Česko se ve čtvrtfinále utká s Ruskem

ČTK, SportPlus
7. 5. 2007 20:43
Moskva - Čeští hokejisté se ve čtvrtfinále MS střetnou s Ruskem , které porazilo v závěrečném zápase osmifinálové skupiny Švédsko 4:2.

Domácí Rusko se muselo obejít bez distancovaného Ovečkina, který po faulu na švýcarského útočníka Wirze obdržel kromě vyloučení do konce zápasu ještě trest na jedno utkání.

Seveřané začali lépe, když po neproměněné šanci Davidssona ze třetí minuty využil o chvilku později přesilovku šikovnou tečí před brankovištěm Thörnberg.

Rusy inkasovaný gól nabudil a vytvořili si velký tlak, z něhož sice po chvíli skóroval Kovalčuk, ale s faulem na gólmana Ersberga, tudíž jeho gól nemohl být uznán.

Čárový rozhodčí se snaží rozthnout bitku v zápase Švédska (ve žlutém) s Ruskem.
Čárový rozhodčí se snaží rozthnout bitku v zápase Švédska (ve žlutém) s Ruskem. | Foto: Reuters

Následně nastřelil Grebeškov tyč a zdálo se být jen otázkou času, kdy domácí tým vyrovná. V 18. minutě byl stejný hráč faulován a Rusové se konečně dočkali, když nařízené trestné střílení proměnil parádním blafákem Morozov.

Ve druhé třetině se hrál opět velmi vyrovnaný hokej a Rusko šlo do vedení zásluhou úspěšné Grebeškovovy dorážky. Švédsko však nesložilo zbraně a chvilku před druhou přestávkou našel Backström zpoza branky Steena, jenž byl sice faulován, ale přesto dokázal v pádu usměrnit puk mezi Jeremenkovy betony.

Do závěrečné třetiny tak šly oba týmy s vyrovnanými šancemi, ale jen do 50. minuty, kdy napřáhl mezi kruhy nehlídaný Malkin a domácí znovu vedli. Jejich vítězství pak potvrdil druhou brankou v utkání kanonýr Morozov.

Výsledek - osmifinálová skupina E:
Švédsko - Rusko 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 9. Thörnberg (J. Jönsson, Martensson), 39. Steen (Bäckström, Martensson) - 18. Morozov z tr. střílení, 24. Grebeškov (Malkin, Charitonov), 50. Malkin (Markov, Frolov), 57. Morozov (Zinovjev). Rozhodčí: Pellerin - Losier (oba Kan.), Mášik (SR). Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 14.000.
Švédsko: Ersberg - Akerman, Tärnström, Hallberg, Enström, Johansson, Sandström, Stralman - Kahnberg, Wallin, Emvall - Hörnqvist, Davidsson, Bremberg - Martensson, J. Jönsson, Thörnberg - Steen, Bäckström, Mansson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Rusko: Jeremenko - Nikulin, Proškin, Markov, Gončar, Aťušov, Grebeškov, Jemelin, Kondratěv - Zaripov, Zinovjev, Morozov - Kovalčuk, Malkin, Frolov - Charitonov, Sčastlivyj, Radulov - Něprjajev, Kuljomin. Trenér: Vjačeslav Bykov.

Dánové se loučili výhrou

Vítězstvím 5:2 nad Itálií se v souboji dvou nepostupujících týmů z osmifinálové skupiny F rozloučili s MS hokejisté Dánska.

Hokejisté Dánska se radují po výhře nad Itálií.
Hokejisté Dánska se radují po výhře nad Itálií. | Foto: Reuters

Všechny tři třetiny se od sebe svým průběhem výrazně lišily. V té první byli aktivnější Dánové, díky vysoké produktivitě se již po sedmi minutách dostali zásluhou přesných tref Tranholma, Regina a Jense Nielsena do tříbrankového vedení, s nímž také dohráli úvodní dvacetiminutovku a dokonce vyhnali z italské branky gólmana Carpana.

Ve druhé třetině ale i přes skutečnost, že v sázce nebylo nic víc kromě cti a lepšího konečného umístění, Italové nasadili ke strhující stíhací jízdě, přestříleli Dány 13:4 a dokázali snížit na rozdíl jednoho gólu.

Vyrovnaná třetí část hry se ale opětovně vydařila lépe Dánům, kteří ze sedmi střel dvakrát pokořili náhradního brankáře Hella a po výhře 5:2 přeskočili s konečnou platností svého dnešního soupeře v tabulce skupiny.

Itálie - Dánsko 2:5 (0:3, 2:0, 0:2)
Branky a nahrávky:
31. De Bettin (Cirone, Borgatello), 36. R. Ramoser (Margoni, Hell) - 4. Tranholm (K. Staal, D. Nielsen), 5. Regin (F. Nielsen), 7. J. Nielsen (Pander, Christensen), 50. Olsen (Dresler, Andreasen), 56. Christensen (J. Nielsen, Kjaergaard). Rozhodčí: Jonák (SR) - Eglitis (Lot.), Kicha (Ukr.). Vyloučení: 4:2, navíc Green (Dánsko) do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 6000.
Itálie: Carpano (7. Hell) - Helfer, Borgatello, Trevisani, Lorenzi, Strazzabosco, F. Ramoser, Signoretti - De Bettin, Scandella, Cirone - Pittis, Parco, Chitarroni - Margoni, Ansoldi, R. Ramoser - Rigoni, De Toni, Faggioni - Bustreo. Trenér: Michel Goulet.
Dánsko: Hirsch - Damgaard, Boedker, D. Nielsen, Pander, Lassen, A. Andreasen, Moeller - Tranholm, Green, K. Staal - Starkov, F. Nielsen, Regin - J. Nielsen, Christensen, Kjaergaard - Sundberg, Smidt, Olsen - Dresler. Trenér: Mike Sirant.