Jandač: S Krejčím počítáme, jedničku vybranou máme. A prognózy nás nechávají v klidu

Daniel Poláček Daniel Poláček
29. 8. 2016 15:45
Světový pohár startuje 17. září. Už v neděli se čeští hokejisté pustí do společné přípravy, aby na prestižním turnaji v Torontu uspěli navzdory tomu, že je v zámoří považují za největší outsidery. Reprezentační trenér Jandač k tomu říká: "Kluci budou mít motivaci ty prognózy trošku narušit."
Trenér národního týmu Josef Jandač.
Trenér národního týmu Josef Jandač. | Foto: Tomáš Liška

Praha – Kouč Josef Jandač pomalu začíná svou životní misi. Doteď připravoval taktiku, sledoval české reprezentanty na trénincích a mluvil s nimi. Nyní, konkrétně v neděli, je bude mít všechny konečně pohromadě. Snad. Klíčový centr a předpokládaný asistent kapitána David Krejčí sice po operaci kyčle dře naplno, ale účast na Světovém poháru v půlce září mu musí odkývnout Boston.

Dělá vám nejistota kolem Krejčího velké starosti?

My s Davidem počítáme. Když, nedej bože, nebude moct, máme nějaké alternativy. Každopádně počítáme s oběma variantami, ještě máme čas.

Na přípravu nebudete mít ani dva týdny. Co za tak krátkou dobu chcete do hráčů dostat?

Hráči už absolvují přípravu různě po světě, my je budeme chtít co nejvíc rozjezdit a předat jim nějaké systémové věci. Nechceme je ale zbytečně zahltit.

Proč kapitánské céčko dostal Tomáš Plekanec?

Volba proběhla jednohlasně. Oslovil jsem všechny kluky z realizačního týmu, aby mi řekli, jak vidí kapitána a asistenty. Pokud teď budu mluvit o kapitánovi, všichni zvolili Tomáše Plekance. Myslím si, že má příkladný vztah k reprezentaci a vždycky ho měl. Ať měl nebo neměl smlouvu v NHL, pokaždé jel. Navíc jsem ho zažil na mistrovství světa, kde všechno fungovalo. Neměl jsem důvod cokoliv měnit.

Jak Plekanec působí v kabině? Na veřejnosti bývá tichý.

Není výrazně hlučný, ale je adresný, věcný. Má s touhle rolí zkušenosti a ví, co obnáší. Je to nejvhodnější kandidát.

A ve 33 letech nejstarší hráč mužstva. Na soupisce máte také osm hokejistů, kterým je maximálně 25 roků. Zažívá reprezentace obměnu?

Obměna přichází postupně, už teď na mistrovství světa tam bylo čtrnáct nebo patnáct nováčků. Dostávají prostor noví a noví kluci. Všichni víme, že hráčům z generace, která sbírala medaile, je čtyřicet nebo víc. Někteří už skončili, jiní stále hrají, ale nemůžeme od nich čekat, že budou rozhodovat těžké zápasy. Je potřeba to trochu okysličit, protože hokej se posouvá dál.

Otestujete ve třech přípravných kláních všechny tři gólmany?

Mám jasno, ale nejdřív to chci říct klukům. Celkově ale asi není prostor pro všechny tři brankáře, ale jen pro dva.

Máte už vybranou jedničku?

Máme.

Jak prožíváte poslední dny před začátkem oficiální přípravy na Světový pohár?

S přibývajícím časem tím žiju denně. Finalizujeme poslední věci, které se týkají našeho playbooku. Samozřejmě sleduju i soupeře, jejich případné změny na soupiskách. Těším se, až budeme na ledě.

Novináři na oficiálním webu NHL tvrdí, že Češi budou v Torontu jasným outsiderem. Mimochodem, prý mají i nejslabší trenérský štáb. Co na to říkáte?

Jsou to samozřejmě prognózy, které k takovým turnajům patří. Nás to ale nechává v klidu, protože hokej se hraje na ledě a šance jsou otevřené. Je to začátek sezony. Soupiska na papíře nikdy nic nevyhrála. Z našeho pohledu jsme vybrali to nejlepší a jdeme do toho. Kluci budou mít motivaci ty prognózy trošku narušit.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Čtyři největší banky v Česku loni kvůli pandemii vydělaly o polovinu méně než v roce 2019

Čtveřice největších bank v Česku loni vydělala 31,7 miliardy Kč, což je proti předloňskému roku propad o 30,5 miliardy korun, tedy zhruba na polovinu. Vyplývá to z výsledků bank. Hlavním faktorem propadu je výrazný nárůst nákladů rizika v souvislosti s pandemií koronaviru. Komerční bance klesl čistý zisk o 45,3 procenta na 8,2 miliardy korun, ČSOB o 57 procent na 8,5 miliardy korun, České spořitelně o 43,6 procenta na deset miliard korun a UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o 50,5 procenta na pět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Hasiči v Chrastavě zasahují u požáru průmyslového objektu

V Chrastavě u Liberce zasahují hasiči u požáru průmyslového objektu. Vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Podle mluvčí policie Dagmar Sochorové hoří v průmyslové zóně.

"Na základě prvotního šetření bylo zjištěno, že v plamenech je budova skladu firmy vyrábějící díly do vozidel," uvedla Sochorová. Protože hrozí výbuch nádrže s plynem, byla podle mluvčí zastavena také železniční doprava na trati Liberec - Chrastava.

Na místě je 13 jednotek hasičů a další složky Integrovaného záchranného systému. "Jsme na místě, zatím je to bez zranění," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Uživatelům nejnovějších Windows hrozí útoky hackerů, varuje NÚKIB

Uživatelům operačního systému Windows včetně nejnovějších verzí hrozí útoky hackerů. Windows 10 a Windows Server 2019 obsahují vážné zranitelnosti, které již začaly zneužívat některé škodlivé programy. Na většinu zranitelností Microsoft vydal opravy. Na svém webu to uvedl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Útočníci mohou podle expertů poradenské firmy BDO využít zranitelnosti systému například prostřednictvím phishingového útoku nebo odkazu ke stáhnutí externího obsahu zprávy, který bude obsahovat vyděračský ransomware.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie požádala o prodloužení lhůty v kauze farmy Čapí hnízdo

Policisté požádali o další prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, v níž je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Uvedla to v pátek mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Nový termín lhůty mluvčí neuvedla, s dalšími dotazy odkázala na pražské městské státní zastupitelství, jehož žalobce Jaroslav Šaroch případ dozoruje. Lhůta byla v minulosti prodloužena několikrát, naposledy byla stanovena do konce února.

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

"Mohu potvrdit, že kriminalisté požádali o prodloužení lhůty. Ve věci si vyhradilo právo na poskytování informací městské státní zastupitelství. V případě dalších dotazů se prosím obraťte přímo na státní zastupitelství," uvedla Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy