Carlson hockey games • 18:00

Česko - Rusko

Česko
1:4
1:1, 0:2, 0:1
Rusko
16. Řepík (Musil)
12. Kaprizov (Ovečkin, Kuzněcov)
28. Kuzněcov (Anisimov)
35. Orlov (Kuzněcov, Ovečkin)
58. Kuzněcov (Kaprizov, Ovečkin)

Vítejte u online reportáže z posledního zápasu Českých hokejových her mezi Českem a Ruskem. Utkání se odehraje v neděli 5. května od 18:00.

Dobrý den. Vítám vás u online reportáže z hokejového utkání české reprezentace, která dnes zakončí Carlson Hockey Games. Soupeřem svěřenců Miloše Říhy dnes bude ruská sborná, jejíž sestava plná hvězd budí velký respekt.

Česká reprezentace dnes bude útočit na vítězství v turnaji. Ze dvou utkání mají Češi jen jedno vítězství, ale díky výhře Švédska nad Finskem stačí Čechům zisk tří bodů. V minitabulce by totiž Češi v porovnání s Finskem i Švédskem zvítězili díky lepšímu skóre ze vzájemných zápasů. 

 

Češi se dnes pokusí navázat na včerejší vítězství 3:0 nad Švédskem, čímž odčinili porážku 2:3 z utkání proti Finsku. V neprospěch českých hokejistů ale hraje fakt, že poslední dvě střetnutí proti ruské reprezentaci skončily porážkami. Na Channel One Cupu Češi prohráli 2:7, v rámci Švédských hokejových her pak 1:3.

Ruská sestava budí opravdu strach, nicméně v posledních třech zápasech Rusové zaznamenali porážku. V rámci Euro Hockey Challenge totiž překvapivě nestačili na Lotyšsko a následně prohráli 4:6 se Švédskem a 1:3 s Finskem. Tým kolem Kučerova, Ovečkina, Malkina či Vasilevského tak zatím nezařadil na potřebný rychlostní stupeň.

 

Velký problém Ruska je zatím v defenzívě, která už inkasovala devět branek. Přitom obránci jako Sergačjov, Kiselevič a Nestěrov či brankářská dvojice Vasilevskij - Georgijev jsou plní zkušeností z NHL. Na druhou stranu ani ofenzíva zatím nezáří. Kučerov vstřelil v Brně zatím jen jeden gól, stejně tak Ovečkin a hvězdný Malkin má dosud jen jednu asistenci.

VZÁJEMNÉ ZÁPASY Z LETOŠNÍ SEZÓNY

 

11. listopadu 2018 - Karjala Cup

Česko - Rusko 5:2

 

15. prosince 2018 - Channel One Cup

Rusko - Česko 7:2

 

10. února 2019 - Švédské hokejové hry

Rusko - Česko 3:1

Česko

SESTAVA ČESKA

 

Jak. Kovář (Bartošák) - Zámorský, Jeřábek, Rutta, Kolář (C), Kundrátek, Krejčík, Sklenička, Musil - T. Zohorna, Simon, Frolík (A) - Jaškin, Chytil, Palát - H. Zohorna, Jan Kovář (A), Zaťovič - Řepík, Hanzl, Kubalík - Fořt

Rusko

SESTAVA RUSKA

 

Vasilevskij (Sorokin) - Nestěrov, Sergačjov, Zajcev, Orlov, Jelesin, Chafizullin, Blažijevskij - Kučerov, Malkin (A), Grigorenko - Kaprizov, Kuzněcov, Ovečkin (A) - Dadonov, Anisimov, Gusev - Plotnikov, Andronov, Kovalčuk (C) - Barabanov

1.

UTKÁNÍ PRÁVĚ ZAČALO.

1.

Hned v úvodu zápasu se ruská defenzíva dopustila chyby a těžil z toho Dominik Simon. Jeho svižné zakončení z mezikruží letělo do náruče Andreje Vasilevského.

1.

Výborná příležitost české reprezentace. Palát dobře kombinoval s Jaškinem a poté sám zakončoval z pravého kruhu. Následně se ještě k dorážce dostal Chytil a Vasilevskij měl plné ruce práce.

2.

Rusové se zatím vůbec nedostávají do pozic, ze kterých by mohli ohrozit Jakuba Kováře. Mezitím se hra znovu přesunula k Vasilevskému.

3.

Dadonov s Gusevem se pokusili vymyslet cosi kloudného. Místo toho šla přihrávka z rohu kluziště až do středního pásma.

4.

Jedovaté nahození Sergačjova prolétlo vedle brány Jakuba Kováře. Následně musel být pozorný Vasilevskij, který do lapačky schoval skákající kotouč.

5.

Znovu práce pro ruského gólmana. Tomu nyní clonil Zaťovič, ale přesto si Vasilevskij poradil s nahozením Jakuba Krejčíka.

5.

Trojice Ovečkin - Kuzněcov - Kaprizov se nedokázala usadit v útočném pásmu. Ofsajd byl ale posléze odpískán také českému týmu.

6.

Několikrát to Češi opět zkusili přímo na ruského gólmana. Posledním pokusem byl ten od Frolíka, ale Vasilevskij byl připraven.

7.

Malkin křížnou přihrávkou hledal rozjetého Kučerova, avšak do kombinace se vložil jeden z českých beků. Kotouč je mezi diváky a přichází komerční přestávka.

8.

Nepřesnosti na obou stranách. Rusové se začínají dostávat trochu více do tempa, nicméně Kovář si nemusel připsat zákrok.

8.

Dvakrát to Kubalík zkoušel nahozením zpoza brankové čáry, ale kotouč se od Vasilevského neodrazil do lepšího prostoru.

8.

Až nyní má Jakub Kovář první zákrok. Nejprve se sice Ovečkin nedostal do zakončení, ale pak už Rusové českého gólmana prověřili po nahození od modré čáry.

9.

Dělovka od modré čáry v podání Zámorského ani pokus Jakuba Jeřábka teď nevedli k překvapení ruského brankáře. Vasilevskij je zatím velmi pozorný.

10.

Druhá obrovská šance Česka. Po ose Krejčík - Kovář šel kotouč na Hynka Zohornu, který byl nedůrazně bráněn na pravém kruhu. Svižnou střelou ale trefil tyčku.

11.

Dvě přečíslení měli k dispozici Rusové. Ani jedno ale nedotáhli k ohrožení Jakuba Kováře.

12.

Zničehonic přichází úvodní branka ruské reprezentace. Alexandr Ovečkin se u mantinelu dokázal protáhnout kolem Jeřábka a oslovil KIRILLA KAPRIZOVA. Mladá hvězda ruského týmu najížděla z druhé vlny, načež si puk stáhla na bekhend a zakončila k pravé tyči. Asistence: Alexandr Ovečkin, Jevgenij Kuzněcov.

13.

Hned z akce po buly ve středovém kruhu se Češi drali do šance. Kotouč nakonec proklouzal kousek vedle brány Andreje Vasilevského.

14.

Nepovedená střela od modré čáry vyústila v nečekanou dorážku Jevgenije Malkina. Ten to ale zády k bráně nezvládl.

15.

To je velká škoda. Simon jel od červené čáry sám na Vasilevského, ale místo zakončení zvolil bekhendovou přihrávku na dojíždějícího Frolíka. Tomu kotouč prošel mezi nohami a nemohl tak vypálit do odkryté brány.

15.

Schované nahození od modré čáry v podání Koláře. Kotouč šel mimo tři tyče, ale je pozitivní, že Češi pokračují v tlaku.

15.

Zajcevova zpackaná rozehrávka. Využil toho Palát, který se rázem natlačil před Vasilevského, ale kotouč mu ujel právě k brankáři ruské reprezentace.

16.

Velmi rychle se ruští hokejisté dostali do útočného pásma. Se slabým nahozením od modré čáry ale nemohli uspět.

16.

Češi naprosto po zásluze vyrovnávají. Výborně to udělal Kubalík, který se dostal před obránce Ruska a poté šel puk na modrou čáru. Musilovo nahození se zjevilo před Vasilevským, načež se MICHAL ŘEPÍK prodral ke gólové dorážce. Asistence: David Musil.

17.

Nepovedená rozehrávka českého celku. Dadonov tak může kroužit kolem brány Jakuba Kováře a vymýšlet cosi kloudného.

18.

V defenzívě si čeští hokejisté poradili a na druhé straně byl v permanenci Vasilevskij. Tři zajímavé pokusy však nevedly k překonání výborně chytajícího gólmana Ruska.

19.

Ofsajd zastavil rodící se ofenzívu ruské reprezentace. Chvíli poté se ale Rusko přesto usadilo před Kovářem a div, že Nestěrov z levého kruhu minul bránu.

20.

Malkin se proháčkoval do výborné pozice, ale místo zakončení volil přihrávku na pravé křídlo. Tam už na něj spoluhráč nenavázal.

20.

KONEC PRVNÍ TŘETINY.

Parádní první třetina zápasu je minulostí a týmy jdou do kabiny za vyrovnaného stavu. Čeští hokejisté předváděli od úvodních vteřin výborný výkon, nicméně dlouho se nemohli prosadit přes Andreje Vasilevského. Navíc se z ojedinělé šance ve 12. minutě trefil Kirill Kaprizov a Rusko rázem vedlo. Češi se ovšem nesložili, opět soupeře začali přehrávat a odměnou bylo vyrovnání Michala Řepíka. Uvidíme, s čím celky přijdou v druhé třetině.

 

Střely na bránu: 11 - 4

21.

DRUHÁ TŘETINA PRÁVĚ ZAČALA.

21.

S prvním zakončením v rámci druhé třetiny přispěchal Kovalčuk. Nadvakrát ale Kováře z pravého kruhu nepřekonal.

22.

Velká aktivita Rusů v úvodu druhé periody. Na Kovalčuka navázal Malkin, ale ten svižnou střelou nezamířil do horního rohu brány.

22.

Zakázané uvolnění české reprezentace. Svěřenci Miloše Říhy zažívají zcela odlišný vstup do třetiny než na začátku zápasu.

23.

Ovečkin kotouč udržel u mantinelu a oslovil poté Sergačjova. Ten puk dvakrát v krátkém časovém úseku posílal na Kováře. Český gólman byl připraven.

24.

Nikita Nestěrov zkusil nahození od modré čáry. Jakub Kovář si bez problémů poradil.

25.

Jan Kolář si odsedí dvě trestné minuty. Rukou totiž u mantinelu trefil tvář Sergačjova. Nakonec je z toho trest na 2+10 minut.

25.

Očekávané zakončení Alexandra Ovečkina z levého kruhu. Dělovka ruské hvězdy letěla do pravého betonu Jakuba Kováře.

26.

Velmi dobře zapracoval Jaškin. Poté, co kotouč letěl přes celé kluziště se český útočník dostal k dorážce a sestava pěti ruských útočníků to v obranném pásmu příliš nezvládala.

26.

Sekáním se provinil Jevgenij Kuzněcov, jenž neudržel nervy v souboji se Zámorským.

27.

Krátká hra ve čtyřech na obou stranách končí. Český celek zahajuje zkrácenou přesilovou hru.

27.

Chytil si výborně najížděl před bránu Andreje Vasilevského, ale bohužel se při přečíslení nedočkal kotouče.

28.

Kubalík vypálil z pravého kruhu a Frolík se na brankovišti prodral ke dvěma dorážkám. Puk ale nedostal přes beton Andreje Vasilevského.

28.

Kubalíkovi odskočil kotouč v útočném pásmu, čehož Rusové okamžitě využili. Přesná přihrávka Anisimova letěla na hokejku rozjetého JEVGENIJE KUZNĚCOVA. Útočník Washingtonu šel sám na Kováře, zamíchal s kotoučem a forhendovou střelou překonal českého gólmana. Asistence: Arťom Anisimov.

29.

Česká defenzíva si opět nepohlídala Kuzněcova, který šel podruhé v utkání sám na Kováře. Tentokrát ruský forvard nepřekonal natažený beton českého brankáře.

30.

Hynek Zohorna z levého křídla šikovně hledal volného Jana Kováře. Kotouč šel od něj poměrně daleko.

31.

Češi jsou teď znovu aktivnější. Tečované nahození od modré čáry putovalo jen do ochranné sítě.

32.

Jaškin se hnal za kotoučem, ale v útočném pásmu si jej dokázal pohlídat Jelesin. Rusové však nájezdy důrazného útočníka Česka nemají jednoduché.

33.

První celá přesilová hra pro českou reprezentaci. Nikita Zajcev si u brankoviště pomohl nedovoleným bráněním vůči Chytilovi.

33.

Blesková dělovka po vyhraném vhazování v útočném pásmu orazítkovala tyč Vasilevského brány.

33.

Další dobrá příležitost Česka. Kovář dostal kotouč před brankoviště, kde byl připravený Simon. Ten ale v dobré pozici minul.

34.

Druhá přesilovková formace se v útočném pásmu si nevypracovala vyloženou šanci. Hra se přesunula do neutrální zóny.

35.

Rusko hraje v plném počtu.

35.

Bohužel Rusové odskakují na rozdíl dvou branek. Parádní kombinaci hráčů Washingtonu zakončoval DMITRIJ ORLOV, který si před bránu najel na přesnou přihrávku Kuzněcova. Zblízka pak obránce Capitals překonal přesunujícího se Kováře. Asistence: Jevgenij Kuzněcov, Alexandr Ovečkin.

36.

Rusové se rychle ujali kotouč po vhazování u Vasilevského. Čeští hokejisté se ale okamžitě vrací do ofenzívy.

38.

Bude se vylučovat na obou stranách. Dmitrij Jaškin byl v těsném souboji se Sergejem Plotnikovem a je z toho dvouminutový trest za hrubost pro oba soky.

39.

Parádní kombinace Malkina s Kučerovem. Druhý zmíněný si najel na pravou stranu, kde měl dostatek prostoru, avšak útočník Tampy trefil jen boční konstrukci.

40.

Znovu práce pro Jakuba Kováře, který se musel ohánět proti zakončení Kirilla Kaprizova.

40.

DRUHÁ TŘETINA PRÁVĚ SKONČILA.

Druhá perioda zápasu je u konce a tentokrát už jdou do kabin spokojenější hokejisté Ruska. Ti v druhé části výrazně přidali, když zaznamenali hned dvanáct střeleckých pokusů a dvě branky. O tu první se postaral Jevgenij Kuzněcov, který ve 28. minutě pláchl obráncům a dostal Rusy opět do vedení. Pak se Kuzněcov převtělil do role asistenta, načež skvěle oslovil Dmitrije Orlova, jenž zblízka Kovářovi nedal šanci. Češi měli několik šancí, v přesilovce trefili podruhé v utkání tyčku, ale na svou dosud jedinou branku nenavázali.

 

Střely na bránu: 17 - 16

41.

TŘETÍ TŘETINA PRÁVĚ ZAČALA.

41.

Ondřej Palát si po nájezdu z pravého křídla připravil dobrou střeleckou pozici z mezikruží. V rozhodujícím momentu byl vyveden z rovnováhy.

42.

Na druhé straně se prezentoval Alexandr Ovečkin, který ještě hledal Chafizullina. Ruský obránce už nezakončil přesně.

43.

Na led už se dostal také Barabanov. Následovalo nahození od modré čáry a Kovář kotouč v pohodě lapil.

44.

Řepíkovi se po velmi pohledné akci zjevila příležitost pro přihrávku na Simona. Střelec zatím jediné branky toho využil, ale Vasilevskij se proti Simonově ráně dokázal přesunout.

46.

Poněkud neurovnané kombinace na obou stranách. Hraje se teď delší dobu bez nějaké zajímavější akce.

47.

Při střele Anisimova byla posunuta brána Jakuba Kováře. Český gólman tak vůbec nemohl zasahovat.

48.

Češi sice hrají v útočném pásmu, ale momentálně se nedostávají do střeleckých pozic. Rusové se teď soustředí především na pozornou obranu.

49.

