných výroků, které mu někteří možná neodpustí," napsal Lev Lukin ze serveru championat.com. "Samozřejmě je řeč o národním týmu. Jak víme, funkcionáři sborné mají výborné vztahy s nejvyššími představiteli státu, u nichž se hráčova odvážná slova nesetkají s pochopením."

Panarin naposledy reprezentoval Rusko na mistrovství světa 2017, kde ovládl produktivitu turnaje. Jak dlouho si počká na další šampionát, nemusí podle Lukina záviset jen na výsledcích Rangers.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy