Jágr je jiný, vedle něj rostete. Až s ním jsem poznal opravdovou dřinu, přiznává Barkov

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
21. 11. 2016 7:01
Je mu 21 let a už třetím rokem nastupuje v elitní formaci Floridy Panthers po boku Jaromíra Jágra. "Je to obrovská škola. Vedle něj člověk pozná, jak vypadá opravdová dřina a jak musíte makat, pokud chcete být špička, jako je on," řekl finský centr Aleksandr Barkov po vítězném utkání s New Yorkem Rangers v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Aleksander Barkov
Aleksander Barkov | Foto: ČTK

A.cz: Z New Yorku si domů odvážíte vítězství po nájezdech. Jak náročný to byl zápas?

Bylo to velice těžké utkání. Rangers jsou jedním z nejlepších týmů ligy. Snažili jsme se hrát chytře a neztrácet zbytečně puky. Mají hodně rychlé a šikovné hráče, kteří jsou schopní potrestat každou chybu. Snažili jsme se zavřít naši modrou čáru a naopak držet puk v jejich třetině. Docela se nám to dařilo, ale nakonec zápas stejně došel až do nájezdů. V těch jsme byli šikovnější a vyhráli.

Výsledky Floridy jsou letos jako na houpačce. Jednou vyhrajete, pak zase prohrajete. V sezoně máte v řadě maximálně dvě výhry. Čím to?

Těžká otázka. Pro nás byl vůbec celý start do sezony hodně těžký. Nedařilo se nám střelecky a hodně jsme prohrávali. Chvíli to trvalo, než jsme získali zpátky na hole sebedůvěru. Máme ale skvělý tým, takže myslím, že nějakou šňůru vítězství ještě určitě uděláme.

Vy sám jste se letos v 19 zápasech trefil pouze dvakrát. Loni jste byl touhle dobou na zcela jiných číslech. Jak si své střelecké trápení vysvětlujete?

To nevím. V posledních dvou utkáních už jsem se aspoň dokázal dostat do šancí, před tím se mi nedařilo ani to. Pro mě je důležité, že tým vyhrává. Když se daří celku, začne se dařit i jednotlivcům.

Nakolik je to dáno absencí vašeho levého křídla Jonathana Huberdeaua?

Určitě to hraje svou roli, týmu hodně schází. Loni jsme měli společně skvělou sezonu. Každý je nahraditelný, ale s Johnym jsme si sedli náramně. Doufám, že bude brzo fit a zpátky ve hře.

V první formaci ale s vámi stále hraje Jaromír Jágr. Jak se vám hraje s takovou legendou?

Neuvěřitelně snadno. On umí podržet puk a tvořit hru celé formace v útočném pásmu. Je prostě úplně jiný než všichni ostatní.

Jak to myslíte?

Čeká na něj Síň slávy. Od doby, co přišel na Floridu, snaží se pomáhat nám mladým. Stačí ho poslouchat a dělat to, co vám radí. Vedle něj neuvěřitelně rostete.

Loni jste říkal, že se od něj potřebujete ještě hodně učit. Daří se vám to?

Já doufám, že jo! Úplně jsem změnil své tréninky, a to jak na ledě, tak v posilovně. Vedle Jágra člověk pozná, jak vypadá opravdová dřina a jak musíte makat, pokud chcete být špička, jako je on. Jsme spolu už relativně dlouho, ale pořád si užívám každý okamžik vedle něj.

Na Světovém poháru jste hrál ve formaci s mladíky Lainem a Ahem, mezi nimiž jste byl nejstarší. Bylo to hodně jiné než po boku s Jágrem?

Ano, byl to velký rozdíl. Všichni to jsou úžasní hráči, ale bylo to jiné. Jágr je opravdu specifický. V reprezentaci navíc cítíte ty zápasy trochu jinak a já byl ještě k tomu nejstarší v té lajně, to byl pro mě totální nezvyk. Ale nemůžu si na nic stěžovat, byla zábava s kluky hrát.

Co říkáte na letošní střeleckou show v podání 18letého Patrika Laineho?

Je to neuvěřitelné. A v takovém věku! Po právu vede tabulku střelců. Má fantastickou střelu a hodně si věří. Přeju mu, ať mu to takhle pálí i dál.

 

Právě se děje

Další zprávy