Jágr je jiný, vedle něj rostete. Až s ním jsem poznal opravdovou dřinu, přiznává Barkov

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
21. 11. 2016 7:01
Je mu 21 let a už třetím rokem nastupuje v elitní formaci Floridy Panthers po boku Jaromíra Jágra. "Je to obrovská škola. Vedle něj člověk pozná, jak vypadá opravdová dřina a jak musíte makat, pokud chcete být špička, jako je on," řekl finský centr Aleksandr Barkov po vítězném utkání s New Yorkem Rangers v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Aleksander Barkov
Aleksander Barkov | Foto: ČTK

A.cz: Z New Yorku si domů odvážíte vítězství po nájezdech. Jak náročný to byl zápas?

Bylo to velice těžké utkání. Rangers jsou jedním z nejlepších týmů ligy. Snažili jsme se hrát chytře a neztrácet zbytečně puky. Mají hodně rychlé a šikovné hráče, kteří jsou schopní potrestat každou chybu. Snažili jsme se zavřít naši modrou čáru a naopak držet puk v jejich třetině. Docela se nám to dařilo, ale nakonec zápas stejně došel až do nájezdů. V těch jsme byli šikovnější a vyhráli.

Výsledky Floridy jsou letos jako na houpačce. Jednou vyhrajete, pak zase prohrajete. V sezoně máte v řadě maximálně dvě výhry. Čím to?

Těžká otázka. Pro nás byl vůbec celý start do sezony hodně těžký. Nedařilo se nám střelecky a hodně jsme prohrávali. Chvíli to trvalo, než jsme získali zpátky na hole sebedůvěru. Máme ale skvělý tým, takže myslím, že nějakou šňůru vítězství ještě určitě uděláme.

Vy sám jste se letos v 19 zápasech trefil pouze dvakrát. Loni jste byl touhle dobou na zcela jiných číslech. Jak si své střelecké trápení vysvětlujete?

To nevím. V posledních dvou utkáních už jsem se aspoň dokázal dostat do šancí, před tím se mi nedařilo ani to. Pro mě je důležité, že tým vyhrává. Když se daří celku, začne se dařit i jednotlivcům.

Nakolik je to dáno absencí vašeho levého křídla Jonathana Huberdeaua?

Určitě to hraje svou roli, týmu hodně schází. Loni jsme měli společně skvělou sezonu. Každý je nahraditelný, ale s Johnym jsme si sedli náramně. Doufám, že bude brzo fit a zpátky ve hře.

V první formaci ale s vámi stále hraje Jaromír Jágr. Jak se vám hraje s takovou legendou?

Neuvěřitelně snadno. On umí podržet puk a tvořit hru celé formace v útočném pásmu. Je prostě úplně jiný než všichni ostatní.

Jak to myslíte?

Čeká na něj Síň slávy. Od doby, co přišel na Floridu, snaží se pomáhat nám mladým. Stačí ho poslouchat a dělat to, co vám radí. Vedle něj neuvěřitelně rostete.

Loni jste říkal, že se od něj potřebujete ještě hodně učit. Daří se vám to?

Já doufám, že jo! Úplně jsem změnil své tréninky, a to jak na ledě, tak v posilovně. Vedle Jágra člověk pozná, jak vypadá opravdová dřina a jak musíte makat, pokud chcete být špička, jako je on. Jsme spolu už relativně dlouho, ale pořád si užívám každý okamžik vedle něj.

Na Světovém poháru jste hrál ve formaci s mladíky Lainem a Ahem, mezi nimiž jste byl nejstarší. Bylo to hodně jiné než po boku s Jágrem?

Ano, byl to velký rozdíl. Všichni to jsou úžasní hráči, ale bylo to jiné. Jágr je opravdu specifický. V reprezentaci navíc cítíte ty zápasy trochu jinak a já byl ještě k tomu nejstarší v té lajně, to byl pro mě totální nezvyk. Ale nemůžu si na nic stěžovat, byla zábava s kluky hrát.

Co říkáte na letošní střeleckou show v podání 18letého Patrika Laineho?

Je to neuvěřitelné. A v takovém věku! Po právu vede tabulku střelců. Má fantastickou střelu a hodně si věří. Přeju mu, ať mu to takhle pálí i dál.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy