Famózní Faksa pomohl vyhnat Francouze z branky, dorazila ho neuvěřitelná minela

31. 8. 2020 7:50
Radek Faksa se podílel ve 2. kole play off NHL gólem a dvěma přihrávkami na výhře Dallasu 5:4 nad Coloradem a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.
Radek Faksa (číslo 12) pořádně zaměstnával Pavla Francouze v brance Colorada.
Radek Faksa (číslo 12) pořádně zaměstnával Pavla Francouze v brance Colorada. | Foto: Reuters

Český útočník odehrál v soutěži svůj nejproduktivnější zápas ve vyřazovací části v kariéře. Na straně poražených inkasoval Pavel Francouz pětkrát z 26 střel a byl ve 49. minutě střídán.

Dallas vedl už v 11. minutě 3:0 a pod první dvě branky se podepsal Faksa. Nejdříve jeho střelu od levého hrazení Francouz neudržel a John Klingberg z dorážky otevřel skóre.

Český útočník vzápětí zvýšil v přesilové hře, v níž doklepl z předbrankového prostoru bekhendem puk za záda bezmocného krajana.

Trefa Radka Faksy:

Třetí gól přidal tečí v další početní výhodě Jamie Benn. Francouze v polovině utkání zachránila tyč a místo vedení 4:0 se utkání zdramatizovalo. Ve zbytku druhé třetiny snížili na rozdíl jedné branky Valerij Ničuškin a Cale Makar.

Dallas dvěma slepenými góly během 32 sekund opět utekl do tříbrankového trháku: z mezikruží se prosadil v přesilové hře Roope Hintz, u jehož trefy si připsal asistenci Faksa, a poté dal Denis Gurjanov jeden ze svých nejsnadnějších gólů. Francouz zastavil u zadního mantinelu nahozený puk pro Makara, jemuž ale kotouč odskočil před branku a ruský útočník nabídnutou šancí nepohrdl. Český gólman poté střídal.

Neuvěřitelná minela Calea Makara:

Colorado se nevzdalo, snížili Ničuškin a Vladislav Naměstnikov, jehož kontaktní gól ale přišel až čtyři sekundy před koncem. Dallas tak vede v sérii 3:1 a dělí ho jedna výhra od postupu do finále Západní konference, které hrál naposledy v roce 2008.

New York Islanders zdolali Philadelphii 3:2 a v sérii vyhrávají 3:1 na zápasy. Po bezbrankové první třetině otevřel skóre Brock Nelson. Flyers vyrovnali tečí Seana Couturiera a překlopit vedení na jejich stranu mohl Jakub Voráček, ale dorážku mu skvělým zákrokem chytil Thomas Greiss.

Nerozhodný stav zlomil ve 48. minutě z úniku Jean-Gabriel Pageau a z přečíslení dva na jednoho zvýšil Nelson. Philadelphia ještě při hře bez brankáře snížila, ale vyrovnat nezvládla.

Play off NHL - 2. kolo:

Východní konference (Toronto) - 4. zápas:

NY Islanders - Philadelphia 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)

Branky: 27. a 52. B. Nelson, 48. Pageau - 36. Couturier, 59. Provorov. Střely na branku: 33:38. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. B. Nelson, 2. Josh Bailey, 3. Greiss (všichni NY Islanders). Stav série: 3:1.

Západní konference (Edmonton) - 4. zápasy:

Dallas - Colorado 5:4 (3:0, 0:2, 2:2)

Branky: 7. J. Klingberg (Faksa), 9. Faksa, 11. Jamie Benn, 48. Hintz (Faksa), 49. Gurjanov - 34. a 52. Ničuškin, 40. Makar, 60. Naměstnikov. Střely na branku: 29:37. Francouz odchytal za Colorado 48:02 minuty, inkasoval pět gólů z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 80,77 procenta. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Faksa, 2. Hintz (oba Dallas), 3. Makar (Colorado). Stav série: 3:1.

Vancouver - Vegas 3:5 (1:2, 2:0, 0:3)

Branky: 12. E. Pettersson, 25. Horvat, 32. Toffoli - 10. a 48. Pacioretty, 14. Stephenson, 43. Schmidt, 49. W. Karlsson. Střely na branku: 31:33. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Pacioretty, 2. Schmidt, 3. Mark Stone (všichni Vegas). Stav série: 1:3.

před 40 minutami

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.