Vládneme my, nebo cizí zákony? Legenda pohrdá sankcemi, kauza Fedotov eskaluje

jzp jzp
7. 9. 2023 20:13
Kauza kolem brankáře Ivana Fedotova může ještě zhoršit vztahy mezi Ruskem a zbytkem hokejového světa.
Ruský brankář Ivan Fedotov na olympiádě v Pekingu 2022
Ruský brankář Ivan Fedotov na olympiádě v Pekingu 2022 | Foto: Reuters

Nedlouho po startu ruské války na Ukrajině vyobcoval světový hokej, respektive mezinárodní federace IIHF, Rusko ze všech svých soutěží. Sborná tak nehraje na žádném mistrovství světa.

Vztah těchto dvou světů se přesto může ještě zhoršit. Důvodem je dění kolem 26leté brankářské hvězdy Fedotova.

Před více než rokem byl dvoumetrový čahoun na dosavadním vrcholu kariéry. Na olympiádě v Pekingu získal stříbro, jakožto nejlepší brankář soutěže vyhrál KHL a nakonec podepsal roční smlouvu se zámořskou Philadelphií, která ho kdysi draftovala.

Pak ale přišlo drama. Fedotova v Rusku za údajné vyhýbání se vojenské službě zatkli a odvedli za polární kruh k ruskému námořnictvu. Ač protestoval, strávil tam rok; přišel tedy o celou minulou sezonu.

Ve Philadelphii má dveře stále otevřené, kontrakt se mu o rok posunul. Hokejista tedy mohl začít, kde skončil.

Místo toho ale podepsal dvouletou smlouvu s moskevským CSKA, v jehož dresu navzdory zákazu načal aktuální sezonu (při prohře s Kazaní měl 87procentní úspěšnost zákroků), což vyvolalo mezinárodní bouři.

IIHF udělila CSKA pokutu pět tisíc švýcarských franků (asi 128 tisíc korun) a zhruba na rok mu zakázala mezinárodní transfery.

Zbystřila také NHL, která v minulosti podepsala s KHL memorandum o vzájemném respektování smluv. To sice přestalo platit po invazi na Ukrajinu, ale vše pokračovalo dle dohody. Až do kauzy Fedotov.

Zatímco zámořská liga zatím jen sleduje situaci a vyčkává, IIHF nad rámec zmíněných sankcí předala případ disciplinární komisi a pohrozila dalšími tresty, pokud bude Fedotov dál nastupovat za Moskvu. Může jít například o zákaz všech přestupů v rámci Kontinentální ligy, čímž by - alespoň papírově - došlo k ještě větší izolaci ruského hokeje.

Nezdá se ale, že by ruská strana couvla. KHL trvá na tom, že hvězdný brankář může v CSKA chytat.

Jednoznačný postoj má také legendární útočník a nyní trenér armádního klubu Sergej Fjodorov. "Všichni se měli už dávno probrat. Probíhá speciální vojenská operace (tak v ruských médiích nazývají válku na Ukrajině - pozn. red.), svět se změnil. Všichni se musíme probrat a uvědomit si realitu, v níž žijeme a kdo v naší zemi vládne. Jestli jsme to my, nebo nějaké zákony druhé strany," citovala kouče státní zpravodajská agentura TASS

Sankce nerespektuje ani jiný slavný hokejista Vjačeslav Fetisov, jenž nyní sedí ve Státní dumě za Jednotné Rusko, stranu spojenou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

"Věřím, že naše vlastní zájmy by měly stát nad všemi ostatními. Nic jiného k tomu říct nejde," prohlásil Fetisov. Kontinentální ligu si do budoucna představuje jako zcela samostatnou jednotku, nezávislou na IIHF.

Samotný Fedotov kauzu komentuje jen v tom smyslu, že po vynucené roční pauze se chce dostat do dřívější formy.

"V tomto konfliktu s IIHF a NHL je využívaný jako loutka. Ve skutečnosti nemá moc na vybranou. Do ciziny jít nemůže a mimo angažmá v CSKA mu zbývá jen návrat do armády," přidal na sociální síti svůj pohled šéf Asociace evropských klubů Szymon Szemberg.

 

Právě se děje

Další zprávy