Jak bude vypadat hokejová Liga mistrů?

ČTK, SportPlus
13. 7. 2007 20:00
Obdoba milionářské fotbalové soutěže má začít za rok
Hokejová Liga mistrů se blíží, příští evropský šampion ale vzejde ještě z turnaje Super Six. Jak se povede pražské Spartě?
Hokejová Liga mistrů se blíží, příští evropský šampion ale vzejde ještě z turnaje Super Six. Jak se povede pražské Spartě? | Foto: Ondřej Besperát

Curych - Mezinárodní hokejová federace IIHF představila podrobný model hokejové Ligy mistrů, která by se měla rozběhnout od sezony 2008/2009.

Kontrakt s evropskými soutěžemi, jejichž účastníci budou Ligu mistrů hrát, ještě IIHF připravuje a měl by být podepsán letos v listopadu. 

"Studie, kterou jsme si nechali vypracovat, byla dokončena v červnu a její výsledky jsou pro vznik nové nadnárodní soutěže příznivé. Zájem je nejen ze strany fanoušků, ale i sponzorů a televizních společností. Naším dalším krokem je podpis tříleté smlouvy s evropskými federacemi a jejich ligovými soutěžemi," prohlásil prezident IIHF René Fasel. 

V sezoně 2008/09 se v soutěži odehraje celkem 60 zápasů. Start je naplánován na 5. až 7. září příštího roku, kdy se v prvním kvalifikačním kole utkají mistři evropských zemí umístěných na žebříčku od sedmého do čtyřiadvacátého místa. Těchto osmnáct týmů bude rozděleno do šesti skupin. 

Šest vítězů těchto skupin postoupí do druhého kvalifikačního kola. Tam se připojí kluby ze zemí, které jsou na žebříčku IIHF na prvním až šestém místě - nikoliv však mistři, ale nejlepší týmy v dlouhodobé části soutěže, které se nestanou v play off šampiony. Jejich duely se odehrají systémem doma a venku 10. a 17. září. 

Vítězové se kvalifikují do základních skupin a společně s mistry z nejlepší evropské šestky vytvoří čtyři skupiny po třech klubech.

Hracími termíny jsou 1., 8. a 22. říjen, 12. a 19. listopad a 3. prosinec. Vítězové skupin postoupí do semifinále (10. prosince a 7. ledna 2009). Finálové duely jsou pak naplánovány na 21. a 28. ledna. 

Mezi kluby bude rozdána v ročníku částka 16,9 milionu švýcarských franků, celkový vítěz má získat milion. Vítěz Ligy mistrů by se měl v září utkávat s držitelem Stanleyova poháru o Victoria Cup.

Smlouva mezi IIHF a NHL definitivně platí

Nový čtyřletý kontrakt mezi Mezinárodní hokejovou federací IIHF a NHL, která upravuje podmínky odchodu hráčů do zámořské soutěže, zástupci obou stran ve čtvrtek v Curychu definitivně ratifikovali.

Smlouva, jejíž podmínky byly doladěny už během květnového mistrovství světa v Rusku, stejně jako v minulých dvou letech nezahrnuje Rusko, které se odmítlo připojit. 

Další evropské hokejové velmoci Česká republika, Finsko, Německo, Slovensko, Švédsko i Švýcarsko se rozhodly přistoupit na podmínky kontraktu, který má platnost do roku 2011.

NHL vyplatí ročně devět milionů dolarů pro hranici 45 odcházejících hráčů. Pokud bude tento limit překročen, bude za každého dalšího vyplaceno dalších 200 tisíc dolarů. 

Kluby NHL musí podepsat smlouvu s hráčem s platným kontraktem v evropských týmech do 15. června a pro nedraftované hráče, kteří v NHL ještě nepůsobili, je uzávěrka už 1. června.

Jiné jsou podmínky pro hokejisty draftované v daném roce, kteří mohou uzavřít kontrakt v prestižní zámořské soutěži do 15. července, či při uhrazení 100 tisíc dolarů z pokladny klubu až do 15. srpna. 

Navíc musí kluby NHL zaplatit za hokejisty, kteří v první sezoně po podpisu kontraktu nejsou na soupisce v třiceti a více duelech včetně play off. Jde o částku mezi 50 až 100 tisíci dolarů v závislosti na pozici na draftu.

Tyto peníze jdou do fondu IIHF, který bude klubům nahrazovat ztráty za odchody hráčů do severoamerických juniorských soutěží, které kontrakt mezi IIHF a NHL nezahrnuje. 

Smlouva obsahuje povolení účasti hokejistů z NHL na světových šampionátech a olympijských hrách v roce 2010 ve Vancouveru. 

V uplynulém ročníku NHL působilo 259 hráčů z Evropy, tedy 27,4 procenta z celkového počtu hokejistů v lize.

 

Právě se děje

Další zprávy