Český hokejista čtyřkou draftu NHL? Brněnský Nečas dělá za mořem stále větší dojem

Daniel Poláček Daniel Poláček
15. 1. 2017 14:38
Do draftu hokejové NHL zbývá ještě půl roku, v žebříčcích největších nadějí se však zabydluje 17letý útočník Martin Nečas, který může proklouznout mezi elitní desítku. Kanadská stanice TSN ho zařadila dokonce na čtvrtou příčku.
Martin Nečas nosil na Hlinkově memoriálu kapitánské céčko.
Martin Nečas nosil na Hlinkově memoriálu kapitánské céčko. | Foto: ČTK

Praha – Byť má reprezentační dvacítka za sebou nevýrazné mistrovství světa, ne všichni její členové prošli přísným dohledem zámořských skautů a novinářů bez povšimnutí.

Roli největší české naděje pro červnový draft NHL nesporně potvrdil Martin Nečas, jehož za oceánem velebí stále víc.

Talentovaný útočník upoutal už na letním Hlinkově memoriálu, kde tuzemskou osmnáctku dovedl jako kapitán k premiérovému triumfu. Hodně zaujal Jiřího Fischera i další pozorovatele.

Ještě více se o něm začalo mluvit, když začal dávat góly v české extralize. Za brněnskou Kometu už odehrál 30 zápasů, v nichž nastřádal 13 bodů (6+7). Mezi neplnoletými mladíky nemá konkurenci i tím, že často nastupuje v elitní lajně.

Jestli zazáří také na dubnovém světovém šampionátu do 18 let, může být nejvýše draftovaným Čechem za hodně dlouhou dobu.

Napodobí Voráčka a Zachu?

Už teď má solidní šanci. Craig Button z kanadské stanice TSN ho v žebříčku, který sestavil po juniorském mistrovství, zařadil na čtvrté místo, což vysvětlil následovně: "Nečas je dost soutěživý na to, aby dal věci do pohybu. Když narazí na překážky, nevzdává se. Až fyzicky vyspěje, jeho hra bude ještě o hodně lepší."

Český hokejista v první čtyřce draftu už je spíš raritou. Naposledy takhle vysoko vystoupal Rostislav Klesla v roce 2000.

Názory na dražbu talentů se však různí. Ne všichni vidí Nečase v tak dobrém světle jako TSN. Třeba konkurenční stanice Sportsnet ho v aktuálním pořadí zařadila na desáté místo. "Nepatří mezi největší hráče na ledě, ale vynahrazuje to kreativitou a tvrdou prací," píše Jeff Marek.

Ze specializovaných organizací nabízí čerstvý pohled jen International Scouting Services, která Nečase vidí jako celkovou osmnáctku. Ze všech žebříčků je však patrné, že brněnský útočník dělá stále lepší dojem a může proklouznout mezi nejlepší desítku, což by byl velký úspěch. Za poslední dekádu něco takového zvládli jen Pavel Zacha (šestka v roce 2015) a Jakub Voráček (sedmička v roce 2007).

Bez šance na první kolo není ani sparťanský útočník Ostap Safin, i když častěji mu za oceánem věští druhé kolo, někdy dokonce třetí.

Pokud ale někdo dodá v červnu českému hokeji dávku optimismu, bude to Martin Nečas.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy