Praha - Přestože většinu českých fanoušků bude více zajímat dění ve Východní konferenci NHL, kde si to o postup do finále Stanley Cupu rozdají hokejisté Pittsburghu a Bostonu, neméně dramatický bude boj o finále i na Západu.
Stěží totiž šlo naplánovat napínavější souboj. Proti sobě se totiž postaví nejlepší tým základní části NHL, Chicago Blackhawks a obhájce titulu, Los Angeles Kings.
Pojďme si nyní oba týmy před startem série (v sobotu od 23:00 SELČ) porovnat dle těch nejzákladnějších kritérií - útoku, obrany a brankářů.
Mimochodem, pokud by dále prošlo Chicago, měli by čeští fanoušci jistotu, že uvidí Stanley Cup po roční pauze opět v Česku. V dresu Jestřábů hrají totiž útočník Michael Frolík a obránce Michal Rozsíval.
Útok
V elitní desítce kanadského bodování play off byste našli pouze jediného zástupce této série (Patrick Sharp na desáté příčce).
Ne, hlavní síla obou celků není v ofenzivě, a přestože oba týmy mají ve svých středech skvělé individuality (Sharp, Toews a Kane v Chicagu, Kopitar, Richards a Carter v LA), produktivita týmů stojí nad tou jednotlivců.
Průměr vstřelených branek u kalifornského celku je hodně slabý (2,00) a ani číslovka 2,75 u Chicaga není nikterak závratná. Oba celky ale dokáží udeřit ve vhodnou chvíli. Pokud Králové vedli po druhé třetině, vyhráli 83 procent zápasů, Jestřábi dokonce všechna!
Co to znamená? Ani jeden tým neplýtvá silami na zbytečné střely, když ale udeří, zasadí tím v drtivé většině případů rozhodující úder.
Obrana
Pokud ofenzivní čísla řadí finalisty Západu do průměru či dokonce podprůměru v play off, defenzivy naopak na pozici číslo 1 (LA) a 2 (Chicago).
I tím ale budou obě finálové série Konferencí zajímavé. Na Východě budeme sledovat ofenzivní rejdy, na Západě pak s nadšením zasednou s bloky v ruce milovníci defenzivních systémů.
Skvělá obrana u Králů ale rozhodně nepřekvapuje tolik, jako v případě Chicaga. Jeho defenzivu sice vede jeden z nejlepších beků posledních let celé ligy Duncan Keith, kterému sekunduje Brent Seabrook či Niklas Hjalmarsson, další obránci v čele s Michaelem Rozsívalem ale nepatří mezi elitu ligy.
Defenzivu Kings táhne Keithův krajan a nejlepší obránce mladé generace Drew Doughty, když k němu poté přidáte tvrďáky Greena, Regehra, Scuderiho či šikuly Martineze a Vojnova, stojí před vámi hráz, kterou prostě nejde projít, a pokud se to již podaří, tak to sakra bolí.
Kings mají na kontě v play off 536 hitů. Jasně nejvíce ze všech týmů. Odvaha - toto slovo si musí nyní před sebe napsat na viditelná místa hráči Chicaga.
Brankáři
Když se podíváte na golmanské statistiky, nemusíte ikonku Chicaga a LA hledat příliš dlouho.
V průměru inkasovaných branek jsou pochopitelně Jonathan Quick (LA) a Corey Crawford na prvních dvou místech, v procentuální úspěšnosti zákroků se mezi oba vklínil jen český mág v dresu Pittsburghu Tomáš Vokoun.
Po odchodu Niemiho z Chicaga se dlouho spekulovalo, zda je Crawford tím gólmanem, který může dovést tým opět na vrchol. Mnozí tvrdili, že nikoliv, jenže osmadvacetiletý rodák z Montrealu dokazuje, že na to má.
Ostatně ne nadarmo je aktuálně už jediným kanadským brankářem v play off se statusem jedničky.
Naopak o kvalitách Quicka nikdo nepochybuje. V posledních dvou sezónách nemá liga lepšího brankáře.
Sedmadvacetiletému Američanovi sice možná až tolik nevyšla základní část, jenže stejně jako celý kalifornský tým jeho výkony rostou zápas od zápasu v play off, kde si zatím nevybral snad jediný slabší okamžik.
Tip na postup
I s ohledem na předchozí série, které oba celky vyhrály díky sedmým duelům na vlastním ledě se může jevit výhoda domácího prostředí v případném posledním duelu série pro Chicago jako klíčová.
Jenže na tento souboj už ani nedojde, Kings postoupí do finále NHL po šesti zápasech.