Slováky má vzkřísit tvrdá ruka. Nejsem demokrat, říká kanadský kouč a hokejový všudybyl

Daniel Poláček Daniel Poláček
23. 8. 2017 6:00
Češi jako první prověří Kanaďana Craiga Ramsayho, nového kouče Slováků, který má zastavit jejich pád. Své svěřence však zatím nezná. Ani neví, co od prvního zápasu čekat. O evropském hokeji nemá podrobný přehled. Všichni, kteří ho podporují, však věří, že nedopadne jako krajan Glen Hanlon, jenž Slovensko marně křísil v minulosti.
Slováci vzhlíží k novému trenérovi s velkými nadějemi.
Slováci vzhlíží k novému trenérovi s velkými nadějemi. | Foto: ČTK

Praha - Jméno nového šéfa slovenské střídačky slavnostně oznámil před dvěma týdny generální manažer národního mužstva Miroslav Šatan. Ramsay bude mít do léta 2019 na starosti také mentorování trenérů mládežnických reprezentací. Získá tedy velký vliv.

"Je to velmi dobrý a férový chlap. Ohromný profesionál. Může přinést oživení a nový impulz," řekl deníku SME útočník Tomáš Kopecký, jenž kanadského kouče zná ze zámoří. Akvizici 66letého odborníka vítají i další osobnosti.

Ramsay budí respekt pozoruhodnou kariérou. V Buffalu získal coby forvard status klubové legendy a nezdolného muže. Dokázal odehrát 776 duelů za sebou, což je dodnes jeden z "nejželeznějších" výkonů v historii NHL.

Když v 80. letech nadobro odložil výstroj, na střídačce Buffala zůstal jako asistent trenéra. Od té doby vystřídal mnoho funkcí. Dělal hlavního kouče, ředitele majícího pod palcem hokejisty, asistenta generálního manažera, skauta a konzultanta.

Výčet zaměstnavatelů je ještě pestřejší - Buffalo, Florida, Dallas, Ottawa, Philadelphia, Tampa, Boston, Atlanta, Edmonton, Montreal.

Největšího úspěchu dosáhl Ramsay v roce 2004, kdy coby asistent bouřliváka Johna Tortorelly pomohl Tampě k historickému Stanley Cupu.

Loni měl pauzu, předtím rok působil v Montrealu, kde měl jako konzultant přispět ke zlepšení bídné hry v početní převaze. Snaha vyšla vniveč. Slavný klub nepostoupil do vyřazovacích bojů, měl šestou nejhorší přesilovku v lize a hokejovému všudybylovi dal padáka.

Je ochotný naslouchat. Trochu

Nyní Ramsay odstartoval zajímavou výzvu. Poprvé vede reprezentaci, poprvé nasává evropský styl.

Hvězdný realizační tým

Hlavní kouč Slováků Craig Ramsay má na střídačce slavné parťáky. Pozici trenéra brankářů přijal Ján Lašák, beky mentoruje Ľubomír Višňovský. Asistentem je Vladimír Országh, jehož v zápasech proti Česku zastoupí Michal Handzuš.

Pokud jde o hráčský kádr, Slováci v nejbližší přípravě rozhodně nevyrukují s tím nejlepším. Nejvýraznějšími jmény jsou Libor Hudáček a Ladislav Nagy (více zde).

Své svěřence teprve poznává, ale už ví, co od nich chce vidět. "Vysoké tempo, nasazení, krátká střídání," sdělil deníku SME. "Hráči si musí uvědomit, že jestli chtějí být v reprezentaci, musí tvrdě pracovat, být soutěživí, mít vůli a nadšení."

O cílech však Ramsay zatím mlčí, nejdřív chce pořádně prostudovat dostupný hráčský materiál.

Jisté je, že kdo z reprezentantů zajde za vymezené mantinely, bude mít problém. "Jestli jsem jako trenér demokrat? Moc ne," podotýká 66letý muž s úsměvem. "Vždycky jsem ochotný poslouchat. Trochu. Když jsem byl v Bostonu, sdělil jsem obráncům, aby dělali nějaké věci. Ale oni je nedělali. Měli jsme krátké sezení, kde jsem jim řekl, že odteď jsou dveře ke mně zavřené. Zopakoval jsem, co mají dělat, a zdůraznil, že to prostě budou dělat."

"Jestliže děláte, co máte, můžete za mnou přijít a diskutovat. Pak není problém se mnou vyjít," doplnil Ramsay.

Na posledním MS obsadilo Slovensko 14. místo. I proto učinilo radikální krok v podobě angažování zahraničního kouče.
Na posledním MS obsadilo Slovensko 14. místo. I proto učinilo radikální krok v podobě angažování zahraničního kouče. | Foto: Reuters

Ze všeho nejdřív čeká protřelého Kanaďana derby proti Česku, to má v sestavě hned 14 nováčků. Středeční klání hostí Třinec, čtvrteční Žilina. Oba přípravné zápasy začínají v 17:00.

Slovenští fanoušci doufají, že Ramsay nepůjde po stopách krajana Glena Hanlona, který tamní reprezentaci převzal před sedmi roky a na světových šampionátech s ní obsadil 12. a 10. místo. Často malátné výkony podtrhl debakl 0:6 od Dánska.

Nový lodivod Slováků má z velkých turnajů před sebou olympiádu a dvě mistrovství světa. To druhé je podstatně důležitější, neboť ho pořádají Bratislava a Košice.

 

Právě se děje

Další zprávy