Gudas: Netrénuju celé léto proto, abych končil sezonu v dubnu

ČTK ČTK
23. 4. 2019 14:32
Hokejový obránce Radko Gudas byl moc rád za příležitost prodloužit si sezonu v reprezentaci po nečekaně brzkém konci její zámořské části s týmem Philadelphie v NHL. Vedle šance zahrát si na takřka domácím mistrovství světa na Slovensku může alespoň naplno zúročit dřinu, kterou podstupuje během letní přípravy.
Radko Gudas
Radko Gudas | Foto: ČTK

"Trénuju celé léto, abych vydržel hrát dlouho, ne abych končil v dubnu. Myslím, že formu také mám, takže je fajn mít tu možnost si sezonu do konce května protáhnout," uvedl Gudas v rozhovoru s novináři.

Osmadvacetiletý nesmlouvavý bek měl o reprezentaci dlouho dopředu jasno pro případ, že se Flyers nebudou týkat vyřazovací bitvy o Stanley Cup a neobjeví se zdravotní komplikace. "V průběhu sezony jsme mluvili s Méďou (generální manažer reprezentace Petr Nedvěd), když jsme byli ještě úplně na chvostu, takže tehdy jsme to přislíbili. Já si užívám, když mohu reprezentovat a pomoct českému týmu. Vždy rád přijedu, když pro mě mají trenéři místo," zdůraznil Gudas.

Gudas musel kolegy hecovat

Od skončení základní části NHL si stihl i odpočinout. "Brzy jsme vyrazili zpátky, asi čtyři dny po konci sezony jsme letěli domů. A byli jsme za dědou, protože měl úraz, tak aby byl v pohodě. A manželka nás teď vytáhla na týden na kola do Rakouska, takže jsme byli na horách a u jezera," přiblížil Gudas.

"Na bruslích jsem byl naposledy ještě před odletem ve Philadelphii. Bude řehole do toho naskočit, ale cítím se dobře, zdravý a odpočatý, což je důležité," pochvaloval si Gudas.

Za branami play off zůstali Flyers pro mnohé překvapivě. "Sami jsme nečekali, že skončíme bez play off. Domnívali jsme se, že máme super tým se skvělými mladými hráči a bude nám to šlapat. Bohužel jsem se dostali do dost velkého bodového manka, v podstatě celou sezonu jsme měli navíc problém s gólmany, takže to nebylo úplně optimální," připustil.

Nasazení osmi brankářů v sezoně bylo rekordem NHL. "Nebylo to jednoduché… Mladý tým s mladými obránci, gólmani, co nebyli zvyklí na to, že někdo mluví a někdo ne. Jako jeden z nejzkušenějších beků jsem musel kluky tlačit do té komunikace, aby s gólmany co nejvíc mluvili," konstatoval Gudas.

"Po Novém roce nám začal chytat mladý Hart, zvedlo se to. Udělali jsme dobrou šňůru, vyhráli asi 13 zápasů ze 16 a byli jsme tři body od postupové pozice, ale potom došly síly. Takže velké zklamání. Snaha a bojovnost tam určitě byly od všech hráčů. Určitě jsme měli tým na play off, ale bohužel, sešlo se toho v té sezoně až příliš mnoho proti nám. Ale bylo to hlavně o nás, jakékoli výmluvy nejsou na místě. Více se zadařilo jiným," doplnil Gudas.

Začátek sezony byl šílený

Zklamání bylo velké. O to více pak mrzelo, když hráči viděli, čeho jsou jako tým schopní. "Jenže ten začátek byl šílený. Nevyhrávat zápasy, které jsme cítili, že bychom vyhrát měli, ale po dvou rychlých gólech jsme odešli, to bylo hrozné. Věřím, že se z toho všichni ponaučí a přijdou na sezonu mnohem hladovější, než byli doteď," prohlásil Gudas.

Očekává zároveň, že přijdou změny. "Už v sezoně se měnil generální manažer i trenér, teď máme zase nového trenéra, nějaké změny určitě budou. My jsme ale malí páni, abychom věděli, jaké budou. Uvidíme po 1. červenci," řekl.

Po osobní stránce měl ale vcelku podařenou sezonu. Za 77 utkání stihl 20 bodů díky čtyřem gólům a 16 nahrávkám. "Nebylo moc chvil a zápasů, kdy bych hrál špatně. Hrál jsem si svůj hokej a věděl, že těm mladým hráčům musím jít příkladem tvrdou prací. To bylo pro mě nejdůležitější," poznamenal.

"Ale samozřejmě bych všechny osobní úspěchy vyměnil za šanci hrát play off, protože to může vyhrát úplně kdokoliv. Vždyť nejlepší týmy konferencí už jsou venku ze hry," doplnil Gudas.

Šance zahrát si na MS ho láká. "Mám už ze sezony dost lítání, takže je fajn, že je šampionát na Slovensku a svezu se vlakem," smál se Gudas. "Bude to zase nová zkušenost a já se na to moc těším. Pamatuji si šampionát 2011. Navíc rodina z manželčiny strany pochází z Trenčína, takže určitě přijedou na zápasy a bude jich víc, než když se hraje někde jinde," těšil se Gudas.

Dorazit by měl i jeho otec Leo, sám bývalý výborný obránce, jenž synovi vždy hlásil, že dorazí až na zápasy o medaile. "Doufám, že teď bude už od začátku, aby taky jednou něco viděl… Měl by dorazit už i tento týden na přípravné zápasy se Slováky," řekl Gudas.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy