Kanada přestřílela USA a čekají ji Švýcaři

ČTK, SportPlus
7. 5. 2007 20:50
Moskva - Kanadští hokejisté jsou zatím na MS suverénní. V zámořském derby porazili USA 6:3 a jakožto vítěz osmifinálové skupiny F se ve čtvrtfinále střetnou se Švýcarskem .
Američan Matt Green (v bílém) padá po kontaktu s Jamalem Mayersem z Kanady.
Američan Matt Green (v bílém) padá po kontaktu s Jamalem Mayersem z Kanady. | Foto: Reuters

Američané narazí na Finy.

Ráz prestižního utkání dvou zámořských rivalů, které rozhodovalo o vítězi skupiny F, výrazně určily dvě okolnosti: trenér USA Sullivan experimentoval se sestavou a Kanaďané skórovali už po osmi sekundách hry.

Od modré čáry vypálil při první akci McClement a Grahame nestihl zareagovat. Když za dvě minuty zvýšil v přesilovce Cammaleri, vypadalo to, že Američané rezignovali.

Hrálo se takřka výhradně před brankou Spojených států, přičemž definitivně rozhodli o vítězi utkání dvěma slepenými góly během půlminuty Lombardi a opět Cammaleri. Stastny sice v polovině zapasu ještě snížil, ale čtyřbrankový náskok vrátil Kanadě opět Lombardi, který stihl do konce utkání završit ještě hattrick.

Výsledek - osmifinálová skupina F:
Kanada - USA 6:3 (4:0, 1:2, 1:1)
Branky a nahrávky:
1. McClement (Commodore, Mayers), 3. Cammaleri (E. Staal, Phaneuf), 13. Lombardi (Nash), 14. Cammaleri (E. Staal, Hamhuis), 36. Lombardi (Doan), 52. Lombardi (Doan) - 30. P. Stastny (E. Johnson, Backes), 38. Stempniak (E. Johnson), 54. P. Stastny (Stempniak, Green). Rozhodčí: Minář (ČR) - Orkirko (Rus.), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 5500.
Kanada: Ward - Brewer, Commodore, Weber, Hamhuis, Murphy, Jackman, Phaneuf, Schultz - Williams, Toews, Armstrong - Doan, Lombardi, Nash - Mayers, McClement, Chimera - J. Staal, E. Staal, Cammalleri. Trenér: Andy Murray.
USA: Grahame (41. Bacashihua) - J. Johnson, Pothier, Greene, E. Johnson, R. Suter, Hutchinson, Alberts, Ballard - Kessel, P. Stastny, Bochenski - Clark, Stempniak, Davis - Backes, Petersen, Cole - Arnason, Hall, LaRose. Trenér: Mike Sullivan.

Němci v přestřelce porazili Bělorusko

Hokejisté Německa porazili ve svém posledním utkání na MS v osmifinálové skupině F Bělorusko divokým skóre 6:5.

Reprezentant Německa Alexander Barta se snaží překonat běloruského gólmana Alexandra Mezina. | Foto: Reuters

Postup do čtvrtfinále na úkor českého týmu jim tak nakonec unikl o pouhý bod, který český tým vybojoval v nedělním souboji
s Kanadou. Závěrečné utkání skupiny, jež bude zároveň soubojem o první místo, spolu večer obstarají v zámořském derby Kanada a USA.

Již od samotného úvodu utkání, do něhož oba týmy nastoupily pouze z povinnosti, se odehrával ofenzivní festival, v němž útoky převyšovaly obranné bloky obou týmů. Bělorusko sice vedlo zásluhou Meleškova gólu po 67 vteřinách od úvodního vhazování, ale pak si vzali na dlouhý čas slovo Němci a otočili skóre až na 3:1. Šance Bělorusů na první bodový zisk v osmifinále stihl ještě do první přestávky oživit Kulakov.

Krátce po pauze se však Němci dostali k dvojnásobné výhodě své velké zbraně v tomto utkání, kterou byly přesilové hry, a Felski jim vrátil dvoubrankové vedení.

Zbytek přesilovky však již tak zářný nebyl a po 66 vteřinách od čtvrtého německého gólu opět snížil Dudik. Protože do konce druhé části vyrovnal Kolcov, byl výsledek utkání opět zcela otevřený.

V poslední třetině se ale o slovo přihlásil německý útočník Wolf, který svému týmu ve 46. minutě nejprve znovu vrátil vedení a po dalším vyrovnání Kostjučenoka strhl za pouhou minutu definitivně výhru na stranu Německa. Bělorusům již k vyrovnání nepomohla ani závěrečná hra bez brankáře.

Bělorusko - Německo 5:6 (2:3, 2:1, 1:2)
2. Meleško (Kostjučenok, Kolcov), 19. Kulakov (Meleško, Kolcov), 27. Dudik, 34. Kolcov (Meleško, Leontěv), 53. Kostjučenok (Dudik) - 6. Hackert (Gogulla), 13. Barta (Felski, Tripp), 18. Dietrich (Kreutzer, Hackert), 26. Felski (Ančička), 46. Wolf (Gogulla, Hackert), 54. Wolf (Gogulla). Rozhodčí: Hansen (Nor.) - Gorděnko (Rus.), Pouzar (ČR).
Vyloučení: 12:11, navíc Denisov - Hördler oba 10 min. Využití: 1:4. V oslabení: 1:0. Diváci: 2000.
Bělorusko: Mezin - Denisov, Makrickij, Leontěv, Kostjučenok, Žurik, Rjadinskij, Glebov - Demagin, Kurilin, Dudik - Kulakov, Kolcov, Meleško - Ugarov, Zadělenov, Antoněnko - Kukuškin, Volkov, Strachov - Glebov. Trenér:
Curt Fraser.
Německo: Pätzold - Sulzer, Petermann, Breitbach, Ančička, Draxinger, Dietrich, Osterloh, Hördler - Tripp, Barta, Felski - Wolf, Hackert, Gogulla - Kreutzer, Ullmann, Busch - Rankel, Fical, Polaczek. Trenér: Uwe Krupp.