reklama
 
 

Hokejová Sparta v problémech? Její majitel dluží 791 milionů na daních

30. 5. 2016 18:06
Společnost ČKD Praha DIZ, která se podílela na stavbě tunelu Blanka a patří miliardáři Petru Speychalovi, dluží na daních 791 milionů korun. Právě na takovou částku vyšetřovatelé specializovaného finančního úřadu, tedy daňové Kobry, vyčíslili sumu, o kterou stát ve spleti firem kolem ČKDPraha DIZ přišel. Dnes to napsaly Lidové noviny (LN).

Praha - Společnost ČKD Praha DIZ, která se podílela na stavbě tunelu Blanka a patří miliardáři Petru Speychalovi, dluží na daních 791 milionů korun. Právě na takovou částku vyšetřovatelé specializovaného finančního úřadu, tedy daňové Kobry, vyčíslili sumu, o kterou stát ve spleti firem kolem ČKDPraha DIZ přišel. Dnes to napsaly Lidové noviny (LN).

"Celková výše neuhrazených splatných daňových dluhů ... činí ke dni vystavení tohoto sdělení 791,463.885 Kč," píše se v takzvaném zástavním příkazu, který mají LN k dispozici. Toto sdělení dostaly například banky, v nichž má ČKD Praha DIZ účty, aby z nich nemizely peníze. Za pomoci zástavního příkazu pak také daňová správa spolu s policií a celníky obstavila nemovitý majetek. To aby nezmizel, než se rozhodne o doplatku doměřené daně.

Daňoví specialisté dospěli během několikaletého vyšetřování k tomu, že skupina až 70 lidí a podobného počtu firem kolem miliardáře Speychala, který mimo jiné vlastní hokejovou Spartu, obcházela v komplikované síti placení daní.

Šéf ČKD: Jen projev arogance státní moci

V zástavním příkazu vyšetřovatelé vyčíslili celkem 46 různých dlužných částek, které měly státu přijít na účet jako platba daní. Pohybují se od 607.000 až k 122 milionům korun a celkem dávají dohromady již zmíněnou částku, dosahující bezmála 800 milionů korun, píše deník.

Na základě zástavního příkazu zasahovala protikorupční policie spolu s celníky a finanční správou v centrále ČKD Praha DIZ v půlce května. Po razii zatím nebyl nikdo obviněn. Vrchní pražská zástupkyně Lenka Bradáčová, která případ dozoruje, ale hned po zásahu uvedla, že "trestní řízení je v prvotní fázi".

Samotná firma podle LN nekomunikuje. Šéf ČKD Praha DIZ Robert Wolf pouze v prohlášení označil zásah za "akt zvůle a projev arogance státní moci". "Celé toto představení proběhlo s cílem zdiskreditovat naši společnost v právě probíhajícím arbitrážním řízení na tunelový komplex Blanka," napsal Wolf.

Firma se u arbitrážního soudu domáhá zaplacení více než 779 milionů korun. Spor mezi městem a firmou se týká technologické části stavby tunelu Blanka. Žalobu firma podala v polovině letošního ledna. Obě strany spolu na konci loňského roku vedly bezvýsledně smírčí řízení.

autoři: Sport, ČTK | 30. 5. 2016 18:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama