Ustrašený začátek, mnoho šancí a jedno škobrtnutí. Američané byli lepší, uznali čeští hráči

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
17. 5. 2018 21:30
Češi odehráli na mistrovství světa rozporuplné čtvrtfinále. Zápas proti Američanům rozehráli špatně a po první třetině byli na pokraji vyřazení. Pak se do zápasu vrátili, a dokonce mohli otočit skóre na svou stranu. Místo toho však sami udělali rozhodující chybu.
Skoro ztracené utkání dokázali Češi zdramatizovat, ale ne zvrátit na svou stranu.
Skoro ztracené utkání dokázali Češi zdramatizovat, ale ne zvrátit na svou stranu. | Foto: Reuters

Kodaň (od našeho zpravodaje) - Několik dnů před čtvrtfinále se čeští hokejisté dušovali, jak si dají pozor na začátek utkání, jak si uvědomují, že musí oproti posledním zápasů ve skupině přepnout na vyšší tempo. Přesto jim první třetina proti Američanům utekla a prohrávali po ní 0:2.

Po přesunu z Kodaně do Herningu se tým dlouho rozkoukával. "V první třetině jsme nedodrželi plán. Nechali jsme je hrát, bylo tam z naší strany až příliš mnoho respektu," ohlížel se za úvodem útočník Dominik Kubalík, který v páté minutě neproměnil první a ojedinělou českou příležitost.

Hráči USA otevřeli skóre dvěma góly a dále dotírali na Francouze. "Byli jsme zakřiknutí a oni nám prostě dali branky. Přímo na nás nevlítli, ale v přistupování k hráčům a podobných detailech jsou zkrátka lepší než my," uznal po svém posledním utkání v národním týmu Tomáš Plekanec.

Ve druhé části se Češi osmělili a dvěma zásahy srovnali na 2:2. "Druhá třetina byla kardinálně lepší. Přehrávali jsme je, měli jsme mnoho šancí," popisoval Michal Řepík, jehož rána pod horní tyčku návrat českého týmu do zápasu odstartovala. Za vyrovnaného stavu bylo utkání otevřené.

Šance byly k vidění na obou stranách, na trestnou lavici však chodili jen Američané, jednoznačně rozhození vývojem druhé třetiny. "Mysleli, že už to budou mít jednoduché, a najednou cítili, že jsme zpět. Kdybychom přidali třetí gól, zchladilo by je to ještě více," přemýšlel Kubalík.

Kubalík: Extratřída je pořád daleko

Na svém prvním šampionátu byl s osmi body nejproduktivnějším hráčem českého výběru, ale Američané jeho sílu udrželi. "Poznal jsem, že se tu hraje o level vyšší hokej než v klubu. Někteří hráči dneska ukázali svou extratřídu, mně to ukázalo, že jsem ještě daleko," uznal rodák z Plzně.

Vyřazení mrzelo Kubalíka ještě více s ohledem na povedené zápasy ve skupině, kde Češi podlehli pouze Švédsku. "Skupina byla dobrá, zvládli jsme jak těžší utkání, tak i ta povinná. Ale vypadli jsme ve čtvrtfinále, štve mě to," zlobil se dvaadvacetiletý útočník švýcarského Ambri-Piotta.

Kubalík byl na olympiádě při zdolání Američanů ve čtvrtfinále, Řepík si však pamatuje také čtvrtfinálové vyřazení na nájezdy v Moskvě před dvěma lety. "Je to podobné. Soupeř měl dobrý tým, skoro všechny hráče přivezl z NHL. Vzdorovali jsme jim, i my jsme hráli dobře," hlesl Řepík.

Ve třetí třetině Češi sahali po gólu na 3:2. Červenku zablokoval před prázdnou brankou Murphy, Hyka z mezikruží přestřelil. "Věřil jsem, že dáme vítězný gól a dotáhneme to. Mohli jsme vyhrát," připustil Plekanec.

Jenže pak přišel pád bránícího Filipa Hronka, Patrick Kane nabídnuté přečíslení proměnil střelou k tyči a rozhodl o postupu. "Je to škoda, ale taková věc se stane. Dneska to bylo hodně vidět, ale normálně se to děje. Led nebyl kvalitní ani tady," zastal se Plekanec spoluhráče.

Češi se ještě vzepjali k závěrečnému tlaku. Ale při hře bez gólmana zlomil Šulák hůl a Američané si čtvrtý postup do semifinále mistrovství světa v řadě pohlídali. "Byl to smolný zápas, ke konci jsme je tlačili a tlačili, ale nepadlo to tam," poznamenal Kubalík a sklopil zrak k zemi.

Čekání dospělého českého hokeje na medaili se protáhne minimálně na sedm let, neprolomilo ho ani zajímavě namíchané mužstvo v Dánsku.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy