Tvrdý náraz obhájců zlata, Finové dostali lekci od USA. Švédům stačil jeden gól

Aktualizováno 12. 5. 2023 21:49
Hokejisté USA porazili na úvod mistrovství světa v Tampere domácí obhájce titulu 4:1. Finové v zápase skupiny A vedli 1:0, ale Američané ve druhé třetině vyrovnali a třemi góly ve třetí třetině duel otočili. Oplatili tak soupeři porážku ze semifinále loňského šampionátu.
Americká radost v zápase Finsko - USA na MS 2023
Americká radost v zápase Finsko - USA na MS 2023 | Foto: Reuters

Dvěma góly se pod výhru zámořského výběru podepsal útočník Alex Tuch, branku a dvě asistence si připsal Drew O'Connor. Finsku k úspěchu nepomohlo ani 34 zákroků brankáře Emila Larmiho.

"Drželi jsme se našeho herního plánu a opravdu tvrdě makali," pochvaloval si po zápase Tuch na webu Mezinárodní hokejové federace. "Máme v týmu spoustu mladých kluků, kteří nejsou známí, ale mají spoustu dovedností a myslím si, že to na tomto turnaji dokáží. Finové z nás byli trošku frustrovaní," uvedl hráč Buffala, který byl v sezoně třetím nejproduktivnějším hráčem Sabres v NHL.

Domácí začali aktivně a do první výraznější šance se dostal Manninen, v koncovce ale nezamířil přesně. Finové si vytvářeli i další šance, brankář DeSmith však chytal spolehlivě.

Američané se v útočném pásmu výrazněji předvedli až v první přesilové hře, i Larmi byl ale připravený. Bezgólový stav se změnil v 18. minutě, kdy se v početní výhodě prosadil po Sallinenově přihrávce zpoza branky Hartikainen.

Do druhé třetiny vstoupil výběr USA v početní výhodě, a přestože ani druhou přesilovku nevyužil, pokračoval v tlaku i při hře pět na pět. Ve 22. minutě se podařilo prostřelil Larmiho Coronatovi, ale rozhodčí gól Američanů po trenérské výzvě domácích zrušili. Na videu našli lehký kontakt Eyssimonta s finským brankářem před klíčovou střelou.

Američané pokračovali v aktivitě, vyrovnat mohl Farrell, Larmi ale jeho šanci zlikvidoval. Na druhé straně v koncovce stejně neuspěl Armia. Ve 34. minutě ale již dokázal vyrovnat Gauthier, který se trefil přesně ke vzdálenější tyčce. Ve 39. minutě mohl Finsku vrátit vedení Lammikko, z brejku ale DeSmitha nepřekonal.

Další příležitosti Seveřané nezužitkovali na začátku třetí části a v 50. minutě toho litovali. Po zaváhání domácích při rozehrávce se dostal do ideální střelecké pozice O'Connor a zamířil přesně nad rameno Larmiho. Zaplněnou Nokia arenu navíc o tři minuty později zmrazil Tuch, který po srážce dvou vracejících se Finů zakončil po přihrávce Grimaldiho do prázdné branky.

Finové se v závěru snažili utkání zdramatizovat při power play, snížit se jim ale nepodařilo. Naopak 48 sekund před koncem se podruhé prosadil Tuch.

"Musíme na zápas rychle zapomenout a resetovat se. Poučit se z chyb a rozhýbat nohy. Dnes jsme byli ospalí a nebruslili tak, jak bruslili Američané," řekl finský útočník Mikko Rantanen.

Švédům stačil jediný gól

Hokejisté Švédska porazili na mistrovství světa v Tampere Německo 1:0. Utkání skupiny A rozhodla branka Oscara Lindberga v přesilové hře ve 42. minutě, čisté konto udržel brankář Lars Johansson.

Úvodní zápas obou týmů na turnaji nenabídl příliš atraktivní hokej. V první třetině byli i díky přesilové hře v závěru střelecky aktivnější Němci. Výraznější gólovou šanci si ale nevytvořili.

Ve druhé části převzali aktivitu favorizovaní Švédové, kteří měli v sestavě osm posil z NHL, ani oni si ale brankové příležitosti dlouho nevytvářeli. Brankáři Niederberger a Johansson bez větších problémů drželi čistá konta.

Ve 28. minutě se do slibné šance dostával Sandin, ale nezakončil ideálně. Blízko k otevření skóre byl poté Petersson, ale Niederberger byl připravený. Následně neuspěl ani Raymond.

Skóre se poprvé změnilo až na začátku třetí třetiny. Přesně s koncem druhé švédské přesilové hry se prosadil Lindberg, který před brankou lehce tečoval Berggrenovu střelu.

Němci poté lehce zvýšili aktivitu, ve 49. minutě se do šance dostal Wagner. Johansson byl ale připravený a poradil si i s pozdější střelou Peterky. Vyrovnat nedokázali ani v závěrečné power play.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Tampere):

Finsko - USA 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 18. Hartikainen (J. Sallinen, Manninen) - 34. Gauthier (Mazur, Samberg), 50. O'Connor (Samberg, Garland), 53. A. Tuch (Grimaldi, O'Connor), 60. A. Tuch (O'Connor). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Bloski (Kan.) - Ondráček (ČR), Synek (SR). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 12.056.

Finsko: Larmi - Ohtamaa, M. Lehtonen, Koivisto, Määttä, Pokka, Seppälä, Matinpalo, Friman - Rantanen, Manninen, Hartikainen - Kakko, Suomela, Armia - Kapanen, Lammikko, J. Sallinen - Anttila, Björninen, Oksanen. Trenér: J. Jalonen.

USA: DeSmith - Perbix, Samberg, Thrun, Perunovich, Mackey, Hutson, Attard - A. Tuch, Bonino, Grimaldi - Garland, Tynan, Eyssimont - Mazur, O'Connor, Farrell - Walker, Coronato, Gauthier - Bjork. Trenér: Quinn.

Švédsko - Německo 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka a nahrávky: 42. O. Lindberg (Berggren, A. Petersson). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Štolc - Cattaneo (oba Švýc.), Wyonzek (Kan.). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Diváci: 9179.

Švédsko: L. Johansson - Sandin, Tömmernes, Pudas, A. Lindholm, L. Bengtsson, Nemeth - A. Nylander, Raymond, Carlsson - Berggren, A. Petersson, P. Lindholm - Grundström, Silfverberg, O. Lindberg - J. de la Rose, Sörensen, Everberg. Trenér: Hallam.

Německo: Niederberger - M. Müller, Seider, J. Müller, Wissmann, Hüttl, Wagner, Szuber - Tiffels, Kahun, Peterka - Sturm, Ehl, Soramies - Noebels, Fischbuch, Kastner - Schütz, Tuomie, Stachowiak. Trenér: Kreis.