Nejhorší útok, obrana, trenér i brankáři, nešetří v zámoří Čechy před SP a tipují kapitána

Daniel Poláček Daniel Poláček
25. 8. 2016 5:56
Jelikož Světový pohár začíná za necelý měsíc, v zámoří budí čím dál větší zájem. Tamní novináři už obšírně hodnotí jednotlivé účastníky a mají jasno v tom, že Česko nemá žádnou vyloženě silnou stránku. Zároveň tipují, kdo by mohl být jeho kapitánem.
Česká hokejová reprezentace po čtvrtfinálovém vyřazení na posledním mistrovství světa.
Česká hokejová reprezentace po čtvrtfinálovém vyřazení na posledním mistrovství světa. | Foto: Michal Eger

Praha – Aby čeští hokejisté bojovali na Světovém poháru o finále, musí ve skupině uhrát jedno ze dvou postupových míst. Dost těžký úkol, když nastoupí i proti Kanadě a Spojeným státům.

"Jsou favorité celého turnaje. Mám pocit, že si nás vybrali jako sparing na rozehrání," uvedl dřív trenér Česka Josef Jandač (celý rozhovor čtěte ZDE).

Funkcionáři severoamerické NHL, která akci organizuje, něco takového pochopitelně nepřiznají, ovšem leccos se dá vyčíst z prognóz zámořských novinářů.

Už v květnu měřil sílu jednotlivých mužstev kanadský magazín The Hockey News, přičemž Čechy zařadil na poslední místo. Nyní – necelý měsíc před turnajem – se do analýzy pustil také oficiální web NHL, který je na Jandačův výběr ještě přísnější, neboť o něm de facto říká: "Nemá žádnou silnou stránku, je ve všem nejhorší."

Pro úplnost – sedm novinářů řadilo všech osm týmů na Světovém poháru podle různých kategorií. Vlastně v tom stále pokračují, ovšem ty nejzásadnější žebříčky už vznikly. Týkají se útoku, obrany, brankářů, trenérů, přesilovek a oslabení.

Největší sílu má Kanada a Švédsko

Nejspíš nikoho nepřekvapí, že celkově nejvíc bodů získala Kanada, hokejová kolébka, která díky nepřebernému množství špičkových hráčů nemá slabinu.

V některých ohledech ale neční na absolutním vrcholu, konkrétně jde o obranu a přesilovky, v nichž má nejlepší skóre Švédsko. Není se čemu divit, vždyť trojice Erik Karlsson, Oliver Ekman-Larsson a Victor Hedman v minulé sezoně posbírala bezmála 200 bodů. Hodně výmluvný je rovněž fakt, že Seveřané nenominovali Johna Klingberga, chloubu Dallasu.

I další mančafty mají trumf, který je může přiblížit titulu. Rusko sází na senzační útok v čele s Alexandrem Ovečkinem. Severoameričtí mladíci disponují nebývale talentovanou obranou. Spojené státy a Finsko zase mají úžasné brankáře.

Ale Češi? V šesti kategoriích dohromady sklidili 59 bodů, skoro třikrát méně než tým Evropy, druhé nejhůře hodnocené mužstvo z jejich skupiny.

útok obrana brankáři trenéři přesilovky oslabení celkem
CAN 56 (1.) 52 (2.) 53 (1.) 56 (1.) 50 (2.) 55 (1.) 322
SWE 42 (3.) 53 (1.) 36 25 52 (1.) 44 (2.) 252
USA 37 36 52 (2.) 37 (2.) 29 43 (3.) 234
RUS 48 (2.) 22 29 15 44 (3.) 19 177
NA 29 38 (3.) 16 37 (3.) 32 14 166
EUR 19 28 16 29 20 38 150
FIN 17 14 37 (3.) 18 16 25 127
CZE 8 9 13 8 7 14 59

Není tajemství, že české obraně chybí machři, jakými byli Marek Židlický nebo Roman Hamrlík. Útok ani brankoviště však na první pohled nevypadají vůbec zle.

Jenže v porovnání s nejužší špičkou je to pro zámořské experty stále málo. Stačí zmínit, že naposledy do elitní šedesátky produktivity NHL pronikli pouze dva Češi – Jaromír Jágr a David Krejčí. První účast na Světovém poháru odmítl, druhý ho kvůli léčbě zranění možná nestihne.

A brankáři? Petr Mrázek a Michal Neuvirth sice mají za sebou životní sezonu, ale konkurence vyrukuje s prověřenějšími jmény. Kanada má Careyho Price, USA Bena Bishopa, Švédsko Henrika Lundqvista, Finsko Pekku Rinneho.

Dostane Plekanec céčko?

Tomáš Plekanec a céčko? U české reprezentace nic neobvyklého. Nosil ho i na posledním mistrovství světa.
Tomáš Plekanec a céčko? U české reprezentace nic neobvyklého. Nosil ho i na posledním mistrovství světa. | Foto: Michal Eger

Novináři NHL.com nevěří Česku v žádném ohledu, nejskeptičtěji pohlíží na přesilovky (7 bodů). Naopak nejlépe hodnotí oslabení (14 bodů, stejně jako Severní Amerika). Nejen v něm bude plnit důležitou roli Tomáš Plekanec, potenciální kapitán.

"Čekám, že céčko dostane právě Tomáš," říká Mike Johnson, bývalý Plekancův spoluhráč a nyní hokejový analytik. "Myslím, že my si tady úplně neuvědomujeme, jak moc ho v Česku respektují hráči, média i svaz."

Stmelí Plekanec, případně někdo jiný, českou reprezentaci natolik, aby na Světovém poháru uspěla navzdory předpokladům?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic. U sjezdu z dálnice D1 se ve směru na Ruzyň srazilo nákladní auto s dodávkou. Před místem nehody se tvoří kolona. Vyplývá to z informací pražské policie a na dopravním webu Ředitelství silnic a dálnic.

Nehoda se stala kolem 07:15 na 77. kilometru Pražského okruhu. "Probíhá vyprošťování osoby. Doprava je zastavena v obou směrech a okruh je neprůjezdný," uvedla na Twitteru police. Její mluvčí Jan Rybanský doplnil, že orientační dechová zkouška u řidičů byla negativní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy