Jandač: S Krejčím počítáme, jedničku vybranou máme. A prognózy nás nechávají v klidu

Daniel Poláček Daniel Poláček
29. 8. 2016 15:45
Světový pohár startuje 17. září. Už v neděli se čeští hokejisté pustí do společné přípravy, aby na prestižním turnaji v Torontu uspěli navzdory tomu, že je v zámoří považují za největší outsidery. Reprezentační trenér Jandač k tomu říká: "Kluci budou mít motivaci ty prognózy trošku narušit."
Trenér národního týmu Josef Jandač.
Trenér národního týmu Josef Jandač. | Foto: Tomáš Liška

Praha – Kouč Josef Jandač pomalu začíná svou životní misi. Doteď připravoval taktiku, sledoval české reprezentanty na trénincích a mluvil s nimi. Nyní, konkrétně v neděli, je bude mít všechny konečně pohromadě. Snad. Klíčový centr a předpokládaný asistent kapitána David Krejčí sice po operaci kyčle dře naplno, ale účast na Světovém poháru v půlce září mu musí odkývnout Boston.

Dělá vám nejistota kolem Krejčího velké starosti?

My s Davidem počítáme. Když, nedej bože, nebude moct, máme nějaké alternativy. Každopádně počítáme s oběma variantami, ještě máme čas.

Na přípravu nebudete mít ani dva týdny. Co za tak krátkou dobu chcete do hráčů dostat?

Hráči už absolvují přípravu různě po světě, my je budeme chtít co nejvíc rozjezdit a předat jim nějaké systémové věci. Nechceme je ale zbytečně zahltit.

Proč kapitánské céčko dostal Tomáš Plekanec?

Volba proběhla jednohlasně. Oslovil jsem všechny kluky z realizačního týmu, aby mi řekli, jak vidí kapitána a asistenty. Pokud teď budu mluvit o kapitánovi, všichni zvolili Tomáše Plekance. Myslím si, že má příkladný vztah k reprezentaci a vždycky ho měl. Ať měl nebo neměl smlouvu v NHL, pokaždé jel. Navíc jsem ho zažil na mistrovství světa, kde všechno fungovalo. Neměl jsem důvod cokoliv měnit.

Jak Plekanec působí v kabině? Na veřejnosti bývá tichý.

Není výrazně hlučný, ale je adresný, věcný. Má s touhle rolí zkušenosti a ví, co obnáší. Je to nejvhodnější kandidát.

A ve 33 letech nejstarší hráč mužstva. Na soupisce máte také osm hokejistů, kterým je maximálně 25 roků. Zažívá reprezentace obměnu?

Obměna přichází postupně, už teď na mistrovství světa tam bylo čtrnáct nebo patnáct nováčků. Dostávají prostor noví a noví kluci. Všichni víme, že hráčům z generace, která sbírala medaile, je čtyřicet nebo víc. Někteří už skončili, jiní stále hrají, ale nemůžeme od nich čekat, že budou rozhodovat těžké zápasy. Je potřeba to trochu okysličit, protože hokej se posouvá dál.

Otestujete ve třech přípravných kláních všechny tři gólmany?

Mám jasno, ale nejdřív to chci říct klukům. Celkově ale asi není prostor pro všechny tři brankáře, ale jen pro dva.

Máte už vybranou jedničku?

Máme.

Jak prožíváte poslední dny před začátkem oficiální přípravy na Světový pohár?

S přibývajícím časem tím žiju denně. Finalizujeme poslední věci, které se týkají našeho playbooku. Samozřejmě sleduju i soupeře, jejich případné změny na soupiskách. Těším se, až budeme na ledě.

Novináři na oficiálním webu NHL tvrdí, že Češi budou v Torontu jasným outsiderem. Mimochodem, prý mají i nejslabší trenérský štáb. Co na to říkáte?

Jsou to samozřejmě prognózy, které k takovým turnajům patří. Nás to ale nechává v klidu, protože hokej se hraje na ledě a šance jsou otevřené. Je to začátek sezony. Soupiska na papíře nikdy nic nevyhrála. Z našeho pohledu jsme vybrali to nejlepší a jdeme do toho. Kluci budou mít motivaci ty prognózy trošku narušit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy