Nejlepší brankář ligy, tleskají mladému Čechovi. Září v nejhorším týmu a míří do NHL

jzp jzp
25. 1. 2023 20:24
Oficiálně mu připomněli, že patří mezi hvězdy. Dvaadvacetiletý český brankář Lukáš Dostál obdržel pozvánku na All Star Classic farmářské AHL a stále hlasitěji si říká o stálou práci v hlavním týmu Anaheimu.
Lukáš Dostál v dresu Anaheimu
Lukáš Dostál v dresu Anaheimu | Foto: Reuters

Dostál v aktuálním ročníku odchytal na farmě 27 zápasů a s procentuální úspěšností 91,7 patří k deseti nejlepším gólmanům ligy.

S ohledem na kontext je to senzační číslo. Český dlouhán totiž chytá za San Diego Gulls, momentálně jasně nejhorší klub AHL, který prohrál 29 ze 40 zápasů. Dvojka mančaftu Olle Eriksson Ek nepřekročil v úspěšnosti ani 86 procent. Další náhradníci jsou na tom ještě hůř.

Dostál chytá za San Diego třetím rokem. Předchozí dvě sezony zakončil s podobnou úspěšností, jako drží nyní, a spoluhráči si ho nemůžou vynachválit. 

"Pravděpodobně je to nejlepší brankář ligy," prohlásil útočník Benoit-Olivier Groulx.

Nikoho v kalifornském týmu nepřekvapilo, že Dostála nominovali do únorového Utkání hvězd. "Vybrali si nejlepšího brankáře v soutěži, opravdu si to myslím," nechal se slyšet hlavní trenér Roy Sommer. "Dal nám šanci vyhrát v tolika zápasech… Je to bojovník, to musí každý uznat."

Nejvíc Dostál ohromil na přelomu prosince a ledna, kdy vychytal dvě nuly a celkem držel čistý štít dlouhých 152 minut a 31 vteřin, čímž vytvořil nový rekord San Diega. Překonal 137 minut hvězdného Johna Gibsona, aktuální jedničky Anaheimu.

Devětadvacetiletý Gibson má s Ducks smlouvu ještě na tuto a další čtyři sezony, pod platovým stropem zabírá 6,4 milionu dolarů. Kvůli průměrným výkonům v posledních letech a tomu, že klub prochází přestavbou, se však spekuluje o jeho výměně.

Dvojkou Anaheimu je stejně starý Anthony Stolarz, jemuž v létě končí smlouva.

Dostál by tak v příští sezoně mohl naplno proniknout do NHL. Šéfy už přesvědčil, že na slavnou ligu má. Zatím v ní odchytal jedenáct zápasů, z toho sedm v tomto ročníku, kdy zaskakoval za zraněné. Zaujal technikou a klidnou povahou.

"Podle mě odvedl fantastickou práci v tom, že nám ukázal, že je připravený na delší pobyt nahoře. Určitě je pak připravený na to, aby se tady ucházel o stálou práci," prohlásil kouč Anaheimu Dallas Eakins.

"Když vám má chytat brankář z farmy, většinou jste z toho jako trenér trochu nervózní," pokračoval. "U Lukáše jsem ale neměl vůbec žádné výhrady, neměl je ani Sudsie (trenér brankářů Sudarshan Maharaj, pozn. red.). Prostě jsme ho dali do brány s tím, že se jde na věc."

Dostál ukončil sedmizápasovou prosincovou výpomoc s procentuální úspěšností 90,9 (Gibson i Stolarz jsou zatím pod 90 procenty). Nejvíc zazářil proti Edmontonu, kdy zneškodnil 46 z 49 střel a výrazně pomohl k výhře. "Nezastavitelnému" Connoru McDavidovi pochytal sedm z osmi pokusů.

Později tak mohl sebevědomě prohlásit: "Věřím tomu, že jsem brankář pro NHL."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy