Hokejový brankář kapitánem. Vancouver mění dějiny NHL

Jiří Šidliák, sid
1. 10. 2008 17:00
Vedení týmu si za nového lídra vybralo gólmana Luonga
Nový kapitán Vancouveru Roberto Luongo
Nový kapitán Vancouveru Roberto Luongo | Foto: Reuters

Vancouver - Brankář kapitánem. Taková věc se v hokejové NHL neobjevila celých 61 let. Až nyní dojde k průlomu.

Šéfové Vancouveru Canucks se místo Švéda Markuse Näslunda, jenž už působí v New York Rangers, rozhodli jmenovat novým lídrem týmu gólmana Roberta Luonga.

Problém je ale v tom, že současná pravidla zakazují, aby brankář vykonával "klasickou" funkci kapitána. Na dresu nesmí mít přišité tradiční céčko, nemůže ani jezdit diskutovat za rozhodčím.

Čtěte také: Jako v dobách SSSR. Evropský hokej vyzve slavnou NHL

Zavedení těchto omezení před jednašedesáti lety zapříčinil právě poslední strážce svatyně, jenž působil jako kapitán před Luongem.

Montrealský Bill Durnan v případě, kdy si jeho spoluhráči potřebovali oddechnout, své funkce natolik zneužíval a jezdil za rozhodčími, že bylo vedení NHL nuceno změnit pravidla.

"Jsou pouze dvě věci, které Luongo jako náš nový kapitán nemůže dělat. Nesmíme mu na dres přišít céčko a on má zakázáno opouštět své brankoviště. Jinak je všechno v pořádku," citoval server nhl.com trenéra Vancouveru Alaina Vigneaulta.

Bude sedmým v dějinách

Brankář Canucks tak bude mít určeny hned tři zástupce, kteří budou k zápasům vyjíždět s áčkem na hrudi a plnit "oficiality". Budou jimi Willie Mitchell, Mattias Öhlund a Ryan Keller.

"Základním požadavkem na úspěšného kapitána je, aby dobře motivoval své spoluhráče, a to Roberto rozhodně splňuje," doplnil trenéra i generální manažer Mike Gillis.

S myšlenkou udělat lídra týmu zrovna z Luonga přišel v létě právě kouč Vigneault.

Devětadvacetiletý Kanaďan se tak stane sedmým brankářem v dějinách NHL, kterému se dostalo pocty vykonávat ve svém celku funkci kapitána.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Policie na Mělnicku nalezla tělo čtyřměsíčního chlapce, po kterém pátrala

Policie v sobotu nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního chlapce, po kterém od pátečního večera pátrala v Hoříně na Mělnicku. Před 17:00 ukončila pátrání, byla nařízena soudní pitva, která určí příčinu úmrtí. Policie nyní prověřuje výpovědi dvou lidí, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová.

"Na základě získaných informací jsme nalezli tělo kojence, nařídili jsme soudní pitvu ke zjištění příčin úmrtí. V souvislosti s tím prověřujeme výpovědi dvou osob, se kterými nyní provádíme další úkony," řekla Hašlová. Kde tělo policisté našli, mluvčí odmítla sdělit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy