Hokejové legendy založily domácí hráčskou asociaci

Tomáš  Kubánek ČTK Tomáš Kubánek, ČTK
15. 8. 2013 16:56
Pod vedením Marka Černoška rozjíždí svou činnost Česká asociace hokejistů, která má hájit zájmy hráčů a pomáhat jim.
Při jednání s kluby i zdravotních problémech bude hokejistům v Česku pomáhat nově vzniklá hráčská asociace
Při jednání s kluby i zdravotních problémech bude hokejistům v Česku pomáhat nově vzniklá hráčská asociace | Foto: CPA

Praha - Do třetice všeho dobrého? Snad! Takové přání jisté mají čeští hokejisté, jejichž zájmy má hájit již potřetí založená Česká asociace hokejistů (CAIHP).

"Funguje všude v Evropě i na světě, u nás chyběla. Proto jsem se rozhodl s pomocí kolegů a kamarádů dát ji dohromady a rozjíždíme to," řekl předseda CAIHP Marek Černošek, jinak obránce Kladna.

Předchozí pokusy rychle ztroskotaly, tentokrát by to mělo být jiné. "Důležité je, že všichni mají zájem. Byl strašák dvou předešlých pokusů, ale snažil jsem se všem vysvětlit, že to bylo nedůsledností lidí, kteří to dělali," uvedl Černošek.

Prozatím jsou pod asociací sjednoceny hráči z extraligy, brzy by měla přibýt také 1. liga.

Pomůže i se zdravím a osobním životem

Asociace by však hráčům neměla být k dispozici pouze při jednáních s kluby nebo vedením soutěží. Pomáhat bude například také při zdravotních problémech či v různých oblastech osobního života.

Místopředsedkyní je Markéta Haindlová, která působí už v hráčské asociaci fotbalistů i v mezinárodní asociaci hokejových odborů WAIPU. "Ta se snaží stabilizovat sportovní právní prostředí, ať už jde o dopingové kontroly nebo standardní smlouvy mezi kluby a hráči," řekla Haindlová, která také neúspěšně kandidovala na post předsedkyně Fotbalové asociace ČR.

Členy výkonného výboru CAIHP jsou pak Martin Ručinský, Jiří Vykoukal a Josef Voltr, ambasadorem Petr Nedvěd.

Ručinský si asociaci pochvaluje

Ručinský, který si oba neúspěšné pokusy o zavedení hráčské asociace pamatuje, o její fungování strach nemá. "Pustil se do toho Marek Černošek, jehož všichni známe. Je to výborná věc."

Sám si na působení asociace NHLPA pamatuje ze zámoří, kde 16 let působil.

"Tam člověk věděl, že mu pomůže při jakémkoliv problému ať právnickém nebo zdravotním. Něco takového by mělo vzniknout tady. Do dneška zastání hráči neměli, jen svaz a APK diktovali tempo a pravidla. Hráči se musí stát rovnocenným členem. Je to v plenkách, bude se to nějak vyvíjet a snad to bude fungovat," dodal Ručinský.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě miliardy eur (téměř 54 miliard Kč). Firma, která měla na konci loňského roku ve Francii zhruba 48 500 zaměstnanců a po celém světě pak necelých 180 000, by svůj záměr měla oznámit na páteční tiskové konferenci.

Renault se dostal do finančních problémů kvůli koronavirové krizi. Nyní čeká na dokončení plánované státní půjčky ve výši pěti miliard eur.

Společnost rozhodnutí o propouštění oznámila ve čtvrtek večer odborové organizaci. Záměrem je vyhnout se přímému propouštění. Počítá se s dobrovolnými odchody, vnitrofiremními přesuny a s rekvalifikacemi, uvádějí zdroje AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy