Nejhorší útočník NHL, myš, opilec, co potřebuje lampu. Arbitráž přináší slzy i absurdity

Příběhy z arbitráží v NHL jsou pro nezávislého pozorovatele leckdy úsměvné.
Petr Svoboda, bývalý vynikající obránce, má s arbitráží zkušenosti coby hráčský agent. "Zajímavé je, že soudci o hokeji vůbec nic nevědí," prozradil deníku Pravda. "Proto se hraje divadlo a vytahují se věci, které by se vůbec vytahovat neměly. Každá strana chce soudce ovlivnit argumenty. Arbitráž je krutá hlavně pro hráče. Klub se ho snaží co nejvíc srazit na kolena."
82 zápasů, 67 bodů (23+44). Brendanu Morrisonovi (vlevo) dělala v létě 2002 radost životní sezona. Při arbitráži se však dozvěděl, že parádní produktivitu mu zajistili především parťáci v lajně: Markus Näslund a Todd Bertuzzi. "Můžeme se shodnout, že hráč X je myš a jeho spoluhráči jsou sloni?" prohlásil právní zástupce Vancouveru. Morrison se podle vyprávění jeho agenta pro časopis Sports Illustrated začal po tomto výroku smát tak intenzivně, až celý zčervenal. Nakonec získal dvouletou smlouvu s ročním platem 2,3 milionu. Do té doby bral 775 tisíc.
Mike Johnson (vpravo) momentálně pracuje jako analytik pro NHL Network. Ještě v sezoně 2002/03 ovšem nasbíral 63 bodů (23+40) a byl nejproduktivnějším hokejistou mužstva. V právním dokumentu Phoenixu o sobě ale četl dost nelichotivé věci. Schytal například označení "nejhorší útočník v NHL". K arbitráži nakonec kupodivu nedošlo. Obě strany na poslední chvíli souhlasily s ročním kontraktem na 2,3 milionu.
Agent Kurt Overhardt, který zastupoval už zmiňovaného Morrisona, okusil víc arbitráží, z nichž má barvité zážitky. Časopisu Sports Illustrated převyprávěl, jak jeden generální manažer mluvil o jeho klientovi: "Je to jako s opilcem a pouliční lampou. Kdo koho potřebuje víc? Potřebuje opilec pouliční lampu, nebo pouliční lampa potřebuje opilce?“ Pointa této metafory je zřejmá. Overhardt od jednoho klubu rovněž slyšel, že počet hráčových bodyčeků nic neříká, protože prý nešlo o efektivní bodyčeky.
Foto: ČTK
jzp jzp
9. 7. 2018 12:06
Jestliže brankář David Rittich a útočník Tomáš Nosek včas nepodepíšou smlouvu, čeká je arbitráž. Ta v podstatě spočívá v hádce o budoucí plat, leckdy dost absurdní. Aby klub NHL co nejvíc ušetřil, očerňuje u soudu hokejistu, s nímž přitom chce podepsat smlouvu, různými způsoby. Forvard, který má za sebou sezonu s více jak 60 body, klidně může schytat označení "nejhorší útočník v lize". Nejpeprnější uniklé historky z neveřejných arbitráží najdete v naší galerii.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Na univerzitě v Heidelbergu se střílelo, útočník v posluchárně zranil několik lidí

Na univerzitním kampusu v Heidelbergu na jihozápadě Německa zranil útočník několik lidí, informuje německý deník Spiegel. Pachatel podle policie střílel v posluchárně, sám je mrtvý. Celá oblast je uzavřena a policie detaily, včetně motivu střelce, stále vyšetřuje.

Zdroj: Dominika Perlínová
Další zprávy