Jágr s Letci slaví postup, Boston zachránil i Krejčí

23. 4. 2012 6:58
Philadelphia - Pittsburgh 5:1, Voráček dvakrát asistoval.
Philadelphia - Pittsburgh, 6. zápas (Radost po gólu Scotta Hartnella)
Philadelphia - Pittsburgh, 6. zápas (Radost po gólu Scotta Hartnella) | Foto: Reuters

Praha - Třetí mečbol na postup do 2. kola play off NHL již využili. Hokejisté Philadelphie vyhráli šesté utkání série s Pittsburghem 5:1 a v celé sérii triumfovali 4:2 na zápasy.

Jágr a spol. tak mohou dále žít svůj sen o zisku Stanley Cupu a během oslav postupu mohou po očku sledovat zbylé tři série Východu, ze kterých vzejde jejich další soupeř.

Dalším postupujícím jsou Los Angeles Kings, kteří výhrou 2:1 v prodloužení dokonali překvapivé vyřazení loňského finalisty a nejlepšího týmu základní části Vancouveru.

Až sedmé utkání rozhodne o postupujícím v sérii Washingtonu s Bostonem. Bruins v šestém duelu vyhráli i díky gólu a asistenci Davida Krejčího 4:3 v prodloužení a vyrovnali poměr vítězných zápasů na 3:3.

Zápas Philadelphia - Pittsburgh jsme sledovali ŽIVĚ
Nezničitelný Jágr chce víc hrát. Cítím se výborně, říká

Na úvodní buly se největší hvězdy současného světového hokeje Claude Giroux a Sidney Crosby postavili proti sobě. Vyhrál jej ten mladší - vůdce domácích Flyers. Po šesti sekundách u mantinelu "sundal" Crosbyho čistým bodyčekem.

A po dalších 26 vteřinách otevřel nabuzený "Malý Lemieux" skóre utkání, když pro něj vybojoval kotouč ve středním pásmu muž, který mu tuto přezdívku dal - Jaromír Jágr.

Možná přehnané tvrzení, ale první střídání elitních formací podle všeho určilo ráz celého zápasu. Hosté v první třetině tvořili, jenže obětavě hrající "Letci" je do šancí nepouštěli. A když už na Bryzgalova přece jen něco prošlo, ruský brankář předvedl jistý zákrok.

Ve čtrnácté minutě tak opět udeřilo na druhé straně. V přesilovce vypálil z levého kruhu Giroux, Fleury předvedl skvělý zákrok, jenže stejně jako zbylých 8 hráčů v poli si myslel, že má kotouč pod svou vyrážečkou na pravém betonu. Tím jediným, kdo věděl, že tomu tak není (kromě hlavního sudího), byl Hartnell a domácí po jeho dorážce vedli již 2:0.

Zbytek úvodní třetiny ovládli domácí, kteří nastřelili dvakrát břevno a dalšího gólu se tak dočkali až ve 26. minutě. Přesně v čase 25:25 projel celé kluziště obránce Gustafsson, pro kterého to byl první zápas play off kariéry, a kotouč po jeho střele zápěstím skončil opět za Fleuryho zády - 3:0.

Hosté byli na kolenou. Z nich se ještě jednou pokusili zvednout. Nejlepší hráč "Pens" v zápase Jevgenij Malkin si vymodlil na svou osobu faul Timonena a přesilovku poté ve 29. minutě bleskově využil - 3:1. Jenže stejně rychlá byla i reakce domácích.

Další aktuality ze sportu:

• Sparta padla v Boleslavi. Na titul ztrácí už čtyři body
  • Hruškův hattrick přiblížil Chomutov extralize
  • VIDEO Citizens využili zaváhání United, ztrácí tři body
  • Voráček s Carlem dovezli povedenou kombinací kotouč až před Fleuryho a dílo zkázy pro Pittsburgh dokonal pohotovou dorážkou Briere. Kotouč se sice objevil za brankovou čarou jen na zlomek vteřiny, ale i to k uznání gólu stačí - 4:1.

Do posledního dějiství zápasu už vstoupili domácí soustředění na pečlivou obranu a to se jim vyplatilo. Stejně jako narůstal počet zblokovaných střel Malkina a spol. (celkem jich hráči Flyers zastavili 40, Bryzgalov si přitom připsal pouze 31 zákroků), rostla i frustrace a bezzubost hostí.

Ti sice zkusili už tři a půl minuty před koncem power play, znásobenou i vyloučením Gustafssona, kromě nejspíše správně neuznaného gólu Crosby se k dalšímu ohrožení branky soupeře nedostali.

8 sekund před koncem přidal pátý důvod k oslavám bouřícího kotle Wells Fargo Center mladík Schenn. Po Detroitu a Vancouveru tak v play off končí i další velký favorit na zisk Stanley Cup.

To parta kouče Petera Lavioletta může dál snít svůj sen o "svatém grálu". Na svého soupeře si ale ještě musí "Letci" chvíli počkat, zbývající dvě sérii Východu totiž ještě rozhodnuté nejsou.

V play off se zachránili hokejisté Bostonu, když zvítězili na ledě Washingtonu 4:3 v prodloužení. Svou premiérovou brankou v letošním play off k tomu pomohl i David Krejčí, který se prosadil při přesilové hře v závěru první třetiny. Český útočník pak také asistoval u rozhodující branky Tylera Seguina. Na dvou brankách Capitals se podílel obránce Roman Hamrlík.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 6. zápasy:

Philadelphia - Pittsburgh 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)
    Branky: 1. Giroux, 14. Hartnell (Voráček), 26. Gustafsson, 30. Briere (Voráček), 60. Schenn - 29. Malkin. Konečný stav série: 4:2.

Washington - Boston 3:4 v prodl. (1:2, 1:0, 1:1 - 0:1)
    10. Green (Hamrlík), 40. Chimera (Hamrlík), 56. Ovečkin - 6. Peverley, 17. Krejčí, 52. Ference, 64. Seguin (Krejčí). Stav série: 3:3.