Čechům ve čtvrtfinále hrozí Kanada. Vyhnou se jí jedině ztrátou proti Finsku

jzp jzp
Aktualizováno 24. 5. 2022 18:06
Skupinová fáze hokejového mistrovství světa má napínavou úterní koncovku. Jméno čtvrtfinálového soupeře se Češi dozvědí až večer po závěrečném utkání proti domácímu Finsku.
Matěj Blümel, David Krejčí a Roman Červenka slaví gól v zápase Česko - Švédsko na MS 2022.
Matěj Blümel, David Krejčí a Roman Červenka slaví gól v zápase Česko - Švédsko na MS 2022. | Foto: ČTK

Parta kolem kapitána Romana Červenky už nicméně ví, že skupinu B v Tampere nevyhraje. Švédové totiž v utkání od 11:20 podle očekávání porazili Lotyšsko, byť jen "fotbalově" 1:0.

Na čtvrtfinále se tak Češi budou muset přesunout do Helsinek a půjdou do něj ze druhého, nebo třetího místa. Podle toho, jak dopadnou v zápase se Suomi od 19:20.

Varianta A: Tři body proti Finsku

Pokud čeští reprezentanti porazí Finsko v základní hrací době, bodově se na něj dotáhnou a díky lepšímu vzájemnému zápasu ho vystřídají na druhé příčce.

Ve čtvrtfinále tím pádem narazí na třetí nejlepší mužstvo ze skupiny A v Helsinkách - Kanadu. Ta večer souběžně s Čechy rozehraje zápas proti Francii.

Vlastně je ale jedno, jak dopadne. Momentálně je na 12 bodech stejně jako Dánsko a Slovensko, takže rozhoduje minitabulka ze vzájemných zápasů těchto týmů, kde Kanaďané mají nejlepší skóre, což je automaticky posouvá na třetí příčku.

Čtvrtým postupujícím z Helsinek jsou Slováci, kteří odpoledne nečekaně přejeli Dánsko 7:1, čímž ho ve zmíněné minitabulce předběhli. Kdyby zvítězili jen o gól nebo o dva, stále by museli doufat, že Kanada získá proti Francii alespoň bod.

Dánsko tak na turnaji končí necelý den po senzační výhře nad kolébkou hokeje.

Varianta B: Ztráta proti Finsku

Jestliže čeští hokejisté odevzdají Finům byť jen jeden bod, určitě skončí třetí. Níž už ale jít nemohou. Američané sice odpoledne porazili Norsko 4:2 a na Čechy se bodově dotáhli, ale kvůli prohranému vzájemnému zápasu zůstávají za nimi.

Ze třetí příčky by svěřenci trenéra Kariho Jalonena vyzvali ve čtvrtfinále druhý nejlepší tým z opačné skupiny - Německo. To v úterý podlehlo Švýcarsku 3:4 po samostatných nájezdech, byť první třetinu vyhrálo 2:1.

Helsinskou skupinu tak ovládli právě Švýcaři, kteří jako jediní znají čtvrtfinálového soupeře už před večerními zápasy. Nastoupí proti Spojeným státům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Vládní dluh meziročně stoupl o 171 miliard korun, míra zadlužení ale klesla

Dluh vládních institucí ČR stoupl v letošním prvním čtvrtletí meziročně o 171 miliard na 2,684 bilionu korun. Míra zadlužení se ale snížila ze 43,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 42,8 procenta. Ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku se dluh zvýšil o 117 miliard korun a míra zadlužení 0,8 procentního bodu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Na výsledku hospodaření se výraznou měrou podepsalo zvýšení příjmů z daní z výroby a dovozu a pokles vyplacených dotací," uvedla ředitelka odboru vládních a finančních účtů ČSÚ Helena Houžvičková.

Hospodaření vládních institucí skončilo v prvních třech měsících roku ve schodku 94,1 miliardy korun, což byl meziročně o 47,7 miliardy korun lepší výsledek. Největší podíl na tom mělo především hospodaření ústředních vládních institucí, které skončilo ve schodku 102,5 miliardy, ale meziročně se vylepšilo o 53,3 miliardy Kč. Místní vládní instituce hospodařily s přebytkem 5,1 miliardy a hospodaření fondů sociálního zabezpečení skončilo v přebytku 3,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy