Mimořádná zpráva

Na jedničku to není, shodli se Říha s Kovářem. Francouz s příjezdem váhal

jzp jzp
10. 5. 2019 16:01
Češi začnou hokejové mistrovství světa na Slovensku s gólmany, kteří na podobně velké akci nikdy nechytali. Nakonec ale může být jedničkou narychlo povolaný Pavel Francouz, byť nic jistého nemá.
MS 2018 Česko-Slovensko: Pavel Francouz
MS 2018 Česko-Slovensko: Pavel Francouz | Foto: Luboš Vácha

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Škatulata v českém brankovišti odnesl zkušený Jakub Kovář. Nepomohla mu senzační sezona v Kontinentální lize. Ani fakt, že je podepsaný pod poslední českou medailí.

Rozhodla příprava, v níž 30letý Kovář zkrátka nepochytal tolik puků jako o čtyři roky mladší Patrik Bartošák. Mohl dělat trojku, což ale odmítl. Raději přenechal místo 27letému Šimonu Hrubcovi.

"Víceméně si to rozhodl sám," potvrzuje trenér národního mužstva Miloš Říha. "Chtěl do turnaje vstoupit jako jednička, ale shodli jsme se, že takovou formu nemá. Férově jsme se domluvili. Čekal jsem to horší."

"Přistoupil k tomu výborně," potvrzuje trenér reprezentačních gólmanů Zdeněk Orct. "My gólmani jsme taková zvláštní skupina, hlavně já. Jsem šťastný, že fungujeme tak, jak máme. Férově, upřímně."

I proto teď Francouz ví, že nemá nic jistého. V neděli do kabiny nedorazí jako jednička. Za Česko sice odchytal poslední tři světové šampionáty a olympiádu, jenže v zámořském Coloradu uvízl - i kvůli vyšším platům konkurentů - na farmě. A po jejím vyřazení z play off nechytal dva týdny. Navíc ho čeká aklimatizace.

"Byl na vážkách, jestli má dorazit," podotýká Orct. Nakonec ale 28letá opora kývla.

Není ale jasné, kdy v Bratislavě odchytá první zápas. "Bavili jsme se předběžně. Rozhodující slovo má Miloš Říha," vysvětluje Orct. "Jestli do toho budu moct zasahovat, tak to nechám na Pavlovi. Nevím, jak probíhá aklimatizace. V NHL jsem nikdy nechytal, takže si nebudu na nic hrát."

Orct má s Francouzem bližší vztah, neboť ho vedl v Litvínově. "V kabině se mi budou smát, že mi přijel synáček," usmívá se 49letý trenér. "Známe se dobře. Nebudu říkat, že nemáme nadstandardní vztah. Ale tady to nehraje roli. Do svých názorů, kdo by měl chytat, nebudu zatahovat pocity."

Francouzův program ovlivní výkony Patrika Bartošáka, který dnes zkusí stejně jako na nedávných Českých hrách vynulovat favorizované Švédy. 

Na světovém šampionátu či podobně velké akci však extraligový mág nikdy nechytal. "Bartes je hodně specifický," popisuje Orct svého svěřence. "Je jedno, jestli vám bude chytat odborářskou ligu, nebo mistrovství světa. Přistoupí k tomu naprosto zodpovědně. Hrozně moc chce chytat."

Hrubec bude proti Švédům na střídačce a později by měl zamířit na tribunu. Původní plány ale už kolikrát ztroskotaly. "I třetí gólman se může posunout na post jedničky. Ze zdravotních nebo výkonnostních důvodů," upozorňuje Orct. "Teď je ale u Šimona pozice daná. Základem úspěchu je, aby podpořil dva gólmany, kteří budou nastupovat."

Otázkou zůstává, který z dua Bartošák - Francouz si svými zákroky řekne o čtvrtfinále.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Další zprávy