Hokejové legendy založily domácí hráčskou asociaci

Tomáš  Kubánek ČTK Tomáš Kubánek, ČTK
15. 8. 2013 16:56
Pod vedením Marka Černoška rozjíždí svou činnost Česká asociace hokejistů, která má hájit zájmy hráčů a pomáhat jim.
Při jednání s kluby i zdravotních problémech bude hokejistům v Česku pomáhat nově vzniklá hráčská asociace
Při jednání s kluby i zdravotních problémech bude hokejistům v Česku pomáhat nově vzniklá hráčská asociace | Foto: CPA

Praha - Do třetice všeho dobrého? Snad! Takové přání jisté mají čeští hokejisté, jejichž zájmy má hájit již potřetí založená Česká asociace hokejistů (CAIHP).

"Funguje všude v Evropě i na světě, u nás chyběla. Proto jsem se rozhodl s pomocí kolegů a kamarádů dát ji dohromady a rozjíždíme to," řekl předseda CAIHP Marek Černošek, jinak obránce Kladna.

Předchozí pokusy rychle ztroskotaly, tentokrát by to mělo být jiné. "Důležité je, že všichni mají zájem. Byl strašák dvou předešlých pokusů, ale snažil jsem se všem vysvětlit, že to bylo nedůsledností lidí, kteří to dělali," uvedl Černošek.

Prozatím jsou pod asociací sjednoceny hráči z extraligy, brzy by měla přibýt také 1. liga.

Pomůže i se zdravím a osobním životem

Asociace by však hráčům neměla být k dispozici pouze při jednáních s kluby nebo vedením soutěží. Pomáhat bude například také při zdravotních problémech či v různých oblastech osobního života.

Místopředsedkyní je Markéta Haindlová, která působí už v hráčské asociaci fotbalistů i v mezinárodní asociaci hokejových odborů WAIPU. "Ta se snaží stabilizovat sportovní právní prostředí, ať už jde o dopingové kontroly nebo standardní smlouvy mezi kluby a hráči," řekla Haindlová, která také neúspěšně kandidovala na post předsedkyně Fotbalové asociace ČR.

Členy výkonného výboru CAIHP jsou pak Martin Ručinský, Jiří Vykoukal a Josef Voltr, ambasadorem Petr Nedvěd.

Ručinský si asociaci pochvaluje

Ručinský, který si oba neúspěšné pokusy o zavedení hráčské asociace pamatuje, o její fungování strach nemá. "Pustil se do toho Marek Černošek, jehož všichni známe. Je to výborná věc."

Sám si na působení asociace NHLPA pamatuje ze zámoří, kde 16 let působil.

"Tam člověk věděl, že mu pomůže při jakémkoliv problému ať právnickém nebo zdravotním. Něco takového by mělo vzniknout tady. Do dneška zastání hráči neměli, jen svaz a APK diktovali tempo a pravidla. Hráči se musí stát rovnocenným členem. Je to v plenkách, bude se to nějak vyvíjet a snad to bude fungovat," dodal Ručinský.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Válečný veterán a poslední žijící český pilot RAF Emil Boček leží v brněnské fakultní nemocnici

Válečný veterán a poslední žijící český stíhací pilot RAF Emil Boček je ve Fakultní nemocnici Brno-Bohunice na interní kardiologické klinice. Šestadevadesátiletý Boček má 28. října dostat od prezidenta Miloše Zemana Řád Bílého lva nejvyšší třídy. Emil Boček sloužil ve Velké Británii u československé 310. stíhací perutě. Na kontě má 26 operačních letů. Řád Bílého lva třetí třídy mu propůjčil už bývalý prezident Václav Klaus v roce 2010, a to za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost. Letos v květnu Bočka prezident povýšil do nejvyšší armádní hodnosti. Generálské hodnosti mu udělil už v letech 2014 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy