Litvínov vypískal Ručinského, ale výhru slavila Sparta

9. 9. 2008 20:11
Litvínov - Sparta 3:5 (2:2, 1:1, 0:2)
Fakt, že Martin Ručinský dal přednost Spartě, vnímají v Litvínově jako zradu.
Fakt, že Martin Ručinský dal přednost Spartě, vnímají v Litvínově jako zradu. | Foto: Ondřej Besperát

Litvínov - V ostře sledovaném startu hokejové O2 extraligy zdolala Sparta Litvínov na jeho ledě 5:3. Vyrovnané a bojovné utkání rozhodli Pražané dvěma góly v závěrečné třetině.

Emoce budil především návrat Martina Ručinského na litvínovský led; ovšem v dresu pražského rivala.

Žádné pálení dresu se sice nekonalo, ale názor fanoušků na jeho přestup do Sparty vyjadřoval jasně transparent nad střídačkou hostujícího týmu: "Alby + Guma = Patrioti! Růča = zaprodaný šmejd!"

Spálí v Litvínově Ručinského dres? Budiž jim přáno
Slavia otočila v Budějovicích. Výhru veze i Sparta

A už jen Ručinského jméno při představování sestav vzbudilo v rychle se naplňující litvínovské hale ohlušující pískot.

Ovace naopak sklidili členové historicky prvního týmu Litvínova, který se před padesáti lety představil v nejvyšší české soutěži.

Litvínov zvládl rychlý obrat

Domácí sice ve vyhecovaném duelu začali aktivněji, ale Šlégrovu střelu Pöpperle ve sparťanské brance kryl, a ani ne po dvou minutách hry zpražil domácí fanoušky Tomáš Netík, ke kterému Franěk jen vyrazil střelu Langhammera, a Sparta vedla 1:0.

Litvínov se ale nenechal rychlým gólem zaskočit a pěknou kombinační hrou se hnal za vyrovnáním. To se domácím podařilo už v sedmé minutě, kdy Viktor Hübl napálil od modré puk, a ten po odrazu od tyče skončil v horním rohu Pöpperleho branky.

Severočeši se navnadili a dál tlačili Spartu před její brankou. K tomu jim pomohla i dvojnásobná přesilovka v osmé minutě, kterou vybojovali po parádní rychlé akci Jenáček s Kubinčákem.

Hokejová liga má za sebou první letošní kolo. Litvínov (v tmavém) hostil pražskou Spartu. | Foto: Ondřej Besperát

Ale Brandův individuální průnik gólem ještě neskončil, domácí se dočkali až o půl minuty později. Pöpperle sice skvělým reflexem vyrazil teč Reichla, ale puk se ocitl u Jenáčka.

Ten z nulového úhlu zřejmě bruslí vrátil puk do brankoviště, kde si ho sparťanský gólman betonem smolně srazil do sítě. Rozhodčí ještě kontroloval videozáznam, ale branku nakonec uznal - 2:1.

Další zvrat předvedla Sparta

Sparta se pomalu dostávala do tempa, a když se v přesilovce prosmýkl až k brance Ondřej Kratěna, Michal Broš jeho přihrávku s pomocí teče domácího Waltera přetavil ve vyrovnávací gól.

Pražané pak i díky dvěma přesilovkám dominovali závěru dramatického prvního dějství, ale vedení na svou stranu nestrhli.

Tlak Sparty však pokračoval i po přestávce. Nebezpečnou střelu Výborného ale v přesilovce zablokoval obránce a Martin Ručinský napálil jen tyč.

Hosté se ale vedoucího gólu přeci jen dočkali. Ve 33. minutě z nenápadné akce prostřelil Fraňka Jakub Langhammer.

Litvínov znovu rychle odpověděl

Z vedení se ale sparťané neradovali ani minutu a půl. Robert Reichel zavezl puk do pásma a ideálně uvolnil Františka Lukeše, který parádním bekhendovým blafákem srovnal na 3:3.

Litvínovští pak vtrhli do závěrečné třetiny posíleni vyrovnávacím gólem a zle zatápěli sparťanské obraně. Jenže ani dva pokusy Kubinčáka, ani šikovná teč Roberta Reichla gól nepřinesly.

Kratěna a Koreis uťali domácí nadšení

Vyprodaný Zimní stadion Ivana Hlinky i nadále sledoval parádní hokej. V něm dlouho dominovali domácí, ale ve 49. minutě udeřila Sparta. Z ojedinělého protiútoku dotlačil puk do sítě Ondřej Kratěna a rozesmutnil možná i více než avizovaných sedm tisíc diváků.

A další úder jim o tři minuty později zasadil při své premiéře ve sparťanském dresu Jakub Koreis. Ten po Langhammerově střele procedil puk pod Fraňkovým tělem do branky.

Gól vzbudil bouři nevole v hledišti, protože kotouč nejdříve nebyl vidět, ale rozhodčí ho odhalil za brankovou čarou.

Dvougólové manko už domácí přes veškerou snahu a bojovnost smazat nedokázali, a tak první vítězství slavila především díky své účelné hře Sparta.