Svět nám utíká, hráče musíme vychovávat daleko tvrději, říká Říha. Sází na zkušenost

jzp jzp
30. 10. 2018 14:01
Dorazí čtyři nováčci, což je v kontextu dřívějších nominací relativně dost. Šanci dostane i dvacetiletý Radovan Pavlík z Hradce. Z české reprezentace na finském Karjala Cupu přesto nebude prýštit mládí. Nový trenér Miloš Říha vsadil hlavně na zkušenější hokejisty. "Pořád jsou nejlepší. Chtěl bych, aby rozvoj mladých byl daleko širší," prohlásil.
Miloš Říha před Karjalou 2018
Miloš Říha před Karjalou 2018 | Foto: Milan Kammermayer

Jakou vizi jste měl při nominaci na svůj první turnaj v roli reprezentačního kouče?

Hledali jsme, jak začít. Udělali jsme si okruhy, kde hráče sledujeme. Je to extraliga, Evropa. Zámoří sledujeme taky, ale to nás čeká hlavně před mistrovstvím světa. Zjistili jsme, že nám v extralize chybí dominance, vyrovnanost výkonů. Jak hráčů, tak mužstev. Ze začátku moc kvalitních zápasů nebylo, ale už je to o hodně lepší. První nominace je každopádně o tom, jakou hráči mají výkonnost. Vsadili jsme na KHL, kde skoro všichni vybraní hrají v prvních pětkách. I švýcarská liga, kam jsme sáhli, má určitou úroveň. U švédské je to samozřejmost, stejně tak u finské.

Proč extralize chyběly nebo chybí kvalitní zápasy?

Bavím se o tom s trenéry. Myslím, že třeba Rusové se vrátili k tvrdé práci. Taky měli takové období, kdy si mysleli, že to budou hrát jenom s osobnostmi. Teď mají dvě nejlepší mužstva, která si až na výjimky stahují nejlepší hráče, s nimiž tvrdě pracují. To nám chybí k tomu, aby naši hráči byli konkurenceschopní ve světě, který nám pomalinku utíká.

Cítíte, že je vaším úkolem, abyste na změnu českého přístupu apeloval?

Tohle bych samozřejmě chtěl. Na trenérských radách, které máme, takhle vystupuji. Musíme hráče vychovávat daleko tvrději, směrem k pracovitosti. Ne k tomu, aby si říkali: "Dostanu se na úroveň extraligy, to mi stačí." Někteří se dostanou i do kempu národního mužstva, ale to jim ještě nezajišťuje, že do národního mužstva patří. Musí tvrdě pracovat, vytvářet konkurenci těm starším. Ty nechci urazit, ale oni jsou u nás pořád nejlepší. To je pro mě málo. Chtěl bych, aby rozvoj mladých byl daleko širší. Medaili jsme dělali díky české chytrosti, ale i pracovitosti.

Moc mladých hráčů v nominaci není. Neměl jste z čeho vybírat?

Skoro všechny mladé hráče máme v Americe. Někteří zůstali a v nominaci je máme, ale dali jsme přednost dvacítce, která se připravuje na mistrovství světa. I tak nerozhoduje věk, ale výkon.

Někoho možná překvapí, že jste nepozval Bulíře a Kvapila. Proč?

Michal Bulíř v nominaci byl, ale odešel do Magnitogorsku, kde jsme ho nechali, aby se adaptoval. Vytáhnout ho odněkud, kam před dvěma týdny odletěl… Uvidíme, co nám předvede v Magnitogorsku. Marek Kvapil je samozřejmě další hráč, kterého sledujeme. Je jich víc. Třeba Michal Vondrka. S Ondrou Němcem, který je v extralize stěžejním obráncem, zase máme dohodu, že by jel až na ten další turnaj. Pozitivní je, že žádná pozvánka nám nepřišla zpátky.

S jak širokým kádrem chcete pracovat?

Kromě Ameriky chceme mít tak čtyřicet až pětačtyřicet hráčů. Já tvrdím, že nemá cenu brát sto hráčů. Když se vrátím do historie, měli jsme jedno mužstvo, které spolu žilo, trénovalo, objezdilo všechny turnaje. Byla to parta, která potom vítězila. Dnes se to trochu rozmělnilo, hráči se ani neznají, když se sejdou. A za dva dny žádnou partu dohromady nedáte. Když v extralize někdo vyskočí výš, samozřejmě má šanci se do reprezentace dostat.

Příští týden ve čtvrtek vás čeká premiéra proti Švédsku. Navíc před vlastními fanoušky. Těšíte se?

Nesmírně. Papírová práce a stovky naježděných kilometrů, to už je trošku unavující. Praxe je daleko lepší.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy