Hokejisté proti Kanadě vydřeli účast v play off

SportPlus
6. 5. 2007 20:52
Čeští hokejisté si zajistili účast ve čtvrtfinále MS

Moskva - Katastrofa byla odvrácena, čeští hokejisté mají jistou účast ve čtvrtfinále hokejového MS v Rusku. Rozhodl o tom jejich závěrečný zápas v osmifinálové skupině F s Kanadou.

Sice v prodloužení prohráli 3:4, ale vybojovali klíčový postupový bod. V tabulce skupiny Česku patří konečné čtvrté místo.

Pavel Richter: Dva nejkrušnější dny českého hokeje
Sledujte blog bývalého reprezentanta, mistra světa z roku 1985, Pavla Richtera.

Po porážce od Německa a Slovenska se čeští hokejisté dostali na světovém šampionátu v Moskvě do hodně složité situace - reálně jim hrozilo, že se nemusí probojovat do čtvrtfinále. Nyní vědí, že je čeká první tým skupiny E - tím bude Rusko, nebo Švédsko.

Češi se v pozměněné sestavě pustili do zápasu o všechno nebojácně a navázali na zlepšený výkon ze třetí třetiny proti Slovensku. Čeští hokejisté se snažili hrát přímočaře a často se pokoušeli o střelbu - hned po deseti vteřinách vyzkoušel Rolosona v kanadské brance Olesz.

Ale hrozili i Kanaďané, Nash a Staal se krátce po sobě dostali od mantinelu až před Čechmánka, ale český gólman byl pozorný. Po třech minutách si mohli Češi zahrát přesilovou hru, když ujíždějícího Hlinku zahákoval Murphy.

Častá střelba přinesla vedení

Střelu Židlického kryl Roloson, stejně jako chytrou přihrávku Výborného, který hledal na druhé straně brankoviště Plekance. Po závaru před brankou se neprosadil ani Olesz a málem udeřilo na druhé straně. Proti Lombardiho ráně se vytáhl Čechmánek.

Češi se i nadále snažili hrát hodně aktivně, ale Balaštík v těžké pozici netrefil branku, Rolosona neprostřelil ani Hamr. Kanaďané hrozili rychlým přechodem do útoku, v úniku dva na jednoho otřel střelu o pravou tyč Čechmánkovy branky Chimera.

Kanaďan Cory Murphy (v červeném) fauluje Jaroslava Hlinku.
Kanaďan Cory Murphy (v červeném) fauluje Jaroslava Hlinku. | Foto: Reuters

Čeští hokejisté daleko častěji než ve dvou předchozích zápasech stříleli a díky dobré práci před kanadskou brankou se dostávali i k dorážkám. Ve 13. minutě hráli Češi půl minuty přesilovku pět na tři, ale krátkou výhodu nevyužili. V následné hře pět na čtyři už ale byli úspěšní.

Na modré se dostal ke střele Židlický a s lehkou tečí Webera dokázal dostat kotouč do sítě. Vedoucí gól vybídl Čechy k ještě větší aktivitě, ale Marek ani Olesz náskok nezvýšili.

Na začátku druhé třetiny pak přišel pro české hokejisty šok v podobě gólu McClementa. Kanaďané měli puk za Čechmánkovou brankou, když se z hlediště ozvalo písknutí, a Češi úplně přestali hrát. Kanaďané sice také znejistěli, ale rychle se vzpamatovali a McClement si najel sám před Čechmánka, kterému krátkým švihem nedal šanci.

Z hloupého gólu se Češi vzpamatovali

Nešťastný gól Čechy sice zaskočil, ale rychle se vrátili do hry. Plekanec v dobré pozici ještě hledal Výborného, který ale odkrytou branku netrefil, v krátké přesilovce pět na tři pálil jen do tyče Marek. Do šancí se dostávali i Kanaďané, proti Nashově střele musel vytáhnout skvělý zákrok Roman Čechmánek.

Ve 33. minutě se čeští hokejisté dostali znovu do vedení. Závaru před kanadskou brankou využil Výborný, který vydoloval puk, objel branku a naservíroval Plekancovi, který nedal přesunujícímu se Rolosonovi šanci. Dobrou práci na brankovišti odvedl i Olesz.

Těsně před koncem druhé části se Češi radovali potřetí, ale ukázalo se, že zbytečně. Olesz se ocitl sám za kanadskou brankou a zkusil zasunout podél Rolosona. Český útočník si byl jistý, že puk skončil za brankovou čarou, ale žádný televizní záběr to nepotvrdil.

Třetí třetinu začal český tým přesilovkou, ale do žádné větší šance se Češi nedostali, a na druhé straně udeřili Kanaďané. Najetý Eric Staal dostal skvělou přihrávku před Čechmánka, dokázal si stáhnout puk a blafákem překonal českého gólmana - 2:2.

Po inkasovaném gólu se čeští hokejisté nemohli dlouho vymanit z kanadského tlaku, dvě Nashovy střely skvěle zlikvidoval Čechmánek. Čechům pomohla až přesilovka po vyloučení Webera, ve které se usadili před kanadskou brankou a nakonec znovu strhli vedení na svoji stranu.

Po Sýkorově bombě od modré dorážel Olesz, Roloson stále neměl puk pod kontrolou a Olesz ho dokázal dotlačit do branky.

Českým hráčům docházeli ve třetí třetině rychle síly a kanadský tlak se pomalu stupňoval. Doanovo objetí branky 10 minut před koncem ještě obrana stačila odvrátit, ale stejný hráč se po buly ocitl sám mezi kruhy a bleskovou střelou prostřelil Čechmánka mezi betony.

Kanaďané se i po vyrovnání tlačili do útoku a jejich skvělému pohybu Češi absolutně nestačili a za vyrovnaný stav vděčili Čechmánkovi. Kanadskou převahu ještě zvýraznilo Kleslovo vyloučení dvě minuty před koncem. Vyčerpaní Češi se zuby nehty bránili početní převaze a nakonec vytoužený postupový bod ubránili až do závěrečné sirény.

Výsledek - osmifinálová skupina F:
Česká republika - Kanada 3:4 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 0:1)
Branky a nahrávky:
14. Židlický (Výborný, J. Hlinka), 33. Plekanec (Výborný), 47. Olesz - 23. McClement, 44. E. Staal (Cammalleri, Phaneuf), 51. Doan (Lombardi), 61. E.Staal (Murphy). Rozhodčí: Bulanov (Rus.) - Fonselius (Fin.), Gemeinhardt (Něm.). Vyloučení: 5:9. Využití: 3:0. Diváci: 6500.
Česko: Čechmánek (61. Pinc) - Židlický, Čáslava, Z. Michálek, Klesla, Hamr, Barinka - Výborný, Plekanec, Olesz - Irgl, Čajánek, Hubáček - Bednář, Marek, Tenkrát - Balaštík, J. Hlinka, Rolinek - P. Sýkora. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
Kanada: Roloson - Brewer, Commodore, Weber, Hamhuis, Phaneuf, Schultz Murphy, Jackman - Mayers, McClement, Chimera - Williams, E. Staal, Cammalleri - Doan, Lombardi, Nash - Armstrong, J. Staal, Toews. Trenér: Andy Murray.