Zacha odmítl MS tolikrát, že to není náhoda, říká Rulík. Jandačův postoj ale nesdílí

Sport Sport
14. 9. 2023 20:08
Nový trenér české hokejové reprezentace Radim Rulík osloví v aktuální sezoně, která vyvrcholí světovým šampionátem v Praze a Ostravě, i útočníka Pavla Zachu. Ten dosud národní mužstvo odmítal.
Trenér české hokejové reprezentace Radim Rulík promluvil o potenciální nominaci Pavla Zachy. | Video: Bomby na ledu

V NHL pravidelně hraje od roku 2016. Přesto ještě nenastoupil za reprezentační áčko. Naposledy se Zacha v národním dresu objevil na mistrovství světa juniorů před skoro sedmi lety.

Podle všeho nezáleží na tom, kdo ho do seniorského výběru zve. "Ne" řekl trenérům Josefu Jandačovi, Miloši Říhovi, Filipu Pešánovi i naposledy Karimu Jalonenovi. Často bez specifikace důvodu.

Právě po posledním odmítnutí před MS 2023 v Rize a Tampere začaly sílit hlasy, že Zacha by už žádnou pozvánku dostat neměl. Třeba Jandač či bývalý reprezentační manažer Martin Ručinský už by útočníka znovu nenominovali.

Rulík, který nahradil předčasně odvolaného Jalonena, to ale se Zachou zkusí. "Určitě s ním budu chtít mluvit. Nejsme v situaci, kdy bychom mohli nějaké hráče neoslovovat," prohlásil 58letý kouč v hokejové show Bomby na ledu.

"Na rovinu ale řeknu, že to, že odmítl tolik šampionátů, nebude náhoda. Něco v tom je," pokračoval. "Nedělám si tedy přehnané iluze, že zrovna já ho přesvědčím, aby reprezentoval. Hráč v první řadě musí chtít."

Otázka, zda Zacha přiletí reprezentovat, je teď ještě palčivější než kdysi.

V minulosti totiž mohutný forvard nastupoval za New Jersey, kde se mu tolik nedařilo a slýchal výtky, že nehraje jako šestka draftu. 

V uplynulé sezoně za Boston však Zacha ožil. V 82 zápasech základní části posbíral 57 bodů (21+36) a zařadil se mezi nejlepší Čechy v soutěži. Navíc často nastupoval vedle Davida Pastrňáka - ať už jako levé křídlo, nebo centr.

Teď by se mohl stát prvním centrem klubu. Šanci dostane poté, co ukončili kariéru v NHL David Krejčí a Patrice Bergeron.

Kariérně by tak mohl vyletět ještě výš. Ztráta takového hráče by pak reprezentaci hodně bolela.

Rulík mohl Zachu vidět v půlce srpna, kdy české hráče NHL pozval na golf do Berouna. "Přijelo jich 22. Byli jsme mile překvapeni, jaká byla účast," poznamenal trenér.

Zacha však - stejně jako třeba obránce Radko Gudas - chyběl. "Pavel se tady oženil a odletěl do Ameriky, nezůstal. Kdyby tady v tom termínu byl , samozřejmě bychom ho taky pozvali," dodal Rulík.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy