Jandač: Kanada nám uniká, v Evropě musíme spolupracovat a zúžit hřiště

Daniel Poláček Daniel Poláček
27. 9. 2016 17:45
Z ostré premiéry na pozici šéfa reprezentační lavičky přicestoval do Prahy se zdviženou hlavou. Trenér Josef Jandač sice nedovedl Česko k senzačnímu postupu do semifinále Světového poháru, ale uhrál solidní tři body. V Torontu rovněž pocítil obrovskou sílu kolébky hokeje. "Kanadsko-americký svět nám trošičku uniká. Tím nemyslím nám jako Čechům, ale obecně Evropě. Pokud máme být konkurenceschopní, musíme spolupracovat," prohlásil na dnešní tiskové konferenci.
Josef Jandač na české střídačce během Světového poháru.
Josef Jandač na české střídačce během Světového poháru. | Foto: ČTK

Čím Evropa za zámořím zaostává?

Hokej se jednoznačně vyvíjí do rychlosti. A Kanada je vždycky o krok napřed. Ať už přijde s novými pravidly, posunutím modrých čar nebo prodloužením tři na tři, za nějaký čas tyhle věci stejně začneme kopírovat. Myslím si, že bychom možná mohli být pružnější. Kvůli rychlosti bych doporučoval, abychom sjednotili hřiště do podobných rozměrů, protože tady hrajeme na širokých i na užších.

Může změně pomoct třeba Petr Bříza, který je nově členem Rady Mezinárodní hokejové federace?

Nevím, jestli vliv Petra Břízy bude tak velký, aby se otevřela nějaká diskuze. Pochopitelně je to i otázka financí a technických možností zdejších stadionů. Moje doporučení je ale jednoznačné, protože hokej na úzkém a širokém kluzišti je jiný. Na úzkém máte na všechno míň času. Když v tom hráči vyrůstají, dostávají ty správné návyky.

V čem byl Světový pohár jiný než ostatní mezinárodní turnaje, které jste v roli trenérského asistenta zažil?

V celkové přípravě, pracovali jsme od sestavení realizačního týmu. Šlo se hodně do detailů, které dnes rozhodují. Byl jsem s tím naprosto spokojený. Potvrdilo se, že šíře realizačního týmu je nezbytně nutná, co se týká velkých turnajů. Zjistíte, že podobně pracují i jiné trenérské týmy, hlavně kanadsko-americké. Je to tak, že ráno přijdete do práce a večer únavou padnete do postele.

Kdo ze současného realizačního týmu české reprezentace bude pokračovat?

O tom v nejbližších dnech budeme diskutovat. Co se týká obsazení na nejbližší turnaj (listopadový Karjala Cup, pozn. red.), po celou dobu se mnou bude pracovat Jirka Kalous, Jarda Špaček, Petr Jaroš jako trenér brankářů a Denis Havel jako videokouč. Pokud jde o Martina Ručinského, Jiřího Fischera a Vencu Prospala, kteří s námi byli na Světovém poháru, všichni předběžně projevili zájem pokračovat. Podmínkou bude, aby absolvovali všechny velké turnaje, jako je mistrovství světa a olympiáda.

Udělal byste v rámci Světového poháru něco jinak, pokud jde o sestavu? Nejvíc diskuzí vyvolala neúčast Jiřího Hudlera.

Za sestavu, kterou jsme skládali, určitě dám ruku do ohně. Vzali jsme z našeho pohledu nejlepší hráče, snažili jsme se jim dát vhodné role. Jirku Hudlera jsme oslovili v okamžiku, kdy se nám uvolnil prostor v prvních dvou pětkách, ale on to nevzal. Zpětně ničeho nelituji, postupoval bych stejně, jen mě mrzí zranění klíčových hráčů.

V Torontu mužstvo podrželi brankáři Petr Mrázek a Michal Neuvirth, ale jinak český hokej ukázal slabiny. Kde vidíte ty největší?

Máme pochopitelně problém v zadních řadách, kde nám chybí ofenzivní obránci, kteří by chodili na přesilovky. Na růžích není moc ustláno ani do budoucna. Budeme muset takové kluky najít a vychovat. Celkově mužstvu chybí osobnosti, které by hrály důležité role v NHL a mohly je uplatnit v nároďáku. Nemyslím si ale, že bychom byli tak špatní, jak se říkalo. Pokud nepočítáme hybridní týmy, přeskočila nás jen Kanada, Švédsko a Rusko.

Utkání s Kanadou Češi prohráli vysoko 0:6.
Utkání s Kanadou Češi prohráli vysoko 0:6. | Foto: Reuters

Měli Češi na semifinále? V podstatě k němu chyběl bod navíc proti týmu Evropy.

To jsme v rovině spekulací. Já se v tom většinou taky vrtám tak, že používám slovo "kdyby". Snažím se na sobě pracovat, abych ho nepoužíval. Myslím si, že nás hodně limitovala zranění, která nás potkala těsně před turnajem, kdy nám vypadli tři hráči z prvních dvou pětek, a pak i průběhu přípravných utkání, protože Vláďa Sobotka si přivodil zranění ramene. Navíc jsme měli problém s uvolněním Romana Červenky. V první třetině proti Kanadě nám pak vypadl Radek Faksa, pro nás velice důležitý hráč. Žádný zápas jsme tak neodehráli v sestavě, kterou jsme si představovali, což nám trošičku narušilo plány. Ale takhle to v hokeji chodí.

Zdá se, že Kanada odskočila zbytku světa. Vy jste s ní prohráli 0:6. Co dělat, aby se ta obrovská propast alespoň zmenšila?

Pokusit se v Evropě víc spolupracovat a navodit podmínky, které mají v Kanadě, respektive v severoamerické NHL, protože oni jsou o krok dál. Musíme zúžit hřiště a vytvářet u kluků návyky už od dětství. Hokej směřuje pořád víc do rychlosti, svět se mění, rodiče se mění. Všichni musejí zabrat. Slovo konkurence u nás nikomu moc nevoní. Když dřív třeba Martin Ručinský seděl v dorostu celý první rok, táta mu řekl, ať zatne zuby, kouká makat a je lepší než ostatní. Dneska když někdo dva zápasy nehraje, máte na zádech agenta a rodiče. Nemůžeme se ale koukat do minulosti, protože ta je pryč. Teď jsou zkrátka jiné podmínky.

Překvapilo vás, jak daleko došel tým Evropy?

Překvapilo. Oba hybridní týmy zaujaly. Evropa překvapila, že postoupila tak daleko, a mladíci bavili každého. Předváděli takový bezstarostný hokej, hodně rychlý. Hráli parádní zápasy, ale tříminutové zaváhání proti Rusům je stálo postup. Turnaj byl nekompromisní.

Favoritem finále na dva vítězné zápasy je Kanada. Vyhrají Evropané alespoň jednou?

Za mě by to bylo překvapení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy