Hokej v poušti kvůli manželkám a selfie? KHL míří do Dubaje, expanze budí rozpaky

jzp jzp
21. 10. 2021 7:31
Z Česka nebo Slovenska odkráčela, ale snahu o expanzi do dalších zemí Kontinentální liga nevzdala. Nyní míří do Spojených arabských emirátů, kde velká část populace o ledním hokeji dost možná nikdy neslyšela.
KHL se nebojí nevšedních akcí. V minulostí uspořádala třeba zápas na Rudém náměstí.
KHL se nebojí nevšedních akcí. V minulostí uspořádala třeba zápas na Rudém náměstí. | Foto: ČTK

Emiráty mají skoro stejně obyvatel jako Česko, ale jen pár stovek registrovaných hokejistů. Proto v žebříčku IIHF trčí na 47. místě za Jihoafrickou republikou.

Přesto budou v prosinci hostit ostrý zápas KHL, druhé nejlepší hokejové ligy světa. Do Dubaje přijedou Kazaň a mistrovský Omsk. V pouštním městě sice není adekvátní zimní stadion, ale to se vyřeší. Týden před událostí vznikne ledová plocha v multifunkční aréně pro 17 tisíc diváků. 

"Jsem si jistý, že uspějeme a uskutečníme akci, na kterou bude moct být pyšná nejen liga, ale celá země," prohlásil šéf Omsku Alexandr Krylov.

"Emiráty jsou slibným trhem pro rozvoj hokeje," dodal prezident ruské ligy Alexej Morozov. Prosincový souboj Omsku a Kazaně má být jen začátkem spolupráce, předzvěstí větší bomby, jako by byl první arabský klub startující v KHL. 

Ruská soutěž zatím v rozšiřování není příliš úspěšná. V jednu chvíli sdružovala 29 klubů, ale momentálně jich má jen 24, tedy stejně jako na začátku. Krachly pokusy na Slovensku, Ukrajině, v Chorvatsku a Česku.

Aktuálně visí otazník nad čínským Kunlunem, který lize podle kritiků nic nepřináší. Další kluby jsou v Bělorusku, Lotyšsku, Kazachstánu, Finsku a samozřejmě v Rusku. Přibudou do společenství Spojené arabské emiráty?

Skepsi vyvolává už "ukázkové" klání v Dubaji, které je součástí projektu KHL World Games. Liga už se takto představila v Rakousku, Švýcarsku či Estonsku. Ne vždycky ale zanechala dobrý dojem. Třeba arény v Curychu a Davosu nebyly zrovna nabité k prasknutí.

"KHL nakonec nové trhy nedobyla a jen vyhodila peníze za pronájmy stadionů a logistiku," shrnul situaci ruský deník Sport-Express. "Estonci, stejně jako Švýcaři nebo Rakušané, nemají zájem o sledování ruského hokeje v televizi."

V případě Dubaje se skeptici bojí možného amatérismu pořadatelů, kteří nemají s hokejem zkušenosti. Čínský Kunlun by mohl vyprávět. Také vyvstává otázka, jestli velkolepý výjezd pořádat zrovna v době, kdy světu hrozí další vlna covidu-19.

"A kdo vlastně stojí o hokej v Dubaji?" ptá se Sport-Express, přičemž poukazuje na to, že pouštní město je tvořeno hlavně cizinci, kteří přijíždějí a odjíždějí.

"Koho tedy může hokej na takovém místě potenciálně zajímat? Ruské hvězdy, které tam budou moct hrát hokej a udělat si selfie? Manželky hráčů, které si zaletí na nákupy? Otázek je zatím víc než odpovědí," doplňuje deník.

Část hokejistů by si v Dubaji zahrála ráda. V rok a čtvrt staré anketě tuto možnost zvolilo skoro sedm procent hráčů Kontinentální ligy. Více hlasů (lehce přes sedm procent) dostal pouze Londýn. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy