Slováci slaví první výhru, i když se proti Francii nadřeli, úspěšná byla i Kanada

13. 5. 2022 17:59
Na úvod mistrovství světa v hokeji si slovenští hokejisté připravili drama, když v duelu s Francií ztratili vedení 2:0. Po srovnání ale v 39. minutě přeci jen vstřelil vítězný gól Samuel Takáč, do prázdné branky při powerplay pak pečetil výsledek 4:2 Pavol Regenda. To Kanada zahájila obhajobu titulu výhrou nad Německem 5:3.
Slovenský útočník Samuel Takáč slaví gól v zápas s Francií na MS 2022
Slovenský útočník Samuel Takáč slaví gól v zápas s Francií na MS 2022 | Foto: ČTK

Francouzi jsou v elitní kategorii poprvé od roku 2019, kdy v Košicích sestoupili. Letos se vrátili spolu s Rakouskem jako náhrada za Rusko a Bělorusko vyloučené kvůli válečné agresi na Ukrajině.

Nováček odolával Slovensku do poloviny úvodní třetiny, v čase 10:23 otevřel skóre Regenda. Čerstvá posila Mladé Boleslavi z Michalovců nejdříve tečovala Grmanovu přihrávku do pravého betonu Buysseho, vyražený puk si Regenda přehodil na bekhend a skóroval. Favorit se potom ubránil při Gachulincově vyloučení. Šanci zvýšit podobným bekhendovým zakončením jako Regenda měl Miloš Roman, ale minul.

V úvodu druhé části kryl Rybár Fleuryho střelu z pravého kruhu a ve 22. minutě zajistil Slovákům dvoubrankové vedení při Crinonově vyloučení kapitán Tatar. Buysse před útočníka New Jersey na pravý kruh vyrazil puk po střele osmnáctiletého nejlepšího kanonýra olympiády Slafkovského a vicemistr světa z roku 2012 trefil odkrytou část branky.

Francouzi byli nebezpeční a dokázali odpovědět. Ve 27. minutě se dostal po vhazování mezi kruhy do střelecké pozice Rech a bekhendem překonal Rybára. Potom zamířil Texier do boční sítě a Fleuryho pokus z otočky z mezikruží vyrazil slovenský gólman. Při vyloučení útočníka Zlína Claireauxe Francouzi odolali a v čase 32:29 vyrovnali.

Do úniku se po Claireauxově šikovném protečování Auvituovy přihrávky dostal útočník Hradce Králové Perret a blafákem do forhendu pokořil Rybára. V 35. minutě ujel Texier a tentokrát na slovenského gólmana nevyzrál. Vedení se dočkal tým kanadského kouče Craiga Ramsayho. Liška z těžkého úhlu ohrozil Buysseho a z dorážky se prosadil bekhendem Takáč.

Závěrečné dějství bylo opatrnější. Francouzský gólman si poradil s Kristofovou přihrávkou a odolal i v oslabení, které způsobil svou hrou hokejkou v nepovolené zóně. Rybár vyrazil Texierův pokus. V 58. minutě trefil Slafkovský po Romanově přihrávce horní tyčku. Výhru Slováků v závěru pojistil Regenda.

Kanada se ještě v závěru bála

Kanaďané nechtěli připustit špatný vstup do turnaje jako loni v Rize, kde dokráčeli k triumfu i přesto, že úvodní tři zápasy prohráli. Poslední neúspěšný duel tehdy sehráli právě s Němci (1:3). Hned po úvodním vhazování vyrazili do útoku, Cozens zpoza branky bekhendem našel volného Roye, který ale ztroskotal na Grubauerovi.

Z vedení se radoval tým kouče Claudea Juliena v 9. minutě, kdy se z pozice mezi kruhy trefil přesně do levého horního rohu branky Sillinger. Odpovědět mohl Michaelis, ale v čase 17:22 zvýšili Kanaďané. Dubois střelou přes obránce Bittnera zamířil tentokrát do pravé šibenice.

