Že skončí na tribuně zrovna Hronek, asi nikdo nečekal. Vždyť v minulé sezoně ovládl produktivitu Detroitu, což v historii klubu předtím dokázal jediný bek - Paul Coffey.
Hronek i díky tomu podepsal tříletou smlouvu s průměrným ročním platem 4,4 milionu dolarů (bezmála sto milionů korun).
Logicky mohl očekávat odpovídající prostor na ledě. Dostal ho, jenže po čtvrtém klání, které se mu moc nepovedlo, zamířil na tribunu mezi náhradníky. Takto proseděl už dva zápasy, zatím má jedinou asistenci a podle zámořských médií (a pokročilých statistik) zkrátka není ve formě.
"Pro každé utkání máme k dispozici hodně dobrých hráčů, takže někdo zůstane mimo sestavu. Taková je realita," podotkl trenér Detroitu Jeff Blashill. "Obránců máme v hlavním týmu osm. A já jsem se rozhodl, že nasadím Steche (Troye Stechera). Někdo musel ven."
Tím smolařem byl Hronek. Překvapivě. Vyřadit papírově nejlepšího beka mužstva je neobvyklé. Blashill však svůj krok nevysvětlil. "Cokoliv si s Filipem řekneme, zůstane mezi námi. Stejně postupuji i u ostatních hráčů. Nemám důvod komentovat tyto věci veřejně," řekl.
"Vlajková loď" české obrany tak do nového ročníku vyplula pomalu, přičemž nikdo jiný otěže nepřevzal. Icetime nad 15 minut už má akorát Radko Gudas. Jan Rutta, Radim Šimek a Andrej Šustr tolik prostoru nedostávají. Mladíci Jakub Zbořil a Libor Hájek zatím nenastoupili vůbec.
Na farmě bojují o kariérní vzestup "zelenáči" Filip Král, Jakub Galvas a Michael Krutil. A bohužel také Michal Kempný, kterého zbrzdily zdravotní problémy. Zatím ve čtyřech duelech získal jednu asistenci.
Kdyby olympiáda začínala za týden a ne až v únoru, Česko by v defenzivě mělo problém. Možná by nepomohlo ani naklonování Hronka, o němž kdysi čeští trenéři v nadsázce snili.
Momentálně nejlepší český zadák se však do formy může vrátit. Otázkou je, jestli bude dominovat alespoň tak jako v minulých letech, kdy v Detroitu neměl konkurenci.
Nový top bek Detroitu?
Generální manažer klubu Steve Yzerman totiž obranu tak trochu překopal. Ttřeba z Islanders přivedl rychlíka Nicka Leddyho, který je podobně produktivní jako Hronek. Stačilo obětovat Richarda Pánika a volbu ve druhém kole draftu. To jsou položky, které Yzerman získal z Washingtonu (spolu s Jakubem Vránou a výběrem v prvním kole draftu) za Anthonyho Manthu.
Především ale do áčka Red Wings proklouzl 20letý Moritz Seider.
Když z něj Detroit před dvěma roky udělal šestku draftu, mnozí fanoušci michiganského klubu kroutili hlavou, neboť vytáhlý Němec měl jít na řadu až v polovině prvního kola.
Teď se ale zdá, že "Stevie Y" nepřestřelil. Seider sbírá komplimenty, kudy chodí. Někteří v něm vidí Chrise Prongera, jiní Vladimira Konstantinova. Dokonce padá jméno legendárního Nicklase Lidströma.
Že by ho Seider překonal, si lze jen těžko představit. Začal ale fantasticky. V šesti kláních posbíral pět asistencí a spolehlivě brání. Při absenci Hronka si střihl icetime 24 minut, na přesilovky chodí nejčastěji ze všech beků Detroitu.
"Dostává tolik prostoru, protože si ho zaslouží," prohlásil kouč Blashill. "Myslím, že odvedl dobrou práci. Je součástí naší přesilovkové formace, hraje také oslabení. To vám samo o sobě přidá dost minut."
Německý supertalent už okouzlil kdekoho. Například Prashanth Iyer, jenž dřív o Red Wings psal pro prestižní server The Athletic, na sociální síti napsal: "Moritz Seider je už teď nejlepším obráncem Detroitu."