Jsem lepší, ale dostanu méně peněz než on. Rusa naštval výsledek arbitráže v NHL

jzp jzp
9. 8. 2022 9:00
Ruský útočník Jakov Trenin není spokojený s výsledkem arbitráže, která mu v hokejové NHL přisoudila dvouletou smlouvu s ročním platem 1,7 milionu dolarů.
Jakov Trenin v dresu Nashvillu
Jakov Trenin v dresu Nashvillu | Foto: Reuters

Nashville Treninovi původně nabízel dvouletý kontrakt s roční gáží 1,35 milionu. Pětadvacetiletý forvard však požadoval smlouvu jen na rok a s platem 2,4 milionu.

Obě strany nenašly společnou řeč ani po dvou měsících vyjednávání. Trenin tak požádal o pomoc nezávislý soud, který v podobných případech rozhoduje. Výsledkem je dvouletý kontrakt s ročním platem 1,7 milionu dolarů (asi 41 milionů korun). 

Ruský útočník si tak oproti dosavadní gáži polepšil téměř o milion, ale spokojený není. "Mám za to, že jsme soud prohráli," spustil. "Stejně jako klub jsme měli k dispozici srovnání s hráčem, který dostal dvouletou smlouvu s ročním platem 1,8 milionu. Naše statistiky jsou skoro stejné, ale já lépe bráním a jsem lepší v oslabení a přesilovkách. Proto je divné, že mi přisoudili míň peněz než jemu."

"Celkově jsem naštvaný, protože jsem nechtěl, aby k arbitráži vůbec došlo. Ale stalo se a my jsme soud prohráli," doplnil Trenin. 

V Nashvillu působí už od roku 2015, kdy si ho klub vybral ve druhém kole draftu. Do NHL se však probíjel relativně dlouho. Zazářil až v minulé sezoně, kdy v 80 zápasech nastřádal 24 bodů, z toho 17 gólů. Ve čtyřech kláních play off pak přidal další tři trefy.

Vedle toho se zdárně věnoval černé práci. Dřel v oslabení, rozdával bodyčeky, blokoval střely a pouštěl se do pěstních soubojů. Dokonce vyzval na souboj, a to už podruhé v kariéře, obra s dlouhými pažemi Zdena Cháru.

Po životním ročníku dosáhl na podobný plat, jako mají čeští útočníci David Kämpf a Ondřej Kaše, kteří pobírají 1,5 milionu, tedy o 200 tisíc méně.

Treninova arbitráž zabrala s přestávkami čtyři hodiny. Každá strana nejprve prezentovala svůj pohled na věc a pak reagovala na tvrzení protistrany. Rozhodnutí soudu přišlo po několika dnech. 

Arbitráž se v NHL bere jako krajní řešení při jednání o nové smlouvě, neboť může narušit vztah zúčastněných stran. Logicky. Zástupci klubů zpravidla horlivě argumentují, proč má daný hokejista dostat co nejméně peněz. Svým způsobem ho shazují.

Legendární je případ Tommyho Sala z roku 1997. Švédský gólman tehdy stanul před nezávislým soudem, aby dokázal, že si za své výkony zaslouží víc než 300 tisíc dolarů. Mike Milbury, nechvalně proslulý generální manažer newyorských Islanders, měl však jiný názor. Ze Sala, který v mizerném týmu dosáhl na slušnou procentuální úspěšnost zákroků 90,4, udělal brankáře s příšernou kondicí, který na nejlepší ligu světa ani nemá. Slavný Švéd se po smršti ostrých slov údajně rozbrečel.

Trenin se teď zase může soustředit na hokej. V říjnu ho v rámci Global Series čekají dva duely proti San Jose v pražské O2 areně. 

Proti zápasům se před časem vymezil Dominik Hašek, který vzhledem k válce Vladimira Putina na Ukrajině nechce, aby v nich nastoupili ruští hokejisté včetně Trenina. K takovému kroku ale zřejmě nedojde. Ačkoliv NHL ruské válčení odsoudila, jednotlivých hokejistů z východní země se zastává.

 

Právě se děje

Další zprávy