V úvodu druhé třetiny se dostal do dobré střelecké pozice na pravém kruhu Schmölz, ale Thompson zasáhl. Ve 28. minutě už gólman Vegas přišel o čisté konto. Seiderovu střelu odvrátil jen k Michaelisovi, který puk pohotově dorazil.

V čase 31:37 při Soramiesově vyloučení Kanada opět odskočila. Royovu přihrávku poslal za Grubauera bruslí Dubois. Na uznání branky si musel počkat, než sudí Šír s Ansonsem situaci ověřili u videa.

Pykat šel hned po gólu Schmölz, Němci sice během jeho pobytu na trestné lavici odolali, ale šest sekund po skončení trestu zvýšil trefou z pravého kruhu Johnson. V 38. minutě poslal Sanheim puk o mantinel Comtoisovi, který jej zadovkou vrátil za sebe Gregorovi a po jeho přesném zásahu už to bylo 5:1.

Po 73 sekundách třetí třetiny využil přesilovou hru pěti proti třem při trestech Roye a Lowryho Plachta, který z pravého kruhu trefil bližší horní roh branky. V pokračující klasické přesilovce mohl stáhnou ztrátu na rozdíl dvou branek Schmölz, ale šanci neproměnil.

Němci se ubránili při Wagnerově trestu a současné vyloučení Andersona a Geekieho jim nabídlo další výhodu pěti proti třem, kterou využil Seider. Kanada si ale výhru pohlídala i v závěrečné power play Němců.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Helsinky):

Francie - Slovensko 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Rech (Boudon), 33. Perret (Claireaux, Auvitu) - 11. Regenda (Grman, Miloš Roman), 22. Tatar (Slafkovský, Lantoši), 39. Takáč (Liška, Nemec), 60. Regenda (Slafkovský, Čerešňák). Rozhodčí: Heikkinen (Fin.), Rekucki (USA) - Beresford (Brit.), Seewald (Rak.). Vyloučení: 5:2. Využití: 0:1. Diváci: 3731.

Francie: Buysse - Gallet, Auvitu, Bault, Chakiachvili, Crinon, Thiry, Llorca - Fleury, Texier, T. Bozon - Bertrand, Claireaux, Perret - Boudon, S. Treille, Rech - Leclerc, Ritz, Fabre - K. Bozon. Trenér: Philippe Bozon.

Slovensko: Rybár - Čerešňák, Rosandič, Nemec, M. Ivan, Jánošík, Gachulinec, Grman - Krištof, Lantoši, Tatar - Slafkovský, Miloš Roman, Regenda - Tamáši, Lunter, Pospíšil - Minárik, Liška, Takáč. Trenér: Craig Ramsay.

Německo - Kanada 3:5 (0:2, 1:3, 2:0)

Branky a nahrávky: 28. Michaelis (Seider, Pföderl), 42. Plachta (Stützle, Seider), 53. Seider (Stützle, Pföderl) - 9. Sillinger (J. Anderson, Lowry), 18. Dubois, 32. Dubois (N. Roy, Batherson), 34. K. Johnson (Mercer, Chabot), 38. Gregor (Comtois, Sanheim). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Šír (ČR) - Davis (USA), Špůr (ČR). Vyloučení: 3:4. Využití: 2:2. Diváci: 4632.

Německo: Grubauer - Seider, M. Müller, Holzer, J. Müller, Wissmann, Wagner, Bittner - Stützle, Plachta, Ehliz - Michaelis, Pföderl, Noebels - Loibl, Schmölz, Fischbuch - Kastner, Soramies, Ehl. Trenér: Toni Söderholm.

Kanada: Thompson - Whitecloud, Chabot, Sanheim, Severson, Holden, Mayo, Graves - N. Roy, Cozens, Dubois - Lowry, Sillinger, J. Anderson - Mercer, Batherson, K. Johnson - Geekie, Comtois, Gregor. Trenér: Claude Julien.

Aktualizováno před 16 minutami

Ekonom Dlouhý končí v týmu prezidentových poradců, důvod neuvedl

Ekonom Vladimír Dlouhý odchází z týmu poradců prezidenta Miloše Zemana. Prezident Hospodářské komory ČR to potvrdil webu Respekt.cz. Důvody svého konce v poradním týmu neuvedl. Podle serveru nebyl Dlouhý spokojen s rozhodnutím hlavy státu jmenovat novým guvernérem České národní banky Aleše Michla.

Dlouhý svůj odchod z týmu prezidentových poradců bez dalších podrobností potvrdil. "Ano, bez dalšího komentáře," řekl Respektu. Podle serveru Dlouhý rozhodnutí údajně oznámil hlavě státu o víkendu, kdy se ještě po Zemanově boku účastnil jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS).

Dlouhý byl v 90. letech jednou z nejznámějších tváří polistopadové ekonomické transformace. V letech 1992 až 1997 byl ministrem průmyslu a obchodu, poté se z politiky stáhl a odešel do soukromého sektoru. Přednášel na vysoké škole a v letech 2006 až 2008 byl členem takzvané Pačesovy komise, která zpracovávala dlouhodobou energetickou koncepci ČR. V lednu 2008 se stal členem Národní ekonomické rady vlády ČR (NERV) a v srpnu 2010 i její obnovené podoby, počátkem roku 2013 se neúspěšně ucházel o nominaci v prvních přímých volbách prezidenta samostatné ČR. Od roku 2014 je prezidentem Hospodářské komory ČR.

před 22 minutami

Ceny některých stavebních materiálů od ledna 2021 stouply až na dvojnásobek

Až na více než dvojnásobek se od loňského ledna zvýšily ceny některých stavebních materiálů. Uvádí to na svém webu firma ÚRS CZ, která se zabývá sledováním stavebních zakázek či tvorbou rozpočtů pro stavby. Celkově vzrostla cena materiálů sledovaných firmou od ledna 2021 do letošního května asi o 40 procent. Třeba u izolací a výrobků z ocele ceny stouply více než dvojnásobně. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) za letošní duben zdražily stavební materiály meziročně o čtvrtinu.

"Růst cen některých materiálů byl takřka raketový a nebylo výjimkou navýšení přes 20 procent během jednoho měsíce," popsala firma ÚRS CZ, kterou vlastní největší český prodejce stavebnin DEK, vývoj na trhu od začátku loňského roku. "V důsledku tak dochází v přípravné fázi staveb k omezení doby platnosti cenových nabídek, případně je potřeba jejich opakovaná aktualizace," doplnila firma.

před 24 minutami

Cenu Olgy Havlové získala zakladatelka projektu SILOU HLASU Dita Horochovská

Letošní Cenu Olgy Havlové získala zakladatelka projektu SILOU HLASU Dita Horochovská. Ocenění uděluje Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové (VDV). Dostávají ho lidé, kteří se i přes svůj handicap věnují práci pro druhé. Cenu veřejnosti pak obdržel odborný asistent z právnické fakulty olomoucké Univerzity Palackého Martin Škurek. Výsledky sdělila mluvčí VDV Barbora Sehnalová. Ceremoniál se konal v pražském divadle Vzlet.

Výbor dobré vůle v roce 1990 založila první manželka bývalého prezidenta Václava Havla Olga, která zemřela v roce 1996 po těžké nemoci. Organizace pomáhá handicapovaným a jinak znevýhodněným, aby se mohli co nejlépe začlenit do běžného života. Přispět k tomu má i Cena Olgy Havlové, která se uděluje od roku 1995. Má poukázat na činnost těch, kteří nezištně pracují pro druhé. Večer se slavnostním udílením bývá i vzpomínkou na někdejší první dámu a zakladatelku výboru.