Člen Síně slávy Bondra děkoval Pivoňkovi a udivuje jej Jágr

ČTK ČTK
22. 5. 2016 19:32
Jako skaut se osmačtyřicetiletý rodák z Ukrajiny podílí na skládání týmu Evropy pro Světový pohár a nepochybuje o tom, že do českého výběru pro podzimní turnaj v Torontu by měl patřit i čtyřiačtyřicetiletý Jaromír Jágr.
Peter Bondra ještě v dobách své aktivní kariéry
Peter Bondra ještě v dobách své aktivní kariéry | Foto: ČTK

Moskva - Na bývalého českého spoluhráče z Washingtonu Michala Pivoňku nezapomněl při děkovné řeči při slavnostním uvedení do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace někdejší slovenský kanonýr Peter Bondra. Jako skaut se osmačtyřicetiletý rodák z Ukrajiny podílí na skládání týmu Evropy pro Světový pohár a nepochybuje o tom, že do českého výběru pro podzimní turnaj v Torontu by měl patřit i čtyřiačtyřicetiletý Jaromír Jágr.

"S Pivem jsme dobří kamarádi. V mých začátcích mi strašně moc pomohl. Když jsem přišel do Washingtonu, zápas NHL jsem předtím nikdy neviděl," řekl novinářům Bondra, který přišel do týmu Capitals v roce 1990 z Košic a oblékal jejich dres až do sezony 2003/04. Pivoňka, který už měl za sebou ve Washingtonu čtyři sezony, mu v začátcích hodně pomohl.

"Mohli jsme se bavit v rodné řeči, dokázal mi poradit a potom jsme se na ledě vzájemně doplňovali. Ale i mimo led co se týká rodiny. Jsem mu velmi vděčný, bez něho bych to měl ještě těžší," prohlásil mistr světa z Göteborgu z roku 2002.

Jágrovi tiše závidí

Bondra hrál v NHL ještě v Atlantě a Chicagu a v roce 2007 v 39 letech uzavřel kariéru. Po aktivním hokeji se mu stýská, ale působí kolem něj ve Washingtonu a nyní i jako skaut týmu Evropy pro podzimní Světový pohár. "Já si myslím, že jsem skončil v pravý čas," uvedl Bondra, ale přiznal, že závidí svému bývalému spoluhráči z Capitals Jaromíru Jágrovi. Hrající česká legenda ve 44 letech prodloužila smlouvu s Floridou.

"Já se s Jardou znám dobře a on je muž z ocele. Vážně ho obdivuji, jak se na ledě hýbe a je ještě v zápase produktivní. Není tam proto, že něčeho dosáhl, ale je stále platný hráč, který umí rozhodnout zápas a udělat rozdíl v zápase. Mám velkou radost z jeho kariéry, a když mám šanci vidět Floridu, tak se na něj vždycky rád podívám," řekl Bondra.

Nezná prý tajemství Jágrovy hokejové dlouhověkosti. "Nevím, co jí a pije. Kdybych to věděl za mých časů, když jsme spolu spali i na pokoji, tak bych ho sledoval a dělal to samé. Vážně mu fandím a gratuluji k úspěšné kariéře," usmíval se Bondra.

Věří, že Jágr v konečné nominaci českých hokejistů na Světový pohár chybět nebude. "Asi záleží hlavně na Jardovi, jak se bude cítit. Ale bude to na začátku sezony a určitě by mu to pomohlo, aby se do toho do nového ročníku dostal. Já si ani neumím představit české mužstvo bez Jaromíra Jágra," doplnil Bondra.

Práce na skládání týmu Evropy, který bude na Světovém poháru reprezentovat země mimo Česko, Finsko, Rusko a Švédsko, jej baví. Pracuje na něm i s krajanem Miroslavem Šatanem, který je v pozici generálního manažera. "Líbí se mi, že máme každý jiný názor. Děláme si domácí úkoly, abychom viděli co nejvíc zápasů. Reportujeme a hodnotíme hráče a na konci musíme složit nejlepší mužstvo, jaké může být," popisuje Šatan.

Bere jako fakt, že nemohou dávat dohromady slovenský výběr. "Bohužel. Jsme tam, kde jsme, a je to turnaj NHL. Slovensko i ostatní země se tomu musí přizpůsobit. Ale i tak je to velká prestiž, pokusit se prosadit jako tým Evropy. Nemáme žádnou historii, začínáme z ničeho. Bude důležité, aby trenéři namotivovali hráče, aby byli připraveni hrát a odevzdali co nejlepší výkon," prohlásil Bondra.

Zatím netuší, jestli půjdou v jeho stopách synové, kteří také hrají hokej. Třiadvacetiletý Dávid hraje v univerzitním týmu Michigan State v NCAA a o čtyři roky mladší Nicholas v juniorském týmu Buffalo Sabres v OJHL. "Byl bych velmi hrdý, ale pro ně je prioritou škola. Nevím, jestli mají na reprezentaci, čas ukáže. Důležité je, že je hokej baví a že se jim daří ve škole," dodal Bondra.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Czech Point bude od 25. října mimo provoz, odstávka potrvá tři dny

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení od příštího pátku tři dny mimo provoz. Na jeho kontaktních místech si lidé nebudou moci pořídit žádný výpis ani využít žádnou jinou službu od 25. října 20:00 do 29. října 06:00. Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický [email protected] a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Správce Březinova ostravského areálu s nezdaněným lihem poslal soud na devět let do vězení

Olomoucký krajský soud potrestal správce Březinova ostravského areálu Ivana Kováříka devíti lety a dvěma měsíci vězení. Podle soudu byl členem organizované zločinecké skupiny Radka Březiny, která obchodovala s nezdaněným lihem, a má podíl na škodě ve výší 364 milionů korun. Tomáše Pantlíka, který se staral o sklad v Olomouci, soud zprostil obžaloby. Dospěl k závěru, že žalovaný skutek není trestným činem. Oba muži byli poslední obžalovaní z hlavní větve Březinovy kauzy. Čítala osm obžalovaných, ostatní už byli pravomocně odsouzeni. Žalobce si v případě Pantlíka na místě odvolal. Odvolání bude podávat i Kovářík, kauza tak míří k vrchnímu soudu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy