Lotyši se ubránili české kanonádě

SportPlus, ČTK
5. 5. 2006 22:34
Riga - Čeští hokejisté ve svém úvodním zápase na hokejovém MS v Lotyšsku remizovali s domácími hráči 1:1.
Guntis Galvins z Lotyška (v bílém) posíla k zemi českého útočníka Jana Hlaváče.
Guntis Galvins z Lotyška (v bílém) posíla k zemi českého útočníka Jana Hlaváče. | Foto: Reuters

Lotyšský brankář Sergejs Naumovs ze 33 střel pustil za záda pouze pokus Davida Výborného, na druhé straně už v 7. minutě otevřel skóre Širokovs.

Český tým, v jehož sestavě se nakonec skutečně několik hodin po příletu ze zámoří objevili útočníci Montrealu Bulis a Plekanec, se musel hned v úvodu bránit v oslabení. Na přísný metr rozhodčích doplatil již po 27 vteřinách Hlaváč. Lotyši podporovaní bouřlivým skandováním fanoušků se však úvodní radosti nedočkali.

S povděkem však krátce poté přivítali podobný ofenzivní nezdar od Hadamczikova výběru při vyloučení Tribuncovse. V sedmé minutě ale vyprodaná Arena Riga poprvé vybuchla. Do českého obranného pásma si najel Širokovs a střelou přes obránce Hejdu překvapil brankáře Hniličku.

Úřadující světové šampiony to nijak nepoznamenalo a stále byli častěji "na puku". V další početní výhodě trefil ale Výborný jen
lapačku připraveného Naumovse, gólmana Nižného Novgorodu nepřekvapil ani ve třinácté minutě, když hráli domácí opět ve čtyřech, od modré Michálek a z bezprostřední blízkosti neuspěl Hlaváč.

Atvars Tribuncovs z Lotyšska (vlevo) tvrdě atakuje českého obránce Martina Škoulu. | Foto: Reuters

Mezi tím ale českým fanouškům zatrnulo. Hlinka ztratil puk před Hniličkou a Sprukts mohl vedení pořadatelů šampionátu zvýšit. Neprosadil se ale a osmadvacet vteřin před koncem první třetiny na druhé straně skóroval po akci zpoza branky kapitán Výborný. Úspěch pětinásobného mistra světa, který startuje již na svém jedenáctém MS, musel potvrdit videorozhodčí.

I po první přestávce měli favorizovaní Češi, v jejichž dresu absolvovalo hned jedenáct hráčů svou premiéru na MS, prakticky trvalou převahu. A to i díky tomu, že soupeř řadu akcí zastavoval jen za cenu faulu, jako například samostatný průnik Erata ve 25. minutě.

Hadamczikovi svěřenci sice neměli problém se zavezením puku do útočného pásma jako na nedávných Švédských hrách, ale nešlo jim zakončení. Sice trvale kombinovali, zaskočit lotyšskou defenzivu překvapivou finální přihrávkou se jim ale nedařilo.

A když se jim to povedlo, tak Hlaváč netrefil odkrytou svatyni soupeře. Při hře v pěti proti pěti měl blízko ke své premiérové brance v národním týmu Plekanec, střílenou přihrávku Michálka ale tečoval vedle. Ještě předtím měli ale Češi štěstí, když Cipulis v oslabení málem překonal nejistého Hniličku.

• Ohlasy po utkání ZDE.

V závěru druhé dvacetiminutovky se ale liberecký gólman předvedl v lepším světle a zlikvidoval několik nebezpečných pokusů domácích.

Ve střehu musel být i po druhé přestávce, kdy byl nejprve vyloučen Škoula a krátce po jeho návratu fauloval Rolínek. Lotyši však hráli přesilové hry stejně efektivně jako jejich soupeř. Když se poté neujaly střely Krajíčka a Kaberleho ani další teč torontského beka, ztratilo Česko poprvé s Lotyšskem body.

Předešlé tři vzájemné zápasy totiž vždy vyhrálo 3:1. Pár vteřin před koncem mohl navíc dokonce v oslabení dokonat senzaci Spruks, ale puk po jeho střele a Hniličkově zásahu propadl těsně vedle pravé tyče.

Druhý zápas hraje Česko v neděli od 15:15 se Slovinskem.

Výsledek:
Česká republika - Lotyšsko 1:1 (1:1, 0:0, 0:0)
Branky: 20. Výborný - 7. Širokovs. Rozhodčí: Reiber - Wehrli (oba Švýc.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 3:11. Bez využití. Diváci: 12.500.
Česká republika: Hnilička - Z. Michálek, T. Kaberle, Škoula, Krajíček, Kutlák, Hejda - Erat, Výborný, Hlaváč - Rolínek, Plekanec, Bulis - Bednář, Hlinka, Hubáček - Balaštík, Štefan, Prorok. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
Lotyšsko: Naumovs - Rekis, Saviels, Jass, Tribuncovs, Galvinš, Pucajs, Astašenko, Jerofejevs - Cipulis, Sprukts, Pantěljejevs - Semjonovs, Niživijs, Tambijevs - Blinovs, Redlihs, Širokovs - Vasiljevs, Štals, Dazinš. Trenér: Pjotr Vorobjov.