Dělovka z vrcholi pravého kruhu od Nestěrova teď mohla ohrozit českého gólmana. Jenže to by ruský obránce nesměl zlomit hokejku.

49.

Vasilevskij si věděl rady proti svému spoluhráči z Tampy Bay, Ondřeji Palátovi. Ten jej prověřil svižnou střelou zpoza obránce.

50.

Teď se hraje nahoru dolů. Rusové nejprve rozjeli neúspěšnou ofenzívu, načež Palát z mezikruží trefil jen obránce a zase se spěchalo před Kováře. Ten vytáhl fantastický zákrok proti soupeři, který pálil osamocený z levého kruhu.

52.

Po komerční přestávce se sice Rusko dostalo do útočného pásma, ale žádné zakončení nepřišlo a navíc je odpískáno postavení útočícího hráče v brankovišti.

52.

Grigorenko teď zasáhl Ruttu vysokou holí, avšak žádný sudí to neviděl a Kovář pak musel hasit šanci dotírajícího Malkina.

54.

Zakázané uvolnění Česka. Svěřencům Miloše Říhy se teď nedaří uklidnění kombinace.

54.

Jen těsně vedle vzdálenější tyče teď proletěla jedovatá střela Jevgenije Malkina. Kovář měl štěstí, neboť na tento projektil by rozhodně nedosáhl.

55.

Šikovně to udělal Kaprizov, který se dokázal uvolnit ve středním pásmu a nakonec kotouč zavezl do blízkosti Jakuba Kováře.

56.

Zdá se, že ani jeden z celků už se teď neodhodlá k výraznému náporu. Zámorský hodlal zahrozit, nicméně zastavil jej ofsajd.

57.

Sražené zakončení z vrcholu levého kruhu. Kotouč ale přesto doputoval až do lapačky Jakuba Kováře.

58.

Češi už jsou v šesti hráčích. Jakub Kovář je na střídačce.

58.

Je rozhodnuto. Rutta na modré čáře netrefil kotouč, načež se jej ujal Kirill Kaprizov. Mladý ruský forvard nezakončoval do prázdné brány a posunul kotouč před osamoceného JEVGENIJE KUZNĚCOVA. Ten puk pohodlně dovezl za brankovou čáru. Asistence: Kirill Kaprizov, Alexandr Ovečkin.

59.

Češi to ještě jednou zkouší bez brankáře. Frolík se dostal do nadějné pozice, ale svižnou střelou minul.

59.

Po dobré kombinaci českého týmu v útočném pásmu si Nestěrov pomohl zakázaným uvolněním.

60.

Dvakrát střílel Rutta. Dvakrát od modré čáry minul.

60.

Před Simonem se zjevila odkrytá brána, český útočník rychle zakončoval, avšak forvard pittsburských Tučňáků trefil jen tyč. Potřetí Rusům pomohla branková konstrukce.

60.

Ještě jedno vyloučení. Sergej Plotnikov je potrestán za hákování.

60.

KONEC UTKÁNÍ.

Dnešní utkání je u konce a vítězství nakonec slaví Rusko. Lepší vstup do zápasu sice měli Češi, kteří tlačili, ale paradoxně to byli právě domácí, kteří inkasovali jako první. Ve 12. minutě se prosadil Kirill Kaprizov, který poslal do vedení ruskou reprezentaci. Vzápětí se ovšem trefil Michal Řepík, který díky důrazu na brankovišti srovnal. Bohužel však Čechům nevyšla druhá třetina, která přinesla branky Jevgenije KuzněcovaDmitrije Orlova. Ve třetí periodě už se hrál hodně vyrovnaný hokej bez výraznějších šancí. Jediná branka přišla až do prázdné brány Česka, neboť se opět prosadil Jevgenij Kuzněcov.

 

Střely na bránu: 24 - 23

Pro tento zápas se s vámi loučím, nicméně rozhodně to pro dnešek není vše. Zhruba kolem 21:00 by se totiž měla konat nominační tisková konference pro mistrovství světa a my vám její průběh samozřejmě přiblížíme v online přenosu. Do té doby na shledanou.

Právě se děje

před 5 hodinami

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy