Rusové mají v kádru pro MS šest mistrů světa i šest krajánků z NHL

ČTK ČTK
3. 5. 2017 12:12
Rusové nominovali na nadcházející hokejový šampionát šest hráčů z NHL, kapitánem bude Sergej Mozjakin.
Ruští hokejisté na Českých hrách
Ruští hokejisté na Českých hrách | Foto: Milan Kammermayer

Moskva - Hokejisté Ruska mají v širší osmadvacetičlenné nominaci na mistrovství světa v Kolíně nad Rýnem a Paříži šest posil z NHL včetně ofenzivních hvězd Nikity Kučerova z Tampy Bay a Artěmije Panarina z Chicaga. Kouč Oleg Znarok zařadil do týmu celkem šest mistrů světa a dvojnásobný šampion z let 2008 a 2009 Sergej Mozjakin bude kapitánem.

Znarok už měl k dispozici při generálce na Českých hrách Kučerova i další hráče Tampa Bay - útočníka Vladislava Namestnikova a brankáře Andreje Vasilevského - i zadáka Ivana Provorova s forvardem Romanem Ljubinovem z Philadelphie. Panarin se k týmu připojil až před šampionátem.

Vedle kanonýra Mozjakina jsou mistry světa i Vasilevskij a obránce Anton Bělov s útočníky Sergejem Plotnikoven, Vadimem Šipačovem a Jevgenijem Dadonovem z Petrohradu, kteří získali zlato v roce 2014 v Bělorusku. V září na Světovém poháru v Torontu se představili Vasilevskij, Namestnikov, Kučerov, Panarin, Dadonov, Šipačov a útočníci Ivan Tělegin z CSKA Moskva.

Loni na domácím MS v Moskvě, kde Rusové dosáhli na bronz, byli gólmani Ilja Sorokin z CSKA Moskva, Igor Šesťorkin z Petrohradu, beci Bělov, Ljubimov, Viktor Antipin z Magnitogorsku a útočníci Mozjakin, Panarin, Dadonov, Plotnikov a Tělegin.

Debutovat na velké mezinárodní akci mohou zadáci Provorov, Bogdan Kiselevič s Michailem Naumenkovem a forvardy Sergejem Andronovem a Andrejem Svetlakovem z CSKA Moskva, další beci Alexej Bereglazov z Magnitogorsku, Vladislav Gavrikov z Jaroslavle, Arťom Zub s útočníky Alexandrem Barabanovem a Nikitou Gusevem z Petrohradu, Kirill Kaprizov z Ufy i Vladimir Tkačov z Kazaně.

Útočníci Kučerov, Namestnikov a Valerij Ničuškin z CSKA Moskva také dosud na MS nehráli. Kučerov s Namestnikovem debutovali v září na Světovém poháru a Ničuškin se zúčastnil olympijských her v Soči 2014.

Rusové skončili na Carlson Hockey Games třetí se třemi body. Nejdříve prohráli ve Stockholmu se Švédskem 3:4 v prodloužení, a pak v Českých Budějovicích podlehli Finsku 0:1 a zdolali ČR 4:3 po samostatných nájezdech. Předtím v Euro Hockey Challenge hráli v Čeljabinsku s Francií (0:1 v prodloužení a 6:0) a ve Fribourgu a Bielu se Švýcarskem (1:2 a 0:2).

Sborná vstoupí do MS v pátek v 16:15 zápasem proti Švédsku, pak ji ve skupině A v Kolíně nad Rýnem čekají Itálie, domácí Německo, Dánsko, Slovensko, Lotyšsko a USA.

Nominace Ruska na MS v Kolíně nad Rýnem a Paříži (5.-21. května):

Brankáři: Ilja Sorokin (CSKA Moskva/KHL), Igor Šesťorkin (Petrohrad/KHL), Andrej Vasilevskij (Tampa Bay/NHL),

obránci: Viktor Antipin, Alexej Bereglazov (oba Magnitogorsk/KHL), Anton Bělov, Arťom Zub (oba Petrohrad/KHL), Bogdan Kiselevič, Michail Naumenkov (oba CSKA Moskva/KHL), Vladislav Gavrikov (Jaroslavl/KHL), Andrej Mironov (Dynamo Moskva/KHL), Ivan Provorov (Philadelphia/NHL),

útočníci: Alexandr Barabanov, Jevgenij Dadonov, Nikita Gusev, Sergej Plotnikov, Vadim Šipačov (všichni Petrohrad/KHL), Sergej Andronov, Valerij Ničuškin, Andrej Svetlakov, Ivan Tělegin (všichni CSKA Moskva/KHL), Nikita Kučerov, Vladislav Namestnikov (oba Tampa Bay/NHL), Kirill Kaprizov (Ufa/KHL), Sergej Mozjakin (Magnitogorsk/KHL), Vladimir Tkačov (Kazaň/KHL), Roman Ljubinov (Philadelphia/NHL), Artěmij Panarin (Chicago/NHL).

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy