Hokejové MS v Rize by se mohlo hrát příští týden už s diváky

ČTK ČTK
21. 5. 2021 10:40
Hokejové mistrovství světa v Rize by se mohlo už ve druhé polovině příštího týdne hrát s fanoušky v hledišti.
Čeští fanoušci v zápase Česko - Norsko na MS 2019
Čeští fanoušci v zápase Česko - Norsko na MS 2019 | Foto: Milan Kammermayer

Lotyšský parlament na svém čtvrteční jednání rozhodl, že přes varování epidemiologů a lékařských odborníků dává pokyn vládě, aby umožnila divákům účast na utkáních v Aréně Riga a Olympijském sportovním centru. Prezident tamní hokejové federace Aigars Kalvitis řekl, že reálná se zdá být účast domácích příznivců nejdříve na čtvrtečním duelu se Spojenými státy americkými.

"Doufám, že uvidíme fanoušky v arénách od čtvrtka," řekl Kalvitis serveru eng.lsm.lv. Podle něj musí organizátoři šampionátu společně s vládou ještě na základě rozhodnutí parlamentu vyřešit technicky, jak diváky do hlediště dostat a dodržet všechna opatření proti šíření nemoci covid-19. Povolení by mělo platit i pro zahraniční fanoušky, kteří by ale museli splnit platná nařízení pro vstup do Lotyšska.

MS v Rize, kde hraje po lednovém odebrání části turnaje Minsku všech šestnáct účastníků, startuje dnes čtyřmi duely. Česká reprezentace začne ve skupině A od 15:15 SELČ proti Rusku, domácí Lotyši budou hrát v 'béčku' s Kanadou. Podle Kalvitise domácí fanoušci zřejmě nebudou ještě moci ani na nedělní zápas s Kazachstánem či na pondělní s Itálií.

Podle rozhodnutí parlamentu by mohli být do haly i přesto, že se jedná o uzavřené prostory, vpuštěni diváci, kteří jsou minimálně dva týdny po dokončení očkování vakcínou registrovanou Evropskou lékovou agenturou, mají 22 až 90 dní od první dávky vakcíny AstraZeneca nebo hned po její druhé dávce, anebo mají potvrzení, že prodělali covid v posledních 180 dnech.

Splnění těchto podmínky by mělo stačit i zahraničním příznivcům. Vstupenky se budou prodávat pouze přes internet a podle Kalvitise bude nejsložitější vyřešit, jak se majitel vstupenky bude prokazovat lékařskými potvrzeními. "Musíme to v těchto dnech vyřešit s vládou," prohlásil Kalvitis. V hledišti budou muset příznivci sedět na svých místech s respirátory, nebudou se moci pohybovat po arénách a nebude povolená ani konzumace jídla a nápojů.

V Lotyšsku v posledních dnech klesla incidence pod 200 nakažených lidí na 100 tisíc obyvatel za týden. Lotyšští fanoušci nebudou první duely sledovat ani v restauracích, které mají v současné době otevřené pouze zahrádky a navíc je nejpozději ve 21:00 musí zavřít. Proti Kanadě i Kazachstánu hrají domácí hokejisté od 19:15. Do restaurací se mohou fanoušci vydat v pondělí na souboj s Itálií od 15:15. S diváky by mohli Lotyši odehrát potom v základní skupině po USA ještě duely s Norskem, Finskem a Německem, dále pak případně v play off.

Proti rozhodnutí lotyšského parlamentu se ozývají odborníci. "Jako člověk pracující v nemocnici tomu nerozumím. Špitály jsou plné pacientů a těžko si lze představit, jak se taková akce uskuteční bezpečně. Jsme v současné době pátí v Evropě s počtem nakažených a s vakcinací jsme pozadu. Ano, konají se někde v Nizozemsku koncerty, ale mají tam mnohem více naočkovaných lidí," prohlásil epidemiolog Uga Dumpis.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy