Slováky má vzkřísit tvrdá ruka. Nejsem demokrat, říká kanadský kouč a hokejový všudybyl

Daniel Poláček Daniel Poláček
23. 8. 2017 6:00
Češi jako první prověří Kanaďana Craiga Ramsayho, nového kouče Slováků, který má zastavit jejich pád. Své svěřence však zatím nezná. Ani neví, co od prvního zápasu čekat. O evropském hokeji nemá podrobný přehled. Všichni, kteří ho podporují, však věří, že nedopadne jako krajan Glen Hanlon, jenž Slovensko marně křísil v minulosti.
Slováci vzhlíží k novému trenérovi s velkými nadějemi.
Slováci vzhlíží k novému trenérovi s velkými nadějemi. | Foto: ČTK

Praha - Jméno nového šéfa slovenské střídačky slavnostně oznámil před dvěma týdny generální manažer národního mužstva Miroslav Šatan. Ramsay bude mít do léta 2019 na starosti také mentorování trenérů mládežnických reprezentací. Získá tedy velký vliv.

"Je to velmi dobrý a férový chlap. Ohromný profesionál. Může přinést oživení a nový impulz," řekl deníku SME útočník Tomáš Kopecký, jenž kanadského kouče zná ze zámoří. Akvizici 66letého odborníka vítají i další osobnosti.

Ramsay budí respekt pozoruhodnou kariérou. V Buffalu získal coby forvard status klubové legendy a nezdolného muže. Dokázal odehrát 776 duelů za sebou, což je dodnes jeden z "nejželeznějších" výkonů v historii NHL.

Když v 80. letech nadobro odložil výstroj, na střídačce Buffala zůstal jako asistent trenéra. Od té doby vystřídal mnoho funkcí. Dělal hlavního kouče, ředitele majícího pod palcem hokejisty, asistenta generálního manažera, skauta a konzultanta.

Výčet zaměstnavatelů je ještě pestřejší - Buffalo, Florida, Dallas, Ottawa, Philadelphia, Tampa, Boston, Atlanta, Edmonton, Montreal.

Největšího úspěchu dosáhl Ramsay v roce 2004, kdy coby asistent bouřliváka Johna Tortorelly pomohl Tampě k historickému Stanley Cupu.

Loni měl pauzu, předtím rok působil v Montrealu, kde měl jako konzultant přispět ke zlepšení bídné hry v početní převaze. Snaha vyšla vniveč. Slavný klub nepostoupil do vyřazovacích bojů, měl šestou nejhorší přesilovku v lize a hokejovému všudybylovi dal padáka.

Je ochotný naslouchat. Trochu

Nyní Ramsay odstartoval zajímavou výzvu. Poprvé vede reprezentaci, poprvé nasává evropský styl.

Hvězdný realizační tým

Hlavní kouč Slováků Craig Ramsay má na střídačce slavné parťáky. Pozici trenéra brankářů přijal Ján Lašák, beky mentoruje Ľubomír Višňovský. Asistentem je Vladimír Országh, jehož v zápasech proti Česku zastoupí Michal Handzuš.

Pokud jde o hráčský kádr, Slováci v nejbližší přípravě rozhodně nevyrukují s tím nejlepším. Nejvýraznějšími jmény jsou Libor Hudáček a Ladislav Nagy (více zde).

Své svěřence teprve poznává, ale už ví, co od nich chce vidět. "Vysoké tempo, nasazení, krátká střídání," sdělil deníku SME. "Hráči si musí uvědomit, že jestli chtějí být v reprezentaci, musí tvrdě pracovat, být soutěživí, mít vůli a nadšení."

O cílech však Ramsay zatím mlčí, nejdřív chce pořádně prostudovat dostupný hráčský materiál.

Jisté je, že kdo z reprezentantů zajde za vymezené mantinely, bude mít problém. "Jestli jsem jako trenér demokrat? Moc ne," podotýká 66letý muž s úsměvem. "Vždycky jsem ochotný poslouchat. Trochu. Když jsem byl v Bostonu, sdělil jsem obráncům, aby dělali nějaké věci. Ale oni je nedělali. Měli jsme krátké sezení, kde jsem jim řekl, že odteď jsou dveře ke mně zavřené. Zopakoval jsem, co mají dělat, a zdůraznil, že to prostě budou dělat."

"Jestliže děláte, co máte, můžete za mnou přijít a diskutovat. Pak není problém se mnou vyjít," doplnil Ramsay.

Na posledním MS obsadilo Slovensko 14. místo. I proto učinilo radikální krok v podobě angažování zahraničního kouče.
Na posledním MS obsadilo Slovensko 14. místo. I proto učinilo radikální krok v podobě angažování zahraničního kouče. | Foto: Reuters

Ze všeho nejdřív čeká protřelého Kanaďana derby proti Česku, to má v sestavě hned 14 nováčků. Středeční klání hostí Třinec, čtvrteční Žilina. Oba přípravné zápasy začínají v 17:00.

Slovenští fanoušci doufají, že Ramsay nepůjde po stopách krajana Glena Hanlona, který tamní reprezentaci převzal před sedmi roky a na světových šampionátech s ní obsadil 12. a 10. místo. Často malátné výkony podtrhl debakl 0:6 od Dánska.

Nový lodivod Slováků má z velkých turnajů před sebou olympiádu a dvě mistrovství světa. To druhé je podstatně důležitější, neboť ho pořádají Bratislava a Košice